Víte, kde se natáčí seriál ZOO?

Víte, kde se natáčí seriál ZOO?
Každý pozorný divák, který někdy navštívil zoologickou zahradu ve Dvoře Králové, si jistě všimne, že exteriéry seriálu ZOO se natáčely právě zde. Interiéry však vznikly v pražských ateliérech a většina budov ze seriálu stojí také v Praze.

V hlavní roli Safari Park ve Dvoře Králové

Dá se předpokládat, že seriál odehrávající se v atraktivním prostředí skutečné zoologické zahrady vzbudí u diváků ohromný zájem. A to se skutečně stalo. Rodinný seriál TV Prima ZOO si drží nadprůměrnou sledovanost a zásadní podíl na tom jistě mají působivé exteriéry Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem. Televizní štáb tady natáčí obvykle několik dní v měsíci.

Při procházce královédvorskou ZOO můžete i vy snadno narazit na známá místa ze seriálu. Povědomý vám určitě bude už samotný vstup do zahrady a dále např. pohled na správní budovu, v níž sídlí ředitelka Marie Roklová s intrikujícím náměstkem Luborem Brázdou a PR manažerem Albertem Polákem. Čas od času se mezi scénami mihne také náměstí T. G. Masaryka ve Dvoře Králové.

Jak probíhá natáčení náročných scén se zvířaty?

Natáčení v prostorách zoo si pochvaluje i Míša Pecháčková, představitelka Sidonie Anny Novotné, jedné z hlavních hrdinek. Kde jinde by koneckonců dostala příležitost pohladit si žirafu nebo slona – a dokonce si zaplavat v akváriu Vodního světa s pohledným kolegou Šimonem Bilinou, jenž hraje ošetřovatele hadů Adama?

Mimochodem právě natáčení v pavilonu Jedovatá Afrika může být těžší, než se zdá. Není to tak dávno, co se v seriálu objevila scéna s hadem, který se plazil po podlaze a jehož se Adam pokoušel odchytit. Při podobných scénách štábu asistují odborní poradci, přesto je nutné být neustále ve střehu a v ideálním případě natočit požadovaný záběr hned napoprvé.

Komplikovaná byla i scéna u buvolů. Vzpomínáte, jak se do jejich výběhu zatoulala holička, kterou pak Adam hrdinsky zachránil? Tady byl štáb závislý na bezprostředních reakcích zvířat, a tak si na ty nejlepší musel pěkně počkat. Nalákat zvířata tak, aby přiběhla blíž a poskytla tvůrcům požadované záběry, obecně nebývá nijak těžké. Stačí, aby se ošetřovatelé prošli kolem výběhu s kyblíkem, a zvířata už sama přiběhnou v domnění, že nastal čas krmení. Zaměstnanci safari parku jsou navíc velmi vstřícní a milí. I oni pozorují zvýšený zájem návštěvníků, kteří v zahradě hledají třeba seriálové infocentrum. Zrovna to ale vzniklo v pražských ateliérech, stejně jako všechny interiéry.

Budova ředitelství ZOO, Zdroj: Karel Stipek/ Shutterstock

Většina seriálových budov je v Praze

Mnohé z důležitých seriálových budov se vyskytují právě v hlavním městě. Platí to např. o budově soudu, kde pracuje JUDr. Petr Kříž a kterou jste mohli vidět zvenčí hned v první epizodě, když Viky vyběhla za Petrovými dětmi, aby je na silnici nepřejelo auto. Budova stojí na ulici Slezská na Vinohradech.

Oblíbený bar, který vede Marek Rokl spolu s bratrem Vojtou a kde po večerech vystupuje maskovaná zpěvačka Lady X, se nachází na Dubečské ve Strašnicích. V téže městské části, Na Třebešíně, byste mohli najít i vilu, v níž Petr Kříž bydlí se svými dětmi Sofinkou a Benem. Stále znovu se sem vrací i Petrova přítelkyně – vypočítavá právnička Markéta, jednou bejvalka, podruhé snoubenka. Uvidíme, jakého titulu se jí dostane v nových dílech seriálu po letní pauze.

Také dům ředitelky Roklové, ve kterém Marie bydlí s manželem Karlem, vévodí pražským Strašnicím. Stojí v ulici Nad Vodovodem.

Na křižovatce ulic Za Poštou a Kralická ve Strašnicích pak mají společné bydliště hlavní hrdinky seriálu, Viky Janečková a Sidonie Anna Novotná.

Zdroje článku: