Průlomový horor Záhada Blair Witch natočený samotnými herci. Mizerný rozpočet, improvizované dialogy a nevídaný úspěch
Foto: www.shutterstock.com

Průlomový horor Záhada Blair Witch natočený samotnými herci. Mizerný rozpočet, improvizované dialogy a nevídaný úspěch

Průlomový horor Záhada Blair Witch natočený samotnými herci. Mizerný rozpočet, improvizované dialogy a nevídaný úspěch Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com
Film byl kritiky oceněn za nejlepší scénář, který měl však pouze 67 stran. Herci jej neznali a většina děje je improvizovaná. Byl nominován na Zlatou malinu za nejhorší film, zároveň se ale umístil jako 99. nejlepší film v letech 1983-2008. Způsob realizace filmu plného kontroverzí fascinuje dodnes.

Je rok 1995 a v lesích nedaleko Burkitsville v Marylandu jsou nalezeny rok staré záznamy z kamer, které odhalují zmizení trojice studentů. Ti se vydali natočit dokumentární film o tamní legendě o čarodějnici z Blair. Místní vypráví o setkáních s ní a také o Rustinu Parrovi, který v domě uprostřed lesů zavraždil sedm dětí, protože jej k tomu údajně donutila čarodějnice. Výprava filmů je právě za pomoci záběrů z kamer studentů, divák je tak doprovází během celého jejich pátrání, až po záhadné zmizení. 

Během konkurzu na hlavní role byla z dvou tisíc uchazečů vybrána trojice, která ve filmu ztvární sama sebe. Byli jimi Heather Donahue, Joshua Leonard a Michael Williams. Herci si od počátku mysleli, že legenda o čarodějnici je skutečná. Štáb jim chtěl navodit co nejautentičtější atmosféru. Jídlo jim bylo přidělováno, zamezovali jim v plnohodnotném spánku a vzdálenosti, které ve filmu překonávali, museli skutečně ujít. I obyvatelé města, se kterými dělali rozhovory, nebyli herci, ale skuteční lidé. 

Celý rozpočet filmu byl 25 tisíc dolarů a celkový výdělek 248 milionů dolarů. Po velkém úspěchu byl o rok později natočen druhý díl, který však úspěch nezopakoval. Výprava příběhu již byla pojata tradičnějším způsobem. To opustilo původní koncept a ubralo na realističnosti filmu. Mladík Jeff Donovan bádá po zmizení studentů a zvláštní legendě. Rozhodne se tak se skupinou dalších nadšenců vyrazit k domu Rustina Parra a přenocovat zde, což s sebou přinese další záhadu, z lesa totiž není úniku.

Dalšího pokračování se film dočkal v roce 2016. V Blair Witch: 20 let poté se do lesa tentokrát vydává bratr Heather, jak jinak než zkoumat legendu a zmizení mladých filmařů. Ani toto pokračovaní bohužel nepřineslo nic nového, ani zpracováním, ani co se týče rozuzlení legendy. 

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy