Kvíz: Sanitka – otestujte své znalosti o dramatických případech a postavách záchranářů

Kvíz: Sanitka – otestujte své znalosti o dramatických případech a postavách záchranářů

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Seriály z lékařského prostředí jsou doslova evergreenem. Velké popularitě se těší nejen ty americké, ale i díla domácí produkce. Nejznámějším z nich je nepochybně kultovní Nemocnice na kraji města. Tak trochu v jejím stínu se potom krčil seriál Sanitka s Jaromírem Hanzlíkem v hlavní roli. I když nikdy nedosáhl na popularitu „Nemocnice“, pro mnohé diváky je ve skutečnosti seriálem lepším a kvalitnějším.
Obsah článku
  1. Můj čas je pouhopouhé prozatím….
  2. Příteli chvátej, SOS
  3. Kvíz

Můj čas je pouhopouhé prozatím….

Sanitka přišla do vysílání až po zmíněné Nemocnici na kraji města, a premiéru proto doprovázelo velké očekávání. Autorské duo ve složení režisér Jiří Adamec a dramatik Jiří Hubač jim předložilo seriál, který byl oproti Dietlově Nemocnici podstatně temnější a depresivnější. To je ovšem v případě prostředí záchranné služby zcela na místě. Z tohoto důvodu proto dnes mnozí diváci dávají syrové Sanitce přednost před Nemocnicí na kraji města, která se pohybuje někde na hraně soap opery (byť své kvality má samozřejmě také).

Na úspěchu Sanitky se podílelo i herecké obsazení, které bylo opravdu špičkové. Kromě Jaromíra Hanzlíka zde excelovali třeba Josef Vinklář, Jiří Bartoška, Petr Kostka nebo Zlata Adamovská. Nelze nezmínit ani úvodní píseň „Můj čas“ v podání tria Hana Zagorová, Stanislav Hložek a Petr Kotvald, která je dodnes hrána v rádiích a těší se velké oblibě.

Příteli chvátej, SOS

Je třeba také zmínit i fakt, že seriál se potýkal s problémy ze strany všudypřítomné cenzury. Autoři se s cenzory střetli hned několikrát. Ve verzi vysílané před revolucí je vystřižen dialog Jaromíra Hanzlíka a Petra Kostky týkající se emigrace jedné z postav. V původním znění byl příslušný díl odvysílán až po roce 1989.

Problémem byla ale i zmíněná úvodní píseň. Verš

Příteli chvátej, SOS, ať jsem i zítra, čím jsem dnes.

totiž někteří cenzoři považovali za symbolickou výzvu Západu k osvobození Československa od komunistické totality. Verš nicméně nakonec i přes námitky prošel. Tak tomu ale nebylo se záběry, na nichž měla jedna z postav kostkovaný svetr. Podle cenzury totiž vzor svetru až příliš připomínal vzor kříže.

V dnešní době už ale ideologii naštěstí řešit nemusíme a můžeme si naplno užít tohle skvělé seriálové drama. Otestujte si své znalosti o něm!

Kvíz

 

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: