Víte, kdo si jako první zahrál slavného Jasona Voorheese? Ari Lehman je talentovaným hercem i hudebníkem

Víte, kdo si jako první zahrál slavného Jasona Voorheese? Ari Lehman je talentovaným hercem i hudebníkem
Jméno Ari Lehman vám možná nic neřekne. Kultovní hororovou sérii Pátek třináctého však znají všichni milovníci tohoto žánru. Takže pokud jste pozorně sledovali závěrečné titulky, už tušíte, o kom je řeč: O postavě Jasona Voorheese.

Pod maskou zabijáka

Ari Lehman byl totiž první, kdo slavného zabijáka ztvárnil. Šlo však o jeho dětskou podobu. Herec na natáčení tak strávil pouze čtyři dny a ve filmu se prakticky jenom mihl. Navíc si pod maskou nebyl tak úplně podobný, jméno tohoto představitele tak z paměti dostanou jen opravdoví filmoví znalci.

Jako dospělý se pod hokejovou maskou v prvních dílech objevil herec Warrington Gillette a později ještě několik dalších představitelů. Ari Lehmanovi však už nikdo neupře to, že byl zkrátka první. Pojďme se tak s tímhle mužem seznámit blíž.

Herec se narodil 2. května 1965 v americkém Brooklynu. Odmala inklinoval především k hudbě. Proto se také věnoval klasické hudbě a hře na klavír. Dokonce se mu podařilo získat ocenění All-State Award a stipendium na Berklee School of Music.

Z herce muzikantem

Filmový debut si odbyl ve snímku Manny's Orphans. Právě účinkování v tomto snímku mu přineslo nejslavnější roli Jasona Voorheese ve slavném hororu Seana S. Cunninghama. Po dotočení filmu se Ari vrátil do New Yorku, kde se zapsal na New York University a dál rozvíjel především svůj hudební talent.

Na film však tak úplně nezanevřel. Účinkoval v celé řadě nezávislých a krátkých filmů. V posledních letech se herec vrátil především k hororům, v roce 2019 si zahrál například ve filmu Clown Motel: Spirits Arise. Svou nejslavnější roli už ale zřejmě nepřekoná.

V současnosti je hlavním bodem jeho umělecké činnosti stále hudba. Konkrétně vlastní heavy metalová kapela nazvaná First Jason, která odkazuje právě na postavu Jasona Voorheese. Tu založil v roce 2004 a vydal s ní dvě alba.

Zároveň se mu daří hudební ambice propojit s těmi filmovými. Velmi úspěšný je totiž Ari Lehman na poli filmové hudby. Složil a nahrál celou řadu soundtracků k nezávislým filmům.

zdroj: youtube.com