Velký případ: Ukázka dobrého filmu, který ani po pětadvaceti letech nebude nudit

Velký případ: Ukázka dobrého filmu, který ani po pětadvaceti letech nebude nudit
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Nové vedení České televize se nechalo slyšet, že pokud se nezvednou koncesionářské poplatky, nebude na novou kvalitní českou tvorbu a nebudou se točit náročné projekty, jako byl třeba seriál Devadesátky. A řešení se přitom nabízí. Stačí točit méně, kvalitně a využívat televizní archiv.

Právě snímek Velký případ, který natočil v roce 1999 Zdeněk Zelenka, může být příkladem toho, že se dá najít ve starší tvorbě neokoukaný televizní film, který má divákům co nabídnout.

Jan Šťastný, Ondřej Vetchý, Rudolf Hrušínský ml., Jiří Bartoška
Jan Šťastný, Ondřej Vetchý, Rudolf Hrušínský ml., Jiří Bartoška | Zdroj: Václav Beneš / © Česká televize

Zdeněk Zelenka sice nepatří k nejoblíbenějším režisérům, ale tentokrát měl štěstí, že se mu do rukou dostal scénář Jiřího Hubače. A právě jeho zásluhou role přijali velice kvalitní herci jako Jiří Bartoška, Josef Somr, Tereza Brodská, Hana Maciuchová, Ondřej Vetchý, Svatopluk Skopal, Jan Šťastný, Bořivoj Navrátil, Carmen Mayerová a řada dalších.

Jiří Hubač patřil mezi naše nejnadanější scenáristy a pod jeho rukama vznikl třeba oblíbený seriál Sanitka nebo Dobrá voda. Na svém kontě má také celou řadu úspěšných scénářů pro televizní filmy. Za všechny stačí jmenovat Ikarův pád s Vladimírem Menšíkem, Babí léto s Vlastimilem Brodským nebo Fany s Jiřinou Bohdalovou.

Jiří Hubač napsal scénář na motivy románu francouzského spisovatele J. Laborda, jenž byl dlouholetým soudničkářem pařížského listu France-Soir. Detektivní příběh zároveň řeší hodně vztahy a morálku.

V ostrém střetnutí dvou právníků, dvou nositelů rozdílných životních zásad, se diváci stanou svědky napínavého, ale i ošidného hledání spravedlnosti. Napínavý televizní film se soustřeďuje na případ justičního omylu, jehož obětí se stane mladá ošetřovatelka Genevieve Leblancová (T. Brodská). Je obviněna, že dala smrtící injekci svému milenci, vládnímu poradci Dupréovi. V soudním vyšetřování se střetnou dva významní právníci – soudce Gaudet (J. Somr), který se postupně přesvědčuje, že dívka je nevinná, a advokát Cassidis (J. Bartoška), který dovede elegantně manipulovat se svědky, fakty i slovy…

Právě tyto dvě role v podání našich brilantních herců si u diváků vysloužily nejvíce pozornosti.

Vzpomínka na Josefa Somra

Obzvláště připomenutí herce Josefa Somra potěší všechny pamětníky, kteří si ho pamatují především v rolích intrikánů, podivínů, podvodníků a nepříliš charakterních postav. On se však nikdy do záporných rolí zaškatulkovat nenechal a o tom svědčí nakonec i tento film. Josef Somr určitě patřil mezi herce, který se dokázali vtělit i do psychologicky náročných rolí, a to jak ve filmu, tak i na divadelních prknech.

Určitě si ho musíme připomenout i ve filmu Ostře sledované vlaky, kde si zahrál lišáckého výpravčího Hubičku. Jeho „razítková“ scéna s Jitkou Zelenohorskou se zapsala do dějin filmu. Josef Somr se tenkrát doma pochvaly nedočkal. Pocházel z katolické rodiny a pro tu byla taková scéna hodně nemravná. Zajímavé je, že dospívající Somr se chtěl vydat po stopách svého otce, který byl železničářem. Bohužel si však v určitý okamžik musel připustit, že je naprostý technický antitalent, a tak si nakonec zvolil herectví a studium na JAMU. Ve filmu Ostře sledované vlaky si tak alespoň před kamerou splnil svůj sen pracovat u dráhy.

Zajímavou roli trafikanta Soumara vytvořil v seriálu Byl jednou jeden dům. K srdci divákům přirostl i jako vysloužilý vojenský kuchař Servác z pohádky Tři veteráni nebo jako profesor Ječmen z Kleinovy filmové série o básnících, kterou si právě v tomto období můžete připomenout na TV Prima Max.

Josef Somr, který byl v soukromí spíše plachým člověkem, byl však považován blízkými za skvělého baviče, který rád poseděl s cimbálem ve sklípku. Herec, kterého známe spíše z menších rolí, byl však hodně pracovitý a vytvořil asi 170 postav. Jeho hlas našel uplatnění v rozhlase, v dabingu a načetl řadu audioknih. Zemřel 16. října 2022 ve věku 88 let.

Film Velký případ je na obrazovkách ČT1 16. dubna večer.

Zdroje článku:
  • csfd.cz,
  • kul, Lidové noviny Roč. 35, č. 303 (31.12.2022),
  • Autorský text