FILMO-KVÍZ: Zvládnete 10 otázek o filmech podle knih? Nebo skončíte u třetí jako většina Čechů


Reakce k článku
Podělte se o svou reakciLiterární předloha
Diváci v některých případech ani netuší, že film má literární předlohu, a všechen vystavěný děj připisují tvorbě filmových autorů. Když scénáristé a režiséři sáhnou po knižní předloze, mají už zpracovanou dějovou linku, rozuzlení zápletky a vyústění komplikovaných vztahů mezi postavami. Někdy je i děj zasazen do konkrétní lokality. Pustit se tedy do filmového zpracování již napsaného díla je jistě lákavé, přináší to ale s sebou i určitou míru zodpovědnosti. Scénáristé by se neměli příliš odklonit od podstaty děje literárního díla. U některých zpracování si knihomolové pochvalují filmové zpracování, u jiných jsou zklamaní. Jde o to, aby se nevytratila původní myšlenka a aby se děj příliš neodchýlil od knižní předlohy.
České filmy dle knižní předlohy
Rozhodně jich existuje více, než je všeobecně známo, a filmoví fanoušci se často nad některými tituly podivují, že právě ten či onen film má literární předlohu. Autoři se nebojí všech žánrů, zpracovávají jak komedie, tak psychologické či životopisné romány i dramata či poezii.
Mezi filmové zpracování básní, které vyvolalo ohromný ohlas, patří například Erbenova Kytice. Do Kytice se pustil František A. Brabec, který za ni získal cenu Český lev v roce 2000, a to v kategorii kamera, hudba a zvuk. Jedná se o zfilmovanou báseň Mateřídouška, kde se mrtvá matka svým dětem zjevuje v podobě mateřídoušky, dále Vodník, jenž je představen jako nepochopení dvou odlišných světů, Polednice, která přichází v horkém létě, Svatební košile, v níž se prolíná život pozemský se životem záhrobí, Dceřina kletba, kde se odráží věčné téma nedorozumění dvou generací, Zlatý kolovrat a Štědrý večer, které film uzavírají. Karel Jaromír Erben skvěle vystihl různé lidské i nelidské charaktery.
Petrolejové lampy
Zajímavostí je, že tato kniha měla původně jiný název. Ten zněl „Vyprahlé touhy“, avšak v přepracovaném vydání měla kniha Jaroslava Havlíčka již název „Petrolejové lampy“. Jedná se o psychologický román, který se odehrává na maloměstě, v Jilemnici, na přelomu devatenáctého a dvacátého století a vypráví příběh energické a houževnaté Štěpky. Iva Janžurová a Petr Čepek ztvárnili hlavní role ve filmové adaptaci režiséra Juraje Herze.
Kvíz
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci