Růžový panter: Ukraden byl nejen vzácný růžový diamant, ale i hlavní role

Růžový panter: Ukraden byl nejen vzácný růžový diamant, ale i hlavní role
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Růžový panter je oblíbenou americko-britskou komedií z roku 1963, kterou režíroval Blake Edwards. Film měl původně oslavit herce Davida Nivena, který hrál ve filmu Sira Charlese Lyttona. Ten byl ale zastíněn Peterem Sellersem, jehož role inspektora Jacquese Clouseaua byla inspirací pro vznik dalších filmů.

Sir Charles Lytton byl elegantní a velice zkušený zloděj šperků. Známý herec David Niven nakonec sám s pokorou uznal, že jeho hlavní role se někam vytratila a pozornost si po právu zasloužil nenapodobitelný Peter Sellers. Ten se v roli nešikovného inspektora našel a během natáčení velice často přicházel s vlastními nápady a často improvizoval. Přidal i poněkud netradiční francouzský přízvuk do angličtiny, čímž dokázal divákům vykouzlit úsměv na tváři. Uchvátil však i svým nadšením a vytrvalostí, kdy se nenechal odradit mnoha neúspěchy, které ho provázely na každém kroku.

Chemie mezi Sellersem a jeho filmovou manželkou Capucine (hrála Simone Clouseau) přidala vyprávění jemnou vrstvu. Jejich přátelství mimo filmové plátno sahalo až do dob jejich působení na divadle. Právě dlouholeté přátelství dalo jejich filmovému manželství plného komplikací tu správnou autenticitu.

Simone Clouseau a princezna Dala (hraje Claudia Cardinale) jsou více než pouhé vedlejší postavy. Jsou inteligentní, asertivní a hrají klíčovou roli ve vyprávění, což je pozoruhodný přístup pro film ze 60. let.

Claudia Cardinale, David Niven
Claudia Cardinale, David Niven | Zdroj: MGM / © Česká televize

Další zajímavostí je samotná postava Růžového pantera, kterou oživili režiséři animace Friz Freleng a David DePatie během úvodních titulků. Stylový animovaný Růžový panter byl takovým hitem, že zplodil vlastní úspěšnou kreslenou sérii.

Úvodní melodie „Pink Panther Theme“ Henryho Manciniho dokonale vystihuje hravého ducha filmu a je dodnes oblíbenou vyzváněcí melodií pro telefony.  

Růžový panter z roku 1963 velice rafinovaně mísí humor, šarm a sofistikovanost. V průběhu let se tato komedie stala nesmazatelnou součástí historie kinematografie a nepřestává bavit publikum ani po více než šedesáti letech.

David Niven, Claudia Cardinale, Peter Sellers
David Niven, Claudia Cardinale, Peter Sellers | Zdroj: MGM / © Česká televize

Zajímavosti

Původně mělo být herecké obsazení trochu jiné. Role Clouseaua byla obsazená Peterem Ustinovem a jeho manželku měla hrát Ava Gardner. Ta však od natáčení odstoupila, protože nebyly splněny její požadavky na její osobní personál během natáčení. Následně projekt opustil i Ustinov. Teprve jako náhradník byl osloven Sellers. Role Claudie Cardinale byla původně nabídnuta Janet Leigh, ale ta nechtěla tak dlouho natáčet mimo území USA.

Největší honorář dostal David Niven, protože původně byla jeho role tou hlavní.

Natáčelo se v luxusním lyžařském resortu v Cortině d'Ampezzo, v Římě a Rocca di Papa, v Paříži a Los Angeles. 

Na obrazovkách si komedii nenechte ujít 20. dubna večer na ČT1.

Zdroje článku: