Festival Jeden svět začíná. Na které filmy se můžete podívat online

Festival Jeden svět začíná. Na které filmy se můžete podívat online
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Tématem letošního festivalu filmů o lidských právech je příznačně „Vypadáváš.“ Poukazuje hned na několik úskalí probíhající pandemie, od technických potíží po vyčlenění ze společnosti.

Již 23. ročník festivalu Jeden svět probíhá od 10. do 19. května. Nabídne celkem 101 dokumentárních filmů z více než 50 zemí světa a během uvedeného období se uskuteční také přes 40 debat s tvůrci filmů a také přednášky, v nichž se odborníci rozpovídají o celé řadě aktuálních problematik, týkajících se například kyberšikany, sociální izolace nebo klimatických změn. Tím festival ale nekončí, od 20. května do 4. června bude k dispozici na webové platformě Jeden svět online možnost shlédnout kterýkoli ze stovky filmů. Navíc stále existuje šance, že by se některé snímky podařilo promítat alespoň v letních kinech. 

Jeden svět online 

Na platformě Jeden svět online navíc najdete ty nejlepší filmy z posledních deseti let. Ceny jednotlivých filmů jsou nejčastěji 80,- nebo 90,- Kč. Po online zaplacení máte k filmu přístup následujících 48 hodin. Tato filmotéka navíc nabízí přehledné řazení témat jako ekologie, LGBTQ+, diktátorské režimy, Rusko nebo senioři. 

Program odstartovalo pondělní projekce dokumentu Kuráž, hovořící o přístupu běloruské veřejnosti a zejména Běloruského svobodného divadla k Lukašenkově autoritářskému režimu. Zahajovací večer vyvrcholil udělením jediné české mezinárodní lidskoprávní ceny Homo Homini, kterou byla oceněna běloruská lidskoprávní organizace Vjasna. 

Tip na každý den

11. května 10:00 | Kyberšikana 

Přednáška Martina Kožíška z Akademie CZ.NIC, který rozebere různé formy kyberšikany, včetně krádeže identity nebo sextingu. 

12. května 20:00 | Digitalizovaný předsudek 

Dokument odhaluje algoritmickou diskriminaci při rozpoznávání tváří nebělošských uživatelů. Následuje diskuze s hlavní protagonistkou Meredith Broussard. 

13. května 10:00 | Jak zvládat odloučení a vztahy na dálku 

Debata s režisérkou Kateřinou Hager a psycholožkou Lindou Nývltovou předcházející filmu Manželství. Moderuje Nora Fridrichová. 

14. května 20:00 | Bydlet proti všem 

Český dokument režiséra Tomáše Hlaváčka o problému nedostupnosti bydlení. 

15. května 20:00 | Nová šichta 

Tomáš Hisem byl po pětadvaceti lety práce v dolu propuštěn a čeká ho nová životní etapa. Chce se stát programátorem. 

16. května 20:00 | Manželství 

Časosběrný dokument o vztahu Zdenky z Aše a Tabiše z Pákistánu. Partneři se stýkají jednou ročně na dovolené na Srí Lance, zbytek roku komunikují výhradně přes internet. 

17.  května 17:00 | Imádovo dětství 

V roce 2014 byl unesen Islámským státem, do svých pěti let byl vychováván jako jejich stoupenec. Dokáže se po návratu k rodině začlenit zpět do jejich světa?  

18. května 10:00 | PRAVDA vs. LEŽ 

Diskuze českých publicistů na téma šíření dezinformací. 

19. května 14:00 | Němý hlas 

Kavaj se narodil v Čečensku, trénoval jako zápasník. Když se ale jeho bratr dozvěděl, že je gay, vyhrožoval mu smrtí. To ho traumatizovalo natolik, že oněměl, uprchl do Belgie a snaží se začít nový život. 

Zdroj: www.jedensvet.cz/