„Dala jsem mu jen to, co chtěl“ Mandlová a masochistický Němec s jezdeckým bičíkem


Reakce k článku
Podělte se o svou reakciImage mrchy si dokázala udržet za všech okolností
Vypadala jako éterická kráska, ale ve své době byla pověstná flámováním, spoustou mužů a asi i žen ve své posteli, a cynickou a sobeckou povahou. Jen tak jí nikdo nedokázal zkazit náladu.
Dnes by byla Adina Mandlová hvězdou bulváru a chodila s někým opravdu mocným. Taková vypočítavá holka by uspěla v každé době,
tvrdí o prvorepublikové hvězdě Aleš Cibulka.
Ani vězení ji nepřipravilo o dobrou náladu
Pro domnělou kolaboraci po válce Mandlová skončila na čas ve vězení, ale kdo by si myslel, že zkusila dělat křehkou květinku a celé dny proplakat, mýlil by se. Ve vězení neprojevila žádné emoce a když ji na Pankráci fotili, smála se a požadovala, aby byly fotografie dostatečně emotivní a lidé si mohli nad jejím osudem poplakat.
Její pravou tvář asi ve skutečnosti nikdo nepoznal a jen z malých zmínek při rozhovorech s hereckými kolegy prozradila, že ve skutečnosti není tak veselá, jak to vypadá. Někdo tvrdil, že musela prožít něco zlého v dětství a proto špatně spala a nevydržela ve tmě.
Na sklonku života se svěřila Raoulovi Schránilovi:
Já vám tenkrát připadala ohromně veselá a vtipná, ale uvnitř jsem taková nikdy nebyla.
Nikdo vlastně netušil, jaká opravdu byla
Adina přišla o otce v osmi letech a matka si potom partnery vybírala dost nešťastně a strýčků se u nich doma vystřídalo opravdu hodně. Mandlová se o nich nezmiňovala moc dobře.
Ze školních zpráv byla ve škole svéhlavá, odmítala autoritu a rozhodně nebyla oběť, ale jasný vůdčí typ a dokázala k nepravostem svést i ostatní děti.
Když dospívala, její život dostal rychlý spád. O věneček přišla v šestnácti letech s o deset let starším nadporučíkem. Později odešla do Francie studovat na dívčí Lyceum, ale spíše ji zajímali muži. Otěhotněla a následně potratila. Získala dost životních zkušeností, které se jí později hodily.
Po návratu do Prahy se uchytila jako manekýna ve vyhlášeném pražském salonu u Ulliho Rosenbauma a rozhodla se, že se stane herečkou.
Adina Mandlová měla všechno, co dělala, pečlivě vykalkulované,
řekl o ní režisér Otakar Vávra, který se nijak netajil tím, že si herečky před obsazením prověřoval i jinak.
Mandlová si vyhlédla Huga Haase, jak jsme psali ve článku o Haasovi. Ve třiadvaceti letech ji dohodil první roli. Se svým vzhledem a odhodláním uspět, neměla o další nabídky nouzi. Ráda se také ukazovala ve společnosti bohatých a úspěšných mužů.
Drby, že byla za okupace milenkou K. H. Franka, vyvrátil sám Frank, když označil Mandlovou velice vulgárními výrazy.
Aférku s Němcem si obhájila
Jak se ukázalo, chodila s jiným protektorátním pohlavárem. Jmenoval se Hermann Glessgen a milenku uplácel drahými kožichy. Nakonec mu došly peníze a kvůli náročnému životnímu stylu své milenky nasekal tolik dluhů, že byl odvolán z úřadu a nakonec skončil ve vězení.
Mandlová se později hájila, že ho svedla proto, aby bylo znovu otevřeno vinohradské divadlo a teprve potom splnila jeho masochistické přání a přetáhla ho jezdeckým bičíkem víc, než očekával. Ani sednout si nemohl.
Ani s dalším partnerem jí to moc neklaplo. Začala si románek s hercem Vladimírem Šmeralem, který měl židovskou manželku v lágru. Nezkušený záletník napsal dopis milence i manželce a nějak to popletl a poslal je k nesprávné ženě. To asi nebylo moc příjemné ani pro jednu z žen.
Adina se Šmeralem otěhotněla, ale kvůli nemoci porodila mrtvou holčičku a další děti už mít nemohla.
Po vazbě si raději zbalila kufry
Revoluční gardy Mandlovou po osvobození zatkly v Berouně. Žádná kolaborace jí nebyla prokázaná, takže dostala pokutu a délka vězení se rovnala době, kterou strávila ve vazbě.
Adina Mandlová vycítila, že doba bohatých továrníků je pryč a tak se s novým manželem odstěhovala do zahraničí. Do rodné země se vrátila až v devadesátých letech, krátce před smrtí.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- Týden Roč. 24, č. 3 (09.01.2017), Jakub Kvasnička, Pavel Baroch,
- Autorský text