Nevinnost (2011): česká Lolita pod křídly uznávaného lékaře
75%
Foto: www.shutterstock.com

Nevinnost (2011): česká Lolita pod křídly uznávaného lékaře

Nevinnost (2011): česká Lolita pod křídly uznávaného lékaře Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

Film Jana Hřebejka z roku 2011 hovoří o zneužívání nezletilých, zapovězené lásce a také pomstě za minulé křivdy. Jak dopadla česká verze Lolity, zasazená do novodobého sociálního rozpoložení?


Jak moc nevinný je vztah mezi lékařem Tomášem Kotkem (Ondřej Vetchý) a jeho náctiletou pacientkou Olinkou (Anna Linhartová, dnes již Kameníková)? Na počátku je vážený lékař s ideálním rodinným životem obviněn ze sexuálního zneužívání. Vyšetřování navíc vede bývalý manžel jeho ženy Láďa (Hynek Čermák), který tak má v rukou silnou zbraň, jak se zdánlivě spokojenému páru pomstít. Za zmínku stojí Aňa Geislerová v roli osamělé švagrové obviněného. 

Do vyšetřování je vtažena celá rodina, kterou tak zmítá nejistota, podlamování vlastních přesvědčení a jejich vzájemné vztahy jsou v ohrožení. Hřebejk již tradičně staví na modelu typické české vícegenerační rodiny, jež se snaží svůj řád zachovat i navzdory takovému šoku. Postavy samotné, ani divák, dlouhou dobu netuší, zda je obvinění skutečně založené na pravdě. A možná je pravda taková, že by bylo nelidské připisovat vinu. Bez ohledu na pravdu je divákům prezentováno, jak jednoduché je přidělit nálepku pedofila, a aniž by byla založena na pravdě, už se jí nejde zbavit. 

Už samotný příběh se člověku zaryje pod kůži, tentokrát je ale doplněn koukatelným a lehce experimentálním zpracováním záběrů. Podstata psychologického rozboru jednotlivých postav umožňuje prosazení hned několika herců jako hlavních rolí. Cenu za nejlepší výkony si odnesla Aňa Geislerová a Hynek Čermák. Na škodu jsou snad jedině občasné monology, jejichž vypuštění by příběh nenarušilo, psychologická rovina je jejich prostřednictvím až přehnaná. 

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Novinky

<< Předchozí článek Další článek >>