Komediální perla československé televizní tvorby už zítra večer v TV

Komediální perla československé televizní tvorby už zítra večer v TV

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Televizní film, natočený v roce 1974 režisérem Františkem Filipem, představuje brilantní adaptaci humoristického románu britských autorů Kingsleyho Amise a Roberta Conquesta.
Obsah článku
  1. Děj filmu
  2. Z reakce diváků

Tato komedie, zasazená do prostředí fiktivní Metropolitní egyptologické společnosti, nabízí inteligentní humor a vynikající herecké obsazení, které nás dokáže pobavit i dnes. Je až neuvěřitelné, jak se Filipovi podařilo jen stylizací postav a jejich interakcemi navodit dokonalou britskou atmosféru. 

Děj filmu

Příběh sleduje skupinu anglických gentlemanů, kteří si založí Metropolitní egyptologickou společnost amatérů. Cílem této společnosti není však studium starověkého Egypta, ale vytvoření alibi pro pravidelné úniky od manželek. Pod rouškou vědeckých seminářů a výzkumných cest se pánové oddávají svým zálibám. Nechybí samozřejmě ani manželské nevěry, které si tak konečně mohou pánové užívat beze strachu z prozrazení.

Dokonale vybudovaný aparát vzbuzuje v jejich ženách naprostou důvěru. Některé manželky jsou dokonce rády, že manželé pravidelně z domu odchází a ony si mohou v klidu také pěstovat své záliby.

Situace se však komplikuje, když se o společnost začne zajímat zpravodajská služba. Shoda okolností nakonec přiměje ctihodné gentlemany společnost rozpustit.

Samotná jména jako Miloš Kopecký, Josef Vinkář, Jiří Sovák, Jiří Adamíra, Josef Hlinomaz či Josef Větrovec, jsou dostatečným lákadlem se na tuto „normalizační“ taškařici podívat. Geniálně zvolený námět nedal ani cenzuře možnost cokoli ve filmu kritizovat, neboť děj se neodehrává u nás, ale v cizině.

I přes stáří více jak půl století, tato televizní komedie naplní očekávání každého, kdo se chce přes spaním trochu pobavit. Noblesa a elegance hlavních hrdinů jdou ruku v ruce se všemi úskoky a intrikami provázející fungování „egyptologické" společnosti. Některé scénky (Sovák, Kopecký), by měly být uložené jako klenoty televizní tvorby.

A na co by se v neposlední řadě nemělo zapomenout, jsou skvěle zahrané šaramantní manželky v podání Ilony Kačírkové, Slávky Budínové, Karolíny Slunéčkové, Ludmily Vostrčilové nebo Libuše Švormové.

Scénář filmu napsal Pavel Hajný, který se podílel i na dalších významných televizních projektech. Hudbu složili Jiří Bažant a Jiří Malásek, jejichž melodie podtrhují komediální atmosféru snímku. Egyptologové představují vrchol československé televizní komediální tvorby 70. let. Díky brilantnímu scénáři, režii a hereckým výkonům nabízí film inteligentní humor, který oslovuje diváky i po desetiletích. Pro milovníky kvalitní komedie „pro pamětníky“ je tento snímek nepochybnou klasikou, která stojí za zhlédnutí.

Z reakce diváků

  • Mám slabost pro Jiřího Sováka. A když k němu přidáte hromadu dalších skvělých herců (kteří dnešnímu českému filmu chybí), je to paráda. Jednotlivé výstupy jsou výborně vypointované. Bavil jsem se od začátku do konce královsky a obdivoval tu promakanost dokonalého krytí. S několika kamarády jsme přemýšleli, jaký spolek založíme my. (Gimli)
  • Koncert o sofistikovaném podvůdkaření jistých pánů v jistých letech aneb jak zatajit pravé úmysly a chutě před vlastními manželkami! (LiVentura) 
  • V téhle komedii tato sestava krásných pánů sahá po dokonalosti. (Aky)
  • Toto je herecký koncert, lahůdka. A přitom tak jednoduché, minimalistické. Přesně tento druh humoru mám rád. Jiří Sovák jako Cambuslang tu exceluje, ale též Miloš Kopecký jako předseda Henwick a z žen zvláště Irena Kačírková jako jeho šarmantní manželka. Toto dílko patří mezi nejvtipnější z českých inscenací vůbec. (Mariin) 
Film Egyptologové ve vysílání 26. května na ČT 2 ve večerních hodinách.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: