Bouřlivé víno: Ve fiktivní jihomoravské vísce Pálavice Vladimír Menšík čelí snahám chamtivých vinařů vrátit se k soukromému podnikání

Bouřlivé víno: Ve fiktivní jihomoravské vísce Pálavice Vladimír Menšík čelí snahám chamtivých vinařů vrátit se k soukromému podnikání

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Film je součástí „vinařské trilogie“ režiséra Václava Vorlíčka a scenáristy Miloše Macourka, měl premiéru v roce 1976 a je zasazený do roku 1968. Další filmy (Zralé víno, 1981 a Mladé víno, 1986) odrážely problémy současnosti. Tento film se vrátil do historie.
Obsah článku
  1. Původně šlo o propagaci kolektivního hospodářství
  2. Striptýz, který rozesměje úplně každého
  3. Menšík perlil navzdory roli uvědomělého zemědělce

Původně šlo o propagaci kolektivního hospodářství

Přestože jde o zábavný film, hlavně díky hereckému obsazení, tvůrci se ani nijak nesnažili zakrýt skutečnost, že je film příkladem normalizační kinematografie. Předlohou se stal román Svatý Michal od Jana Kozáka, který pracoval s Macourkem na scénáři. Pro Vorlíčka s Macourkem šlo o práci, kterou museli odvést, aby dostali svolení natočit komedii Což takhle dát si špenát. Tvůrcům bylo naznačeno, že odmítnutí nabídky by pro ně mohlo znamenat, že už žádný film nenatočí. Dvojice si alespoň řekla o dvojnásobný plat a dostala ho. Vorlíček si také prosadil, že si do projektu obsadí herce dle svého výběru.

Striptýz, který rozesměje úplně každého

Tak se v komedii objevila Iva Janžurová, která v té době byla trochu kontrolovaná a každá role, kde měla hrát, byla schvalována na vyšších místech. Tentokrát to prošlo bez problémů a diváci se tak mohli bavit u toho nejpodivnějšího filmového striptýzu, který jako temperamentní družstevnice Šmejkalová předvedla. Postava rozverné družstevnice se objevila i v dalších filmech z této série, ale už se z ní postupem času stala vážená vesničanka.

Menšík perlil navzdory roli uvědomělého zemědělce

Největší pozornost na sebe strhával Vladimír Menšík jako vdovec Michal Janák, který musí udělat přítrž novým trendům, kdy se vinaři chtěli vrátit ke způsobu hospodaření na svých vinicích, které měli osvědčené od svých předků. Jediný Janák však vidí do budoucnosti a je přesvědčený, že budoucnost vinařů je v budování JZD.

Vše mu usnadní příjezd emigranta Hrdličky, který přijede dělat obchody, ale nikdo netuší, že v kapitalistické cizině žije jako žebrák a důvěřivé vinaře chce jen obrat. Emigranta Hrdličku si zahrál Jiří Vala a v Pálavicích měl oporu u bývalého statkáře Kvasničky (Zdeněk Kryzánek, jeho poslední filmová role), který vinařské družstvo Vidrupa zakládal.

Půvabnou agronomku, ze které se Janákovi zrychluje tep, si zahrála Božidara Turzonová. V té době však její čeština nebyla dokonalá, a tak jí nadabovala Libuše Švormová. Další kráskou ve filmu byla Eva Trejtnarová (Hudečková), která si zahrála mladou vesničanku, které by nebylo nepříjemné se provdat za staršího a zajištěného muže žijícího v cizině.

V hereckém obsazení filmu Bouřlivé víno jsou zvučná jména jako Čestmír Řanda, Slávka Budínová, Jaroslav Moučka, Rudolf Jelínek, Otta Šimánek, Josef Hlinomaz a mnoho dalších.

Všechny tři filmy z „vinařské trilogie“ jsou v současné době na TV Seznam a v nabídce Prima+.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: