Nejznámější český vodník je stálicí české zábavy. Bylo mu přes 80 a stále rozdává smích na jevišti


Reakce k článku
Podělte se o svou reakciHlavní představitel pohádkových vodníků
Josef Dvořák, přední český pohádkový vodník, se narodil 25. dubna 1942. Přestože tedy letos oslavil už 83. narozeniny, nadále zůstává činným na divadelních prknech. V roce 1990 kolem sebe shromáždil skupinu lidí, s nimiž založil Divadelní společnost Josefa Dvořáka. Dodnes s ní pořádá představení, z nichž můžeme připomenout třeba legendární komediální inscenaci S Pydlou v zádech nebo neméně slavnou komedii Čochtan vypravuje na motivy muzikálu Divotvorný hrnec.
Vodníci se stali životními rolemi tohoto výrazného komediálního herce během 80. let. Typicky českou pohádkovou postavu ztvárnil také v oblíbeném seriálu Arabela (1979), kde našel cestu do říše lidí pod vodou. A vůbec práce pro děti měla v jeho kariéře důležité místo. Působil v Malém televizním kabaretu či Televizním klubu mladých. Divákům, kteří vyrůstali na milovaných českých večerníčcích, je dobře známý i jeho hlas, a to nejen z Příběhů včelích medvídků. Vždyť namluvil Maxipsa Fíka a také králíky z klobouku, Boba a Bobka.
Vždy zvládal komediální i dramatičtější role
Josef Dvořák se přitom vyučil automechanikem a jeho cesta k srdcím diváků byla v začátcích poměrně zdlouhavá. V televizi a filmu se nejdříve začal uplatňovat v malých rolích, např. v seriálu Byli jednou dva písaři (1971). První větší a vpravdě nezapomenutelné úlohy dosáhl v nestárnoucí komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! (1974), kde ztvárnil automechanika Bédu Hudečka.
Jeho popularita postupně stoupala, ačkoli účinkoval v komediích, o jejichž kvalitách by se dalo pochybovat (Hop – a je tu lidoop, 1977; Buldoci a třešně, 1981). Následné televizní seriály mu nabídly zajímavější příležitosti a poněkud dramatičtější role, které nebyly založené pouze na humoru. To platí o Nemocnici na kraji města (1977), Návštěvnících (1983) nebo Cirkusu Humberto (1988).
Největší role se Josefu Dvořákovi dostalo prostřednictvím seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka (1984), založeného na principu kinoautomatu – cyklus komedií z kuchařského prostředí byl jedinečný tím, že diváci mohli rozhodovat o jeho dalším dějovém vývoji, což bylo tehdy vlastně přelomové.
Ani 90. léta však nebyla skoupá na projekty, v nichž mohl herec předvést svůj talent. Vzpomeňme mj. na tragikomickou roli nadporučíka Mazurka v Černých baronech (1992) nebo na seriál Hospoda z let 1996–1997, jenž se každý rok vrací na obrazovky vždycky o letních prázdninách a v němž nás Josef Dvořák opakovaně baví jako svérázný kuchař Kachna.
Nebavilo ho hledat brýle, podstoupil operaci očí
Jak je na tom ale Josef Dvořák v posledních letech, co se herectví týče? Je to už poměrně dlouho, co jsme ho naposledy mohli vidět v kvalitním filmu. Zahrál si třeba v komedii Osmy, která však byla natočena už v roce 2014. Pak následovala nevalně hodnocená romantická hudební komedie Ach, ta láska nebeská… z roku 2020 a od té doby prakticky nic, alespoň žádný další výraznější film. V roce 2015 zazářil v komediálním seriálu Doktoři z Počátků, jenž ale sám o sobě také nebyl nijak příznivě přijat náročnými diváky.
Ačkoli v současnosti Josef Dvořák nebývá už tolik na očích jako dříve, rozhodně nezahálí a podle svých slov nadále hraje v divadle. Po osmdesátce už ho trápil zrak, jak přiznal v rozhovoru pro expres.cz, ale rozhodl se to vyřešit. Pro herce je koneckonců obzvlášť důležité udržovat se v co nejlepší kondici.
Pořád jsem někde hledal brýle a už mě to nebavilo. Tak jsem šel na kliniku, kde mi oči spravili. Nejsem typ člověka, který by chtěl vědět, co se s ním při operaci děje. Může se to nepovést, u všeho je určité zanedbatelné procento toho, že to nemusí vyjít. Ale když se na tohle zeptáte nějakého známého, lékaře, tak vám řekne: Nesmíš takhle přemýšlet, to bys nepřešel ulici, protože je tu možnost, že tě porazí auto. Já jsem největší strašpytel, ale ta operace sama o sobě je bezbolestná. Potom jsem to viděl na obrazovce, takže jsem si to i prohlédl. Vymění vám čočky v očích, napřed jedno oko, asi po měsíci vám udělají druhé, zavážou to a ráno to sundáte a normálně vidíte.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci