Střevíček měl původně Popelce nazouvat úplně jiný princ

Střevíček měl původně Popelce nazouvat úplně jiný princ
Téměř půl století stará pohádková klasika Václava Vorlíčka bude letos pro diváky připravena na Štědrý den. Loni pohádka Tři oříšky pro popelku v čase vánočním přilákala k obrazovkám 2,7 milionu diváků a určitě si své příznivce najde i letos.

Roli trochu tvrdohlavého prince ztvárnil mladý Pavel Trávníček, ale všechno mohlo být úplně jinak. Václav Vorlíček měl pro obsazení role hned tři kandidáty. Kromě Pavla Trávníčka to byl Jan Hrušínský a Jaroslav Drbohlav, se kterým už režisér v minulosti spolupracoval. Nakonec padla volba na Trávníčka. Mladý švihák z Moravy vzhledově připomínal slavné zahraniční hvězdy a měl takový „delonovský šmrnc“. Režisér v té době ovšem netušil, že Trávníček nedokáže potlačit svůj moravský akcent. Nakonec ho musel nadabovat Petr Svojtka.

Jaroslav Drbohlav tak získal pouze roli jednoho z princových pobočníků. Mladý herec bohužel nedostal do života ty nejlepší karty, ale přestože žil pouhých 38 let, zanechal stopu ve více než 50 filmech. Role v Popelce je sice malá, ale velmi známá. Na osobnost herce si dnes však už málokdo vzpomene, přestože o jeho talentu nebylo pochyb.

Drbohlav, Trávníček a Jandák, zdroj: TV Nova

Bohužel v jeho rodině byla nebezpečná cukrovka, která si vybírala krutou daň. Jaroslavova sestra na nemoc zemřela v pouhých 27 letech a i Jaroslav měl poměrně rychlý průběh nemoci. Přesto věřil, že s léčbou své zdravotní komplikace zvládne.

Po maturitě šel studovat na DAMU, kde měl za spolužáky Viktora Preisse, Janu Šulcovou nebo Oldřicha Víznera. Po studiu si k hraní přivydělával prodejem zeleniny ve stánku, a právě tam ho zastihla nabídka na roli v pohádce.

I přes malou roli mu pohádka přinesla ohromnou popularitu a mohl si dovolit odejít na „volnou nohu“ do Prahy. Hostoval v Národním divadle a bral příležitostně práci u filmu. Zajímavý je projekt amerického filmu Operace Daybreak z roku 1975 o atentátu na Reinharda Heydricha. Zahrál si s Martinem Shawem, populárním Doylem ze seriálu Profesionálové.

Jaroslav Drbohlav se ještě stihl oženit a s manželkou Marcelou přivedli na svět dceru. Jenže nemoc udeřila vší silou, s herectvím byl konec a začaly mu selhávat orgány. V roce 1985 podstoupil unikátní transplantaci ledvin a sleziny, ale jeho tělo orgány nepřijalo a krátce po operaci zemřel. Má hrob na vyšehradském hřbitově.

Pohádka Tři oříšky pro Popelku bude vysílána 24. prosince večer na TV Nova.

Zdroje článku:
  • lupa.cz,
  • Nostalgie,
  • autorský článek