Pavel Kikinčuk ve Slunce, seno po 40 letech: Roli Pláničky vyměnil za Škopka

Pavel Kikinčuk ve Slunce, seno po 40 letech: Roli Pláničky vyměnil za Škopka

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Tenhle herec ztvárnil za svou kariéru různé role, ale my ho stejně budeme mít navždy spojeného s Troškovou slavnou trilogií Slunce, seno, konkrétně s postavou nadaného studenta, jehož nápad v Hošticích vyvolá pozdvižení. Vlastně ho teď, o 40 let později, dáváme dohromady ještě s jinou tamní rolí…
Obsah článku
  1. Kolem natáčení kolovaly všelijaké mýty
  2. Slabší rozjezd, ale pak další slibné role
  3. Návrat do Hoštic po 40 letech trochu jinak

Kolem natáčení kolovaly všelijaké mýty

Do našich srdcí se zapsal, když mu bylo 24 let. Tehdy si zahrál prakticky hlavní roli v Troškově úspěšné letní komedii Slunce, seno, jahody. Mladý, ambiciózní student snažící se vypracovat seminární práci na téma vliv prostředí na dojivost krav způsobil v tehdy poněkud omezené vesnici Hoštice pořádný poprask. Nakonec jí ale přinesl přímo světovou slávu a sám sobě koneckonců také.

Role Šimona Pláničky byla pro Pavla Kikinčuka stěžejní a jednou z mála těch hlavních. Přitom on sám se za ni tehdy velmi styděl, dokonce odmítl účast v pokračováních, což režisér vyřešil tím, že postavu poslal na vojnu. Jedná se ovšem o zákulisní informaci či spíše jednu z mnoha spekulací, které v té době kolem Kikinčuka kolovaly.

Podle jeho i Troškova oficiálního vyjádření ale údajně došlo k nešťastnému popletení termínu natáčení. To mělo proběhnout v době, kdy byl Pavel Kikinčuk zrovna v Německu na rodinné dovolené, takže se nemohl zúčastnit. Těžko ale říct, kde je pravda, každopádně režisér na herce nezanevřel a obsadil jej do dalších svých filmů, včetně pohádky Nejkrásnější hádanka (2008).

Slabší rozjezd, ale pak další slibné role

Vraťme se ale ještě na chvíli do hercových filmových začátků. V oněch osmdesátých letech se příliš mnoho větších příležitostí nenaskytlo, spíše jen menší role, např. v komedii Fešák Hubert (1984). Devadesátá léta už byla o něco slibnější, objevil se např. ve filmech Konec básníků v Čechách (1993) nebo Byl jednou jeden polda (1995).

O tom, že jsou mu předurčeny spíše zábavné komedie nevelkých kvalit, svědčí i jeho mnohem výraznější role v další Troškově sérii Babovřesky. To jsou samozřejmě záležitosti až let pozdějších po roce 2010 a dál. Roku 2012 ovšem zaujal ve sportovní komedii Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka a pochopitelně v souvisejícím a velmi příznivě přijatém seriálu Okresní přebor (2010).

Ačkoli dnes už je Pavlu Kikinčukovi 65 let, působení před kamerou se rozhodně nevyhýbá. V posledních letech jsme ho mohli vidět mimo jiné ve svérázné sci-fi komedii Franta mimozemšťan (2024) nebo v komedii Jak se nám to mohlo stát? (2025). Roku 2026 očekáváme také komedii Někdo to rád v Plzni, kde jistě zazáří po boku Miroslava Donutila, Marka Taclíka, Martina Pechláta a dalších velkých hvězd.

Návrat do Hoštic po 40 letech trochu jinak

Pokud jde o seriály, Pavel Kikinčuk rozhodně nemá na kontě jen zmíněný Okresní přebor, ale i mnoho dalších více či méně oceňovaných záležitostí. Mezi ty spíše kritizované se jistě řadí seriálový Kameňák (2019–2020). Museli bychom asi zabrousit hlouběji do minulosti, abychom se dostali i k pozitivním. Pak můžeme připomenout třeba jeho účinkování v Životě na zámku (1995–1997) nebo v seriálech Život je ples a Ententýky (obojí 2012).

Jeho kariéra byla zaměřena více na divadelní prkna než televizní kamery. Už po absolvování JAMU obdržel několik nabídek na angažmá v divadle. V plzeňském divadle J. K. Tyla vystupoval déle než patnáct let jak v klasických, tak v moderních úlohách, dramatických i komediálních.

Ostatně se nevyhýbá ani muzikálům, o čemž vypovídá jeho návrat do Hoštic po neuvěřitelných čtyřiceti letech, a sice v muzikálovém provedení pražského karlínského divadla a tentokrát nikoli v roli mladíka Šimona, ale pivo milujícího táty od rodiny – pana Škopka. Je evidentní, že dnes už se na své spojení s Troškovou legendární trilogií divá jinak, spíše s nostalgií a láskou.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře