Tuto dětskou hereckou hvězdu, známou třeba z Rumburaka nebo Létajícího Čestmíra, byste dnes už sotva poznali

Tuto dětskou hereckou hvězdu, známou třeba z Rumburaka nebo Létajícího Čestmíra, byste dnes už sotva poznali

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Rumburak, Létající Čestmír nebo Lucie, postrach ulice – z těchto a dalších filmů si pamatujeme nadaného chlapce Lukáše Becha, dětskou hereckou hvězdu, kterou bychom dnes už sotva poznali. Velmi se změnil, ale ve světě filmů se pohybuje stále, byť už hraje pouze v epizodních rolích. Má jiné cíle.
Obsah článku
  1. Čestmír doletěl až do Mongolska a Vietnamu
  2. Hraje méně, ale ze světa filmů a seriálů se neztratil

Čestmír doletěl až do Mongolska a Vietnamu

Jméno Lukáš Bech vám možná nic neřekne, ale co takhle Čestmír Trnka, hlavní hrdina pohádkového seriálu Létající Čestmír? Přesně tak, tuhle postavu našeho dětství si Lukáš zahrál, když mu bylo jedenáct let. Před kamerou se však poprvé objevil ještě dříve. Narodil se 27. listopadu 1972 v Praze a už v pěti letech zaznamenala jeho talent režisérka Věra Chytilová, která jej dovedně využila v roce 1979 v komedii Panelstory aneb Jak se rodí sídliště.

Role chlapci padla jako ulitá a bylo okamžitě jasné, že po ní musejí následovat další. S výčtem oblíbených dětských filmů a pohádek se v podstatě roztrhl pytel. Mezi nejznámější patří Lucie, postrach ulice a pokračování …a zase ta Lucie!, obojí z roku 1983, načež následoval o pouhý rok později Rumburak, pohádkový příběh čaroděje druhé kategorie vycházející z legendárního seriálu o princezně Arabele.

Největšího úspěchu coby dětská hvězda dosáhl Lukáš Bech ale již zmíněným Létajícím Čestmírem, o němž sám prohlásil, že je rád za to, že si ho mohl zahrát. Šestidílný příběh o kouzelných květinách, jež propůjčují zázračné schopnosti těm, kteří k nim přičichnou, si kupodivu získal velkou oblibu i v zemích, kde byste to možná neočekávali – v Mongolsku a Vietnamu. Potvrdil to sám představitel hlavní role v talkshow Na kafeečko.

Mám skutečně ověřeno, že seriál byl neuvěřitelně populární na dvou územích, a sice v Mongolsku, což je krásná země a chystám se do ní, a právě v tom Vietnamu. Tam na něm vyrostla minimálně jedna, spíš dvě generace dětí. Mám to potvrzeno od Vietnamců, kteří žijí v Česku. Oni se po letech přestali stydět za to, že jsou Vietnamci, protože jejich kultura, kuchyně a země je nádherná.

Hraje méně, ale ze světa filmů a seriálů se neztratil

Lukáš Bech neúčinkoval jen ve filmech a seriálech, ale objevoval se i na prknech Národního divadla nebo Divadla S. K. Neumanna. Navzdory velkému talentu však musel s herectvím nakonec přestat kvůli častým problémům s hlasivkami, respektive výrazně ho omezit na menší, spíše epizodní role. Studia na pedagogické a právnické fakultě nedokončil a zamířil do Nizozemska, kde se stal obchodním ředitelem firmy zabývající se distribucí filmů.

Jeho herecká kariéra tedy utrpěla dlouhou přestávkou, ale z obrazovek nezmizel tak úplně. Mnohokrát se na ně vrátil v dalších filmech i seriálech, už v roce 2005 si zahrál třeba ve fantasy Kletba bratří Grimmů, podobně jako další zvučná česká jména, např. Miroslav Táborský nebo Jakub Zindulka. Naneštěstí právě tady ale scény s Bechem nakonec do finálního střihu nepronikly.

V roce 2016 nicméně na jeho konto přibyla např. komedie Návštěvníci 3: Revoluce nebo životopisné drama Já, Olga Hepnarová. Následovaly role v německých pohádkách, např. Krakonošův poklad (2017), nebo v akčním trháku Spider-Man: Daleko od domova (2019), kde se mimochodem v roli trhovce mihl po boku mladého Toma Hollanda. K tomu mu ostatně dopomohla už zmíněná zkušenost s Nizozemskem, znalost holandštiny a práce v tamních filmových studiích. Co se týče seriálů, v posledních letech se objevil mimo jiné v komediálním Trpaslíkovi (2017), krimi seriálu Oktopus (2023) nebo v Náhradnících (2024).

Přestože se tedy Lukáš Bech v současnosti věnuje herectví už jen v omezené míře, na svět filmů a seriálů nikdy nezanevřel a nadále se v něm pohybuje, byť častěji v odlišné úloze. Podílí se na tvorbě scénářů a pracuje také jako zkušený lokační, což znamená, že se snaží vyhledávat vhodná místa pro natáčení.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: