30 případů majora Zemana: Seriálem prošlo 350 postav, diváci byli občas zmatení

30 případů majora Zemana: Seriálem prošlo 350 postav, diváci byli občas zmatení
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Natáčení seriálu mělo dobré zázemí a herci si rozhodně nemohli stěžovat na špatné pracovní podmínky. Pro pracovité herce malých rolí produkce dokonce vymyslela oboustranně výhodný způsob spolupráce.

Nebylo to kvůli nedostatku herců, ale produkce si trochu usnadňovala práci a místo hledání nových tváří se do seriálu vraceli opakovaně herci drobnějších rolí. A ti byli samozřejmě rádi, protože si vydělali více peněz a při natáčení druhé a třetí desítky dílů bylo zřejmé, že seriál je úspěšný nejen v Československu, ale i v zahraničí.

Herci jako Karel Augusta (na úvodní fotografii), Jan Pohan, Václav Lohnický nebo Antonín Hardt tak v seriálu zvládli 3 různé postavy. Ještě pilnější byl Zdeněk Srstka a Mirko Musil, kteří vytvořili 4 různé postavy v několika dílech. Rekordmanem byl kaskadér Jaroslav Tomsa, který si zahrál příslušníka SS ve Vyznavačích ohně, mnicha v epizodě Rubínové kříže, policejního fotografa v Kvadratuře ženy, rváče v metru v Bílých linkách a Antonia v epizodě Rukojmí z Bella Vista. Pro pozorné diváky to bylo matoucí, protože některé postavy se objevovaly v různých dílech.

Vladimír Brabec si pochvaloval vstřícnost, se kterou se setkal na všech frontách. Aby působila jeho postava Zemana věrohodně, musel se s ní sžít a trochu přičichnout k řemeslu kriminalistů. Měl neomezený vstup do Kriminalistického muzea a laboratoří. Dokonce se mohl jako divák zúčastnit opravdových výjezdových akcí, aby viděl, jak skuteční kriminalisté pracují. Prakticky cokoliv pro svého Zemana potřeboval, dostal to.

Vladimír Brabec nebyl jedinou výraznou seriálovou postavou, která byla vzorem morální síly a profesionality. Postava plukovníka Kaliny byla pro Miloše Williga životní rolí. Kalina byl silný člověk s životními zkušenostmi, které načerpal i v místech, jako byla gestapácká mučírna. Právě kvůli prožitému utrpení měl ke svým podřízeným velice lidský přístup a snažil se je pochopit. On se snažil pochopit dokonce i lidi, kteří stáli mimo zákon. Právě Kalina byl mnohem více komunistou tělem i duší než Zeman. Sám herec svou postavu označil za obraz doby. Zahrál Kalinu tak dobře, že si vysloužil pochvalu z ministerstva.

Diváci si velmi oblíbili seriálovou postavu Jirku Hradce, kterého ztvárnil Rudolf Jelínek. Jirka budil dojem, že na co sáhne, to se mu daří. Právě jeho dějová linka byla inspirovaná skutečnými příběhy. Za lehkostí, se kterou postava procházela dějem, stálo hlavně dobré vzdělání, technické dovednosti a schopnost jednat s lidmi. Rudolf Jelínek skromně říkal, že si ani pochvalu nezaslouží, ta podle něj patřila lidem, kteří jeho příběh skutečně prožili a neměli scénář ani možnost si situaci nacvičit.

Vladimír Ráž se ujal role doktora Veselého, který byl součástí vyšetřovacího týmu. Seriál si zakládal na tom, aby divákům ukázal, že samotný Zeman není hrdinou, ale že v kriminalistické praxi jde o práci sehraného týmu a sám kriminalista by nikdy nemohl být úspěšný, kdyby nebyl obklopený spolehlivým týmem. Na rozdíl od běžných detektivek, kdy je pozornost soustředěná na hlavního hrdinu, seriál byl postavený na týmové práci a ukázal, že sebelepší vyšetřovatel nezvládne svou práci bez silného zázemí.

Zdroje článku:
  • Kniha 30 případů majora Zemana, vydal Dobrovský v edici Omega 2014, ISNB: 978-80-7390-232-2,
  • autorský článek