Kriminálka Miami: Jak si stojí v Česku světově populární seriál
Fenomén detektivních příběhů z Floridy
Ikonickou postavu Horatia Cainea, ryšavého detektiva, který má své sluneční brýle vždy v pohotovosti, si při zmínce o seriálu Kriminálka Miami vybaví asi každý, a to mnohdy i ti, kteří nepatří mezi skalní fanoušky. Detektivní série u nás ovládla obrazovky TV Nova již v roce 2006, kdy byla vysílána jako spin-off pořadu Kriminálka Las Vegas. Seriál z prostředí Miami a blízkého okolí tvořilo 10 sérií (s celkovým počtem 232 epizod).
V České republice se seriál uchytil
Na tuzemském televizním trhu si Kriminálka Miami vede poměrně slušně. Aktuálně se se svými 64 procenty na serveru csfd.cz zároveň řadí na 120. příčku v seznamu nejoblíbenějších seriálů. Nutno poznamenat, že hodnocení je tvořeno více než 24 tisíci uživateli, a poskytuje tak poměrně objektivní obrázek o tom, jak celá show na diváky působí. Jednotlivé série pak sledují poměrně zaběhnutý trend sestupu popularity – nejvyšších příček hodnocení dosahují první tři řady, které se na webu csfd.cz drží v červených mantinelech. V závěru seriálu pak lehce nad průměr dosahuje i osmá řada. Lze tedy tvrdit, že má Kriminálka Miami v Česku solidní fanouškovskou základnu.
Americké diváky Horatio Caine příliš nenadchl
Překvapivá čísla pak nabízí zahraniční web imdb.com. Celkové hodnocení 6,4 hvězd z 10 sice kopíruje hodnotu u nás, zarážející je však počet recenzentů. Těch je na serveru pouze zhruba 59 tisíc. Vzhledem k tomu, že jde přitom o největší filmovou a seriálovou databázi na světě, je zvláštní, že se hodnocení není početnější. Paradoxně se tak ve své domovině Kriminálka Miami příliš neprosadila.
Co je příčinou rozdílu mezi českým a zahraničním divákem seriálu?
Výše uvedené statistiky lze pravděpodobně přičítat prakticky ideálnímu načasování, v němž se Kriminálka Miami dostala na české televizní obrazovky. V té době šlo o takřka kultovní fenomén, jelikož kvalitou produkce seriál předčil drtivou většinu toho, co jsme mohli v České republice sledovat. Ve světě však o zas tak výraznou revoluci podle všeho nešlo. Pokud se tedy podíváme na celou kriminální sérii zpětně a s notnou dávkou objektivity, možná skutečně zjistíme, že v případě Kriminálky Miami šlo spíše o mnoho povyku pro nic.