Notting Hill: O líbacích scénách, dveřích do domu a lavičce v parku
75%
Foto: Featureflash Photo Agency / Shutterstock

Notting Hill: O líbacích scénách, dveřích do domu a lavičce v parku

Komedie z roku 1999 je i po 22 letech stejně milá a vtipná, jako byla před léty. Vypráví milostný příběh mezi dvěma lidmi patřícími do odlišných světů. Příběh lásky mezi hollywoodskou herečkou Julií Roberts (postava Anny) a londýnským knihkupcem Hughem Grantem (postava Williama) se stal trhákem.


I po letech vám tento romantický film zvedne náladu. Některé zajímavosti o filmu si připomeneme.

• Knihkupectví Williama Thacera se opravdu nachází v Notting Hill na adrese 142 Portobello Road. Ve skutečnosti je to ale starožitnictví a vedle bylo řeznictví. Byt nad starožitnictvím si krátce po uvedení filmu do kina zakoupila zpěvačka Adele a krátce tam žila.

• Williamův dům s modrými dveřmi a výstředním spolubydlícím v podání velšského herce Rhyse Ifanse patřil scénáristovi filmu. Richard Curtis ho prodal rok po natáčení. Modré dveře byly vydraženy v aukci a na jejich místo přišly černé. Mělo to zmást davy turistů přicházejících se před dům vyfotit. Výměna dveří nepomohla. Na ty nové dokonce někdo nastříkal nápis: To jsou dveře do Hollywoodu.

• Lavička v uzamčeném parku, kde Julia a Hugh seděli na prvním rande, je dnes v zahradách Quens v australském městě Perth. Po uvedení filmu byla lavička vydražena Australanem, který si ji odvezl jako romantický dárek pro svou přítelkyni. Když po čase o přítelkyni přišel, daroval lavičku městu.

• Některé scény se natáčely ve vestibulu hotelu Ritz (Jeho pařížské dvojče bylo místem, kde se natáčely scény do filmu Šifra mistra Leonarda). Londýnský hotel nechtěl rušit hosty, a tak filmaři ve vestibulu natáčeli od 2 do 4 hodin v noci.

• Nápad na film dostal Richard Curtis v noci, když nemohl spát a zoufale počítal ovečky. Potom ho napadlo, jaké by to bylo, kdyby se objevil v domě přátel, kam chodil jednou týdně na večeři, objevil s nějakou slavnou osobností, třeba s Madonou. Přemýšlel, jak by asi reagovali jeho přátelé, jak by probíhala večeře. S myšlenkou si pohrával a natolik se mu zalíbila, že na ní postavil scénář.

• Je známou skutečností, že Julia není ke svým hereckým kolegům moc přátelská. Její filmový partner na tom nebyl o moc lépe, taky si Julii moc neoblíbil a už vůbec na něj neudělalo dojem, že to v té době byla jedna z nejpopulárnějších hollywoodských hvězd. Bylo jasné, že se polibkům nevyhne, když šlo o romantický žánr. Byl ale otrávený z toho, že má Julia moc velkou pusu a líbání mu nešlo. Julia byla i přes jeho kritiku, která se k ní donesla, v pohodě. Dostala stejný honorář (15 milionů dolarů) jako její herecký kolega, a to nebylo tak běžné. Muži většinou dostávali větší honoráře.

• Na hlavní role se nevybíralo množství herců, jak to bývá zvykem v Hollywoodu. Richard Curtis a režisér Roger Michell měli jasno. Curtis už s Hughem točil Čtyři svatby a jeden pohřeb. A tak byl jasnou volbou. Julii poslali scénář s nabídkou, ale nedoufali, že by hvězda roli vzala. Její agent vzápětí vzkázal, že je to nejromantičtější scénář, jaký kdy Julia četla a roli přijímá.

• Točilo se opravdu v Notting Hill, protože si to přál scénárista i režisér. Produkce ale měla těžký úkol, když obstarávala všechna povolení a souhlasy od obyvatel. Než to bylo vyjednáno, slíbili filmaři asi 200 příspěvků pro charitativní organizace.

Věděli jste, že má Julia Robert svůj úsměv pojištěný na 30 milionů dolarů?

 
 
 
Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Další články z rubriky Romantické filmy

Čokoláda: Film s chutí a smyslností, kde proti sobě stojí svobodomyslnost a puritánství
80%

Čokoláda: Film s chutí a smyslností, kde proti sobě stojí svobodomyslnost a puritánství

Je příjemné se na chvíli vnořit do světa, kde hraje hlavní roli čokoláda. S ní si ve filmu zahrála i Juliette Binoche a moc jim to spolu šlo. Ještě lépe se na film dívalo, když se objevil Johny Depp s kytarou.

Přestupný rok: Romantická komedie z roku 2010, se kterou se přenesete na úžasný irský venkov

Přestupný rok: Romantická komedie z roku 2010, se kterou se přenesete na úžasný irský venkov

V hlavní roli mladé a úspěšné bytové návrhářky Anny z Bostonu se představí vždy skvělá a zářící Amy Adams. Anna má o svém životě jasno a chce jej prožít se svým přítelem, mladým lékařem Jeremym (Adam Scott). Jenže do života ji vstoupí Deklan (Matthew Goode).

Hlášky ze známé vánoční komedie Láska nebeská. Připomeňte si ty nejlepší

Hlášky ze známé vánoční komedie Láska nebeská. Připomeňte si ty nejlepší

Vánoce už jsou za dveřmi a s nimi i nával oblíbených vánočních filmů. A nesmí chybět ani legendární Láska nebeská. Milostné příběhy jsou nezapomenutelné a nechybí ani řada vtipných momentů a hlášek. Ještě, než se tedy pustíte do letošního vánočního sledování, připomeňte si ty nejlepší z nich!

Šťastný Nový rok: Zamilovaný Zac Efron, záchvaty smíchu a změna rolí na poslední chvíli
61%

Šťastný Nový rok: Zamilovaný Zac Efron, záchvaty smíchu a změna rolí na poslední chvíli

Film je směsicí příběhů lidí, kteří se připravují na oslavu "New Year’s Eve". Jejich osudy jsou vzájemně propletené a všechno se točí kolem poslední noci v roce.

Princezna z cukrárny: Dvojrole Vanessy Hudgens v přeslazené vánoční romanci
58%

Princezna z cukrárny: Dvojrole Vanessy Hudgens v přeslazené vánoční romanci

Usměvavá Vanessa zvládne obstát roli princezny i cukrářky zároveň a během toho se ještě stihne zamilovat do dvou mládenců. Prostý pozitivní příběh se spoustou sněhu a vánočních klišé na mrazivé odpoledne.


Další články z rubriky Romantické filmy