Volha: Kryštof Hádek hraje antihrdinu, který nemá šanci se charakterově vyvinout

Volha: Kryštof Hádek hraje antihrdinu, který nemá šanci se charakterově vyvinout
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Příběh minisérie Volha začíná v roce 1971 a končí rokem 1990. Během těchto dvaceti let antihrdina Standa Pekárek proplouvá životem v Československu a jako spolupracovník StB donáší bez výčitek na své kolegy i pasažéry. V závěru zestárne a stane se obtloustlým taxikářem z Václaváku.

Je dobře, že Volha vzbudila diskuze

Kryštofa Hádka můžete znát např. ze seriálů Svět pod hlavou a Vzteklina nebo z filmů Bobule, Korunní princ, Kobry a užovky, Hlas pro římského krále či Poslední závod. Nadaný herec teď exceluje v nové pětidílné minisérii Volha v hlavní roli řidiče Standy Pekárka, jenž proplouvá životem v normalizačním Československu. O seriálu i rozporuplné stěžejní postavě promluvil v Blízkých setkáních s Terezou Kostkovou.

Volha, velký příběh malého práskače, je adaptací stejnojmenného románu Karla Hynie, produkčního v Československé televizi, a už teď budí mezi diváky vášnivé diskuze. Kryštof Hádek viděl první dva nebo tři díly, ačkoli to ještě nebyly finální verze, které právě běží v televizi. „Mám radost, že to rezonuje napříč všemi vrstvami společnosti,“ řekl v rozhovoru. „Že se k tomu má potřebu vyjádřit každý od novinářů až po přispěvatele na sociálních sítích. Je dobře, že to vzbudilo diskuzi.“

Lidé se dřív měli lépe proto, že byli mladší

V rámci technologie a proměn města se jednalo o jedno z největších natáčení ČT, kdy se např. zavřela ulice pro filmaře a odklonila se doprava. Člověku pak skoro připadalo, že prošel bránou času zpátky do minulosti. „Mám dobovky obecně hodně rád i jako divák a rád je natáčím. Narodil jsem se až v roce 82 a ten příběh začíná v roce 71, ale já jsem se přistihl, že spoustu věcí, co se týče vybavení, panelákových bytů a kuchyní, si pamatuju třeba od babičky. Bydlela v paneláku. Přesně tam jsem viděl ty mlýnky na kávu, obytný stěny s televizí, takže to tak na vás podvědomě dýchne.“

Nejedná se nicméně o nostalgii k dané době, nýbrž o nostalgii k době „mého malého já“, jak dodává Kryštof Hádek. „To je velký neduh některých generací, že na tu dobu vzpomínají s nostalgií a říkají, že se lidi tehdy měli líp. Ale oni se měli líp, protože byli mladší, ale nebylo to určitě tou dobou nebo režimem.“

Kryštof Hádek a Klára Melíšková na premiéře prvního dílu minisérie Volha
Kryštof Hádek a Klára Melíšková na premiéře prvního dílu minisérie Volha. | Zdroj: Pavel Gwužď / Nextfoto

Standa zešediví, vypelichá a ztloustne

Kryštof Hádek ve Volze hraje antihrdinu. „Divák může být v závěru trošku překvapený, protože je zvyklý, že je mu servírovaná vždycky kladná postava v hlavních rolích. Tady tomu tak není. To jsme už věděli na začátku, ale snažili jsme se to vybalancovat, aby nebyl úplně nesympatický. Přece jenom koukat na někoho, kdo je vám víceméně odporný, asi není úplná zábava… V průběhu zbylých dílů se proměňují postavy okolo něj, což mi přijde zajímavé. Jeho inteligence nesahá tak daleko, aby se mohl charakterově vyvinout, ale ostatní postavy se na pozadí tehdejších událostí krásně vyvíjejí.“

Seriál obsáhne celých 20 let a skončí 90. rokem. Proběhne ještě sametová revoluce. Závěr Kryštofa Hádka hodně bavil, i když to samozřejmě kladlo i velké nároky na maskéry.

Moje postava zešediví, vypelichá a ztloustne. Ze Standy Pekárka se stane takový devadesátkový taxikář z Václaváku.

Zdroje článku: