Neobyčejný život herce Josefa Bláhy, který měl pro něžné pohlaví neodolatelné kouzlo

Neobyčejný život herce Josefa Bláhy, který měl pro něžné pohlaví neodolatelné kouzlo
Josefa Bláhu si většina lidí vybaví jako starostlivého otce z filmu Můj brácha má prima bráchu, jako chytrého inspektora Brůžka v Hříšných lidech Města pražského nebo akademika Richarda v seriálu Návštěvníci.

Jiří Sovák se o svém hereckém kolegovi vyjádřil s drsným humorem a jeho vzhled přirovnal k ohořelému havranovi, který přežil lesní požár. Přesto měl tento muž neuvěřitelný úspěch u žen. V Divadle na Vinohradech strávil čtyřicet let a jeho fanynkám se říkalo „bláhovky“.

Úspěch měl i mezi hereckými kolegyněmi, které přitahoval jižanským temperamentem, který zdědil po slovinské matce. Narodil se v Jugoslávii, ale otec byl Čech a od 11 let vyrůstal v Praze. Největší popularitu mu zajistil zmíněný seriál Hříšní lidé Města pražského.

Jeho přitažlivost pro ženské pohlaví však spočívala i v něčem jiném. S nadsázkou se dá říct, že byl velkým parádníkem. A velice dbal o svůj vzhled. Dvakrát denně se sprchoval, používal stále parfém, chodil dokonale upravený. Jeho bezchybného vzhledu si nešlo nevšimnout a lidé se za ním otáčeli.

Svůj život spojil s Bohumilou, kterou si vzal krátce po válce v roce 1947, Svatba byla na Štědrý den. Přestože ho manželka věrně milovala celý život, jemu jedna žena nestačila a nenechal na pokoji žádnou sukni. Svou ženu a syny ale nikdy nechtěl opustit a dobře se o rodinu staral. Měl románky i s hereckými kolegyněmi. Jeho šarmu neodolala Helena Růžičková nebo mladinká Iva Janžurová. Ta však nechtěla pletky s ženáčem a on zase neměl v plánu něco měnit.

Do hercova života se dostala ještě jedna žena, se kterou nešlo jen o zábavný románek. Jmenovala se Vlasta a začala plnit roli „druhé manželky“. Bláha tak střídavě svou pozornost dělil mezi Bohumilu a Vlastu. Pár dní bydlel u jedné a pár dní zase u druhé. Obě ženy se dokonce znaly a se situací se smířily. Nebyly to nejlepší kamarádky, ale dokázaly se respektovat.

Když se Bláha chystal s manželkou na dovolenou do Jugoslávie, Vlasta jim na cestu připravila řízky a oni jí nezapomněli poslat z dovolené pohlednici.

Zajímavé bylo i Bláhovo dětství. Vyrostl na samotě, protože otec pracoval jako správce hraběcího polesí. Do školy chodil přes hluboký led a byl přesvědčený, že občas zahlédl medvěda. Strach mu zůstal po celý život. Přesto mu příroda zůstala blízká a rád se učil nové role venku, uprostřed zeleně. Tvrdil, že má zelenou krev.

Když se přestěhoval do Čech, byl to pro něj docela šok a také ho čekala velká výzva. Česky uměl sotva pár slov. Pátou třídu dělal dvakrát. Nakonec řeč zvládl, ale s pravopisem se potýkal celý život. S prospěchem to však neměl úplně ideální a sny o studiu medicíny vzaly za své. Tak přišla na řadu konzervatoř přerušená válkou. Od totálního nasazení v Německu ho zachránil falešný lékařský posudek.

V roce 1951 se stal členem Divadla na Vinohradech a mezi kolegy si našel celoživotního přítele Vlastimila Brodského. Dokázali se spolu velice zábavně hádat a bavili celé okolí.

Ani jižanskému svůdníkovi se na sklonku života nevyhnula ošklivá nemoc a musel bojovat s rakovinou jícnu. Nemoc mu nakonec zasáhla i mozek a ochrnul na polovinu těla. Obě jeho ženy o něj s láskou pečovaly přes čtyři roky, kdy v prosinci 1994 zemřel. Zanechal po sobě na dvě stovky filmových a seriálových rolí.

Zdroje článku:
  • ČSFD,
  • Nostalgie,
  • autorský text