Tento charismatický herec ve světě filmu zanechal silnou stopu, mezi jeho dlouholeté přátele patřila herečka Stella Zázvorková, zlomil jí srdce


Reakce k článku
Podělte se o svou reakciPřátelé si vyčítali, že nic nepoznali
Mezi jeho dlouholeté přátele patřila herečka Stella Zázvorková a rozhlasový režisér Karel Weinlich. I oni dostali od Brodského dopisy. Vyčítali si, že nepoznali, co jejich kamarád chystá, a že tomu nedokázali zabránit. Ale to by jednoduše nemohli, i kdyby něco takového vytušili. Vlastimil Brodský nenaplánoval demonstrativní sebevraždu, nechtěl upozornit na to, že se cítí opuštěný. On už jednoduše neměl chuť žít a skončil svůj život v době, kdy o sobě ještě byl schopen rozhodovat.
Pro svůj odchod si vybral chalupu ve Slunečné, místo, které miloval a kde žil rád. Ještě den předtím si zašel do místní hospůdky pozdravit přátele. Postěžoval si, že se necítí moc dobře. Neměl rád ten pocit, kdy je člověk oslabený nemocí, a jak stárl, nemocí se bál stále víc.
Ten den také volal příteli Weinlichovi, že se necítí dobře a zda by nechtěl přijet.
Chtěl, abych přijel za ním na chalupu, ale já jsem to neudělal. Pak jsem si to dlouho vyčítal. Prostě se mi tam tehdy nechtělo,
popsal Karel Weinlich ve své vzpomínkové knize. Za pár dnů dostal od Brodského dopis, ve kterém se mu omlouval, že mu nepopřál k narozeninám. Byl to už tak trochu dopis ze záhrobí.
Vystrašil ho Horníček
Herečka Stella Zázvorková měla ohledně jeho smrti jasno. Jeho rozhodnutí ovlivnila návštěva v nemocnici, kdy viděl Miroslava Horníčka už ve velmi špatném stavu a uvědomil si, co stáří a nemoc umí udělat z veselého a inteligentního člověka. Od té návštěvy byl uzavřenější, zamlklý a Zázvorkovou mrzelo, že ho vůbec za Horníčkem vzala.
Měla jsem možná odhadnout, že pohled na něj neunese,
říkala pak Zázvorková v rozhovorech.
Brodského našel na chalupě jeho kamarád, který mu dělal řidiče a v té době tam s ním pobýval. Ani on netušil, co se odehraje, když odejde na běžný nákup. O pistoli všichni věděli, ale Brodský tvrdil, že ji má na obranu pro případ, kdyby k němu zavítali zloději.
Mnozí se nad jeho plánovaným odchodem pohoršovali, že neměl právo si sáhnout na život. Ale on věděl, že už ho vlastně nic hezkého nečeká. Měl krásný život. Ztvárnil mnoho úžasných rolí, užil si spoustu zábavy. Ve své profesi byl oceňovaný, poznal, jak chutná popularita. Měl hodně přátel, líbil se ženám a stihl i potomky.
Ve světě filmu zanechal silnou stopu
Během kariéry stihl vystřídat několik divadelních scén, aby ta nejplodnější léta nakonec prožil v Divadle na Vinohradech. Jeho postavy se vesměs vyznačovaly lidskostí, vřelostí a jemným humorem. Od roku 1946 měl své pevné místo i ve filmu. Stihl i slavné režiséry, jako byl Otakar Vávra nebo Martin Frič. Velice dobře si rozuměl se Zdeňkem Podskalským, který mu dal hned několik hereckých příležitostí. Kariéru ukončil dojemným snímkem Babí léto, dokonce za roli získal Zlatého lva.
Přestože už uplynula řada let, co se Vlastimil Brodský s tímto světem rozloučil, zanechal po sobě celou řadu zajímavých rolí, čímž se stal pro své příznivce nesmrtelným.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- i60.cz,
- ct24.ceskatelevize,cz,
- Autorský text