Kdo je Claire Foy alias Alžběta II. ze seriálu Koruna

Kdo je Claire Foy alias Alžběta II. ze seriálu Koruna
Kdo je Claire Foy alias Alžběta II. ze seriálu Koruna Další fotografie v galerii >
Foto: Denis Makarenko / Shutterstock.com
Dala o sobě vědět již v několika seriálech, britských divadlech a také celovečerních filmech. Od roku 2016 je notoricky známá jako Alžběta II. díky roli v seriálu Koruna. Jak se Claire Foy dostala na výsluní?

Narodila se v roce 1984 v britském Stockportu. Matka pocházela z Irska, otec pracoval jako prodavač společnosti Rank Xerox. V jejích osmi letech se rodiče rozvedli. Herecké ambice získala již během dospívání, studovala dramatický obor na univerzitě v Liverpoolu. Později absolvovala také roční herecký kurz na Oxfordské univerzitě. V roce 2007 se přestěhovala do Londýna, sdílela zde dům s pěti dalšími přáteli z dramatické školy a snažila se prosadit ve světě showbyznysu. 

Již během jejího času na Oxfordu vystupovala v divadelních hrách Prvotřídní ženy, Daleká cesta za domovem Lekce neslušného chování. Po angažmá v Královském národním divadle přišel její debut na televizních obrazovkách v roce 2008 jako hlavní role Amy Dorrit v seriálu BBC Malá Dorritka. Z děl produkce BBC se dále objevila ve Vyšší a nižší společnost jako Lady Peshepone. Následovala role v televizním filmu Zaslaná pošta a v Honu na čarodějnice po boku Nicolase Cage. Jako Lady Macbeth mezitím hrála na divadelních prknech v Macbethovi. 

V roce 2016 byla nominována v kategorii nejlepších hereček cen Britské televizní akademie pro roli anglické královny Anne Boleyin v seriálu Wolf Hall. Ve stejném roce byl představen seriál Koruna, který doprovází vládu královny Alžběty II., v podání právě Claire Foy. Vysloužila si Zlatý glóbus za nejlepší ženskou roli, cenu Emmy a nominaci na nejlepší ženskou roli Britské akademie. Královnu si zahrála i ve druhé sérii, než roli převzala Olivia Colman, která ji ztvárnila v pokročilejším věku. V roce 2017 hrála Dianu Cavendish v kanadském dramatu Breath. V posledních letech jsme se s Claire Foy setkali také ve filmech První člověk, Nepříčetná a v letošním roce očekáváme premiéru životopisného snímku Louis Wain.

Provdala se za herce Stephena Campbell Moora, s nímž má pětiletou dceru Ivy. V roce 2018 oznámili rozvod.