Případ Stodolovi: Nový dokument přináší detailní pohled na nejsložitější případ novodobé kriminalistiky

Případ Stodolovi: Nový dokument přináší detailní pohled na nejsložitější případ novodobé kriminalistiky
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Nejpodrobnější rekonstrukce policejní práce a detailní pohled na případ, který změnil českou kriminalistiku. To je nová pětidílná dokumentární série Mirka Vaňury Případ Stodolovi, kterou mohou diváci ode dneška vidět na Voyo. Všech pět epizod najednou.

Mirek Vaňura se s detektivy po dvaceti letech vrací na místa, kde policie vyšetřovala osm vražd spáchaných manželi Stodolovými. Odhalují, jak se pátrání po nebezpečných sériových vrazích skutečně odehrálo a proč si Stodolovi své oběti vybírali mezi starými a bezbrannými sousedy.

 Bezesporu se jedná o jeden z největších případů naší novodobé kriminalistky. A to hned z několika pohledů. Česká policie do té doby neřešila nic složitějšího. Kriminalisté se museli vracet k již uzavřeným případům. A postupně zjišťovali, že obětí je víc, než si na začátku dokázali představit. Od roku 1989 se u nás nic hroznějšího nestalo – když si člověk uvědomí, kolik lidí a rodin to zasáhlo. A nejhorší na tom všem bylo, že vrazi si vybírali oběti ze sousedství. Bezbranné seniory, o kterých navíc věděli, že budou mít doma peníze,

říká k sérii Mirek Vaňura.

V pěti epizodách dokumentu se objeví nikdy nezveřejněné policejní záběry, fotografie ze zákulisí vyšetřování i úplně nová svědectví. Zazní, jak se s tragickou ztrátou smiřovaly rodiny obětí i co prožívali příbuzní obou vrahů.

Tvůrci pojali seriál jako opravdové pátrání a natáčecí dny se podobaly práci kriminalistů. Filmaře doprovázel i profesionál, operativec Honza Lomnický. Další oporou byla Mirkovi Vaňurovi manželka Dana, která se spolupodílela na režii, scénáři i dramaturgii.

 Bylo to opravdu náročné, chtěli jsme, aby to především bylo co nejvíc pravdivé. Jak ze strany policie, tak i lidí, kteří to zažili. Ani pro jednu stranu to nebylo jednoduché, a tak jsme si opravdu prožili hodně stresových situací. Ale to k tomu patří, je to kriminalistika a pohybujete se na hodně citlivém poli,

uvedla Dana Vaňourková.

Za největší hrůznost celého případu považuje Vaňura způsob, jak si Stodolovi své oběti vybírali. Dokument by měl posloužit také jako prevence a důvod k zamyšlení, jak lehké to vrazi měli. Staří lidé by si měli uvědomit, že by neměli každému věřit. A to i přesto, že se chová mile a budí dojem, že chce pomáhat. Senioři se často v dnešní době ztrácí a jsou zmatení. Jsou potom snadnou kořistí, a proto je třeba jim stále toto nebezpečí připomínat. Televize je jednou z možností, ale zapojit by se měly i jejich děti.

Jaroslav Stodola (1966) a Dana Stodolová (1970) jsou čeští sérioví vrazi, kteří v letech 2001 a 2002 zavraždili a oloupili 8 bezbranných osob důchodového věku. Celkem se dopustili 17 závažných trestných činů, za které byli oba odsouzeni na doživotí. Dům ve Slavošově na Kutnohorsku, kde manželé žili v pronájmu, zůstal prázdný. Nikdo nechtěl žít na takovém místě.

Zdroje článku:
  • Press kit TV Nova,
  • Autorský text