Znamení koně: Jak obstál seriál ve srovnání se starší Dobrou Vodou

Znamení koně: Jak obstál seriál ve srovnání se starší Dobrou Vodou
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Seriál z roku 2011 byl inzerován jako velkolepý projekt s atraktivní tematikou — western na moravský způsob, navíc s velice zajímavým obsazením. Premiérové díly údajně sledovalo přes milion televizních diváků a kritika pěla chválu.

Trochu jinak to ale viděli diváci, kteří byli zklamaní nevyužitým potenciálem seriálu. Lákavá tématika ani zvučná jména herců moc nezaujala. Možná bylo znát i to, že až na výjimky nikdo z herců neměl před natáčením žádnou zkušenost s jezdectvím a s pobytem v blízkosti koní.

Od své premiéry za sebou má Znamení koně pár repríz a vzhledem k tomu, že je seriál nasazen v létě, konkrétně ve všední dny po obědě, asi ani ČT si žádný velký úspěch neslibuje.

Seriál Dobrá Voda a Znamení koně se trochu podobají, ale je jasné, kdo opisoval. V Dobré Vodě choval koně inženýr Hovora, ve Znamení koně je trénuje Jan Hora. Hovora se musel o svůj chov prát s předsedou státního statku, Horovi mají zase konkurenčního farmáře. A pak jde samozřejmě o vztahy a o dostihy.

Oba seriály se snaží být realistické, nejde o telenovely. Realizace byla tak pracnější a dražší, příprava náročnější a vyžadovala více času. S Dobrou Vodou si poradil zkušený Jiří Hubač, který měl k tématu blízko a za sebou už měl řadu projektů. Také se učil od Jaroslava Dietla, se kterým spolupracoval na scénáři Tři chlapi v chalupě. Za sebou měl také spolupráci se zkušenými režiséry Antonínem Moskalykem a Františkem Filipem.

Na scénáři k seriálu Znamení koně pracovali Roman Kopřivník, který dělal dramaturga v Rodinných poutech (později psal scénář k Ordinaci v růžové zahradě a k Modrému kódu) a Magdalena Turnovská, která jeden čas psala scénář k Ordinaci v růžové zahradě nebo k Přístavu.

Řemeslně se tedy zkušenosti tvůrců obou seriálu hodně odlišovaly. Ve snaze dát seriálu Znamení koně trochu dynamiky se zde vršila jedna zápletka za druhou, řada dramat, problémů a zla. Všehochuť smíchaná s akcí policie a mafie, smršť dluhů, exekucí, požárů, ztráty koní a do toho ještě nevěra. Všeho bylo nějak moc a hrdinové si prostě neměli čas oddechnout a prožít si i hezké chvíle.

V době, kdy seriál vznikal, bylo zřejmě také nutné ukázat nějakého aristokrata, dále také samozřejmě ruskou mafii a souboj nevlastních bratrů (Mádla a Krajča). Herci se do svých rolí vložili opravdu s plným nasazením, a to dokonce tak moc, že spolu nemohli bydlet ani v jednom hotelu.  

Seriál však není úplně špatný a najdou se i postavy, které celý děj držely nad vodou. Patří mezi ně třeba Valérie Zawadská, která pracuje o Horových, a samozřejmě vdova, kterou ztvárnila Vilma Cibulková. Příjemná byla i mladá Tereza Ramba, tenkrát ještě Voříšková, na kterou se jednoduše dobře dívá.

Zdroje článku: