Notting Hill: O líbacích scénách, dveřích do domu a lavičce v parku
75%
Foto: Featureflash Photo Agency / Shutterstock

Notting Hill: O líbacích scénách, dveřích do domu a lavičce v parku

Komedie z roku 1999 je i po 22 letech stejně milá a vtipná, jako byla před léty. Vypráví milostný příběh mezi dvěma lidmi patřícími do odlišných světů. Příběh lásky mezi hollywoodskou herečkou Julií Roberts (postava Anny) a londýnským knihkupcem Hughem Grantem (postava Williama) se stal trhákem.

I po letech vám tento romantický film zvedne náladu. Některé zajímavosti o filmu si připomeneme.

• Knihkupectví Williama Thacera se opravdu nachází v Notting Hill na adrese 142 Portobello Road. Ve skutečnosti je to ale starožitnictví a vedle bylo řeznictví. Byt nad starožitnictvím si krátce po uvedení filmu do kina zakoupila zpěvačka Adele a krátce tam žila.

• Williamův dům s modrými dveřmi a výstředním spolubydlícím v podání velšského herce Rhyse Ifanse patřil scénáristovi filmu. Richard Curtis ho prodal rok po natáčení. Modré dveře byly vydraženy v aukci a na jejich místo přišly černé. Mělo to zmást davy turistů přicházejících se před dům vyfotit. Výměna dveří nepomohla. Na ty nové dokonce někdo nastříkal nápis: To jsou dveře do Hollywoodu.

• Lavička v uzamčeném parku, kde Julia a Hugh seděli na prvním rande, je dnes v zahradách Quens v australském městě Perth. Po uvedení filmu byla lavička vydražena Australanem, který si ji odvezl jako romantický dárek pro svou přítelkyni. Když po čase o přítelkyni přišel, daroval lavičku městu.

• Některé scény se natáčely ve vestibulu hotelu Ritz (Jeho pařížské dvojče bylo místem, kde se natáčely scény do filmu Šifra mistra Leonarda). Londýnský hotel nechtěl rušit hosty, a tak filmaři ve vestibulu natáčeli od 2 do 4 hodin v noci.

• Nápad na film dostal Richard Curtis v noci, když nemohl spát a zoufale počítal ovečky. Potom ho napadlo, jaké by to bylo, kdyby se objevil v domě přátel, kam chodil jednou týdně na večeři, objevil s nějakou slavnou osobností, třeba s Madonou. Přemýšlel, jak by asi reagovali jeho přátelé, jak by probíhala večeře. S myšlenkou si pohrával a natolik se mu zalíbila, že na ní postavil scénář.

• Je známou skutečností, že Julia není ke svým hereckým kolegům moc přátelská. Její filmový partner na tom nebyl o moc lépe, taky si Julii moc neoblíbil a už vůbec na něj neudělalo dojem, že to v té době byla jedna z nejpopulárnějších hollywoodských hvězd. Bylo jasné, že se polibkům nevyhne, když šlo o romantický žánr. Byl ale otrávený z toho, že má Julia moc velkou pusu a líbání mu nešlo. Julia byla i přes jeho kritiku, která se k ní donesla, v pohodě. Dostala stejný honorář (15 milionů dolarů) jako její herecký kolega, a to nebylo tak běžné. Muži většinou dostávali větší honoráře.

• Na hlavní role se nevybíralo množství herců, jak to bývá zvykem v Hollywoodu. Richard Curtis a režisér Roger Michell měli jasno. Curtis už s Hughem točil Čtyři svatby a jeden pohřeb. A tak byl jasnou volbou. Julii poslali scénář s nabídkou, ale nedoufali, že by hvězda roli vzala. Její agent vzápětí vzkázal, že je to nejromantičtější scénář, jaký kdy Julia četla a roli přijímá.

• Točilo se opravdu v Notting Hill, protože si to přál scénárista i režisér. Produkce ale měla těžký úkol, když obstarávala všechna povolení a souhlasy od obyvatel. Než to bylo vyjednáno, slíbili filmaři asi 200 příspěvků pro charitativní organizace.

Věděli jste, že má Julia Robert svůj úsměv pojištěný na 30 milionů dolarů?

 
 
 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy