Vánoce jako jedna velká katastrofa aneb zajímavosti o komedii Vánoční prázdniny

Vánoce jako jedna velká katastrofa aneb zajímavosti o komedii Vánoční prázdniny
Vánoce jako jedna velká katastrofa aneb zajímavosti o komedii Vánoční prázdniny Další fotografie v galerii >
Foto: Kathy Hutchins / Shutterstock.com
Typická rodinná vánoční komedie z roku 1989 o zmaření kýžené vánoční atmosféry. Co ještě nevíte o téhle rodince a jejich svátečních eskapádách, které baví už 31 let?

Vánoční prázdniny byl jeden z pouhých dvou vánočních filmů, které byly v onom roce uvedeny. Druhým byla Jiskra, fantasy drama. V obou filmech si zahrál Johnny Galecki (Rusty Griswold).

 Ve své době byl budget 27 milionů dolarů obrovský pro film bez speciálních efektů, pro srovnání Krotitelé duchů měli budget 30 milionů dolarů. Celkový výdělek ale dosáhl výše 71 milionů dolarů. 

Režisér Jeremiah Chechik nikdy předtím neviděl žádný film o rodině Griswaldových. Sám říká, že nebyl ovlivněný ničím jiným než vědomím, že v té době šlo o obrovský projekt. 

Natáčení probíhalo mimo jiné ve studiích WarnerBros. Byl vám dům Griswaldových sousedů Todda a Margo povědomý? V tom stejném žije Roger Murtaugh v sérii Smrtonosná zbraň.  Dalším spojením se známými snímky je Dodge pick-up, který se objeví na začátku filmu. Přesně ten byl užit o dva roky dříve v komedii Přes palubu. 

O scéně, ve které se usmaží kočka, se do poslední chvíle vedly pochyby. Tvůrci se obávali reakcí diváků a scénu chtěli vystřihnout. Nakonec ji ale ponechali a po zkušebních projekcích se jim dostalo odezvy, že právě tato scéna byla nejlepší z celého filmu. 

Clark (Chevy Chase) si po druhém neúspěšném pokusu instalovat vánoční světýlka vybil zlost na Santových saních. Při tomto incidentu si Chase zlomil malíček, i přes bolest však scénu dohrál. 

Pro skalní fanoušky máme tip na závěr. Nadšenec Greg Osterland na svém domě v Ohiu každoročně dekoruje osvětlení přesně podle Clarka. Návštěvníci jeho domu jsou navíc vyzváni k tomu, aby darovali peníze na nadaci zabývající se cystickou fibrózou.