Vědci ve filmu jsou vždy trochu divní aneb filmy, kde hlavní roli hraje věda

Vědci ve filmu jsou vždy trochu divní aneb filmy, kde hlavní roli hraje věda
Každý z nás miluje dobré sci-fi. Science fiction znamená v překladu vědecká fikce, a právě tato věda je v těchto filmech zajímavá. Někdy si vědci myslí, že je skvělý nápad zkřížit se s hmyzem, někdy zase omylem probudí krvelačnou kreaturu. Na tyhle spíše sci než fi filmy byste se měli kouknout.   

Věc (1951)

Vědci najdou na Arktidě ztroskotanou vesmírnou loď a mají pocit, že je dobrý nápad tuto loď rozstřílet na kousky. Jediné, co přežije je neznámý živý tvor, jenž přečkal několik století zamrzlý v ledu. Po roztání se tato věc, která je něco jako kříženec mezi rostlinou a člověkem, vydá na lov po všem živém.

Film „Věc“ z roku 1951 je brán jako průkopnický snímek tohoto žánru, režisér Christian Nyby byl jedním z prvních, kdo použil neznámou bytost z vesmíru jako hlavního nepřítele vědců. Tento film dostal 1982 remake od Johna Carpentera.

Zdroj: Autor: Cineberg / Shutterstock

Moucha (1986)

Vědec Seth Brundle pracuje ve své laboratoři na fungujícím teleportování, se kterým by mohl změnit transportování a cestování po celém světě. Problém je, že při prvním pokusu se společně s ním teleportuje i moucha. Tato nepatrná věc způsobuje, že se jeho tělo deformuje, a pomalu ale jistě se z něho stává obrovská moucha.

Film, který je remakem snímku z roku 1958, byl u kritiků velmi oblíbený. Skvělý herecký výkon Jeffa Goldbluma a geniální efekty dělají z tohoto filmu povedenou a místy efektivně nechutnou podívanou.  

Interstellar (2014)

Interstellar je film, který je překvapivě hodně realistický, co se týče vědecké stránky. „Moucha“ i „Věc“ sice měly vědecký základ, fikce se tam ale stále silně projevuje. U Interstellar se opravdičtí vědci ale dohodnou, že informace a akce jsou velmi akurátní a realistické.

Ve vesmíru se skutečně mohou vyskytovat časové smyčky (protože tělesa s větší hmotou mají větší vliv na čas) a Gargantuova černá díra byla ve filmu zobrazena velmi pravdivě – zejména její manipulace s gravitací. Pokud bychom se někdy dokázali takto přiblížit k černé díře, víme díky „Interstellaru“, jak by to vypadalo.

Interstellar je film, který je překvapivě hodně realistický, co se týče vědecké stránky. „Moucha“ i „Věc“ sice měly vědecký základ, fikce se tam ale stále silně projevuje.

Zdroj: