Na přípravě otázek pro Superlov pracuje asi 16 autorů a několik korektorů
V Superlovu musejí být otázky co nejstručnější
Vědomostní soutěže Na lovu a Superlov vzbuzují zájem diváků díky šarmantnímu moderátorovi Ondřeji Sokolovi, obdivuhodně inteligentním lovcům, soubojům napínavým až do úplného konce a samozřejmě také zásluhou záludných otázek, jež mají prověřit rozsah našich znalostí. Otázky pro jednotlivé díly připravuje Monika Malíšková.
„Nejsem na to samozřejmě sama,“ prozradila v rozhovoru. „Máme aktuálně tým asi 16 autorů, kteří pro nás otázky tvoří, a také několik korektorů, kteří zodpovídají za správnost, což je extrémně důležité. Skladba otázek a nastavení jejich obtížnosti vychází z licenčního modelu. Naše otázky jsou ale od českých autorů a pro českého diváka. V Superlovu je vždy hodně napínavé sledovat, jestli v závěrečné přestřelce těžší otázka vyjde zrovna na soutěžícího, nebo na lovce. To mnohdy rozhoduje o tom, jak celá hra dopadne. Specifikem Superlovu je i to, že otázky musí být co nejstručnější, aby se jich v té krátké chvíli stačilo položit co nejvíc. Samozřejmě se snažíme vyhýbat krkolomným výrazům v otázkách, abychom Ondřeje při čtení zbytečně netrápili.“
To však očividně neplatí v případech, kdy soutěžícím nebo lovcům neběží časový limit. V takových situacích to někdy naopak vypadá, jako by se dramaturgyně snažila Ondřeje Sokola potrápit co nejvíce. Oněch momentů, kdy se pokoušel přelouskat příliš dlouhý a složitý název nějakého místa, by se našlo více. Rozpačité úsměvy často vyvolávají i názvy obsahující vulgární výrazy. Vzpomeňme třeba na legendární rybičku označovanou coby šulinokaz…
Pokud lovci něco nevědí, rychle se to doučí
Jestli určitá oblast otázek působí soutěžícím problémy více než jiná, to se takto obecně nedá říct. „Nechci to nijak paušalizovat, ale ženy více tápou ve sportovních otázkách, naopak mužům nebývá blízký bulvár nebo móda. I tak se ale stane, že nás občas soutěžící velmi mile překvapí. Snažíme se zařazovat otázky ze známých filmů, písniček, sázíme na typický český humor, zkrátka tak, aby si zahrál každý.“
Pokud snad lovci mají v nějakých oblastech nedostatky, rychle se je snaží doučit. „Kvízová dáma nemá v oblibě americké seriály, Belladonna hudbu. Vševěd občas zaváhá v biologii, stejně tak Pan Lišák. Kalkulátor zase v literatuře nebo češtině. Paradoxně se často stane, že lovci vyhoří na úplně jednoduché otázce, protože v ní zkrátka hledají nějakou záludnost. Každopádně znalosti lovců jsou díl od dílu větší, oni trénují prakticky nonstop.“
Ano, snad každý z lovců už v nějakém rozhovoru zmínil, že všichni společně fungují jako skvělá parta, která se často a ráda schází, a to nejen při hospodských kvízech.
- Presskit Nova