Jak Trautenberk pozemky v restituci získal


Reakce k článku
Podělte se o svou reakciBylo nebylo, v době, kdy se ještě dalo v horách zabloudit a existovala místa, kde lišky dávaly dobrou noc, ležela krásná, i když trochu ztrouchnivělá chaloupka na kraji lesa. Bydlel tam pán Trautenberk, o kterého se starala trojice poddaných, kteří se ovšem rozhodli majetek svého pána znárodnit. Trautenberk na nic nečekal, bál se, že by musel jít dělat na pilu, a tak v tichosti zmizel. Anče, Kuba a hajnej zabavili jménem dělnické třídy chalupu, a když všechno snědli a vypili, šli o dům dál.
Jaké to bylo pro všechny překvapení, když se po revoluci Trautenberk znovu objevil, tentokrát v obleku, s kufříkem a titulkem „restituent".
Tady mám papíry, že celej tenhle kraj patřil mýmu dědovi, Alojzovi von Trautenberk!,
hlásil do kamer Trautenberk před rozpadlou krkonošskou hospodou, kterou si hned nechal zapsat do katastru nemovitostí. Pro Krakonoše, který byl po zrušení Horsko-lesní správy převelen do funkce „českého rádce přírody" a jako penzista si přivydělával streamováním a vysílal meditace z chalupy, to byl docela šok.
Vítejte v kapitalismu!,
zahalekal Trautenberk a nechal si před chalupu nainstalovat saunu a vybudovat parkovací místo pro SUV. Přijeli k němu zástupci firmy Dnes zaměříme, zítra bydlíte a začali vyměřovat místo pro kanadský srub. Trautenberk je honil s holí a pokřikoval na ně, že s holotou línou se musí jednat postaru.
Anče, která si mezitím udělala kurz koučinku a teď vedla semináře pro mladá vesnická děvčata, zkusila Trautenberka hned usměrnit:
Takhle se dnes s lidmi nejedná, milý pane! Vaše energie je toxická a navíc tady se stavět nesmí, roste zde vzácná tráva.
A co je ti do toho, Anče? Já jsem ve svém a to se budeš divit, kolik ti za užívání jeskyně vyměřím nájem! Abych tě odsud nevyhodil! Máš štěstí, že dostanu dotace na ekologické bydlení!
Kuba se nikdy nepředřel a postupem času se naučil práci dokonale předstírat. Většinu dne trávil na mobilu, kde spravoval instagramový účet „KrakonosuvHnev" a natáčel vtipná videa s hajným.
Hajnej se mezitím stal influencerem přes houby (na TikToku vystupoval pod přezdívkou „MykologMike"), příležitostně vystupoval v reklamách na ekologické repelenty, netoxické muchomůrkové čaje a meditační houbičky.
Trautenberk se rozhodl konečně uskutečnit svůj dávný plán. Když chtěl tenkrát prodávat čistou vodu, byl za největšího vyvrhele, a teď, když zbohatl na prodeji pravého himalajského vzduchu v plechovkách, konečně začne byznys s vodou! Zpeněží pramenitou vodu z hor. „Trauten Aqua" se bude plnit do skla a vyvážet do luxusních hotelů v Dubaji.
Když se o jeho podnikatelském záměru dozvěděl Krakonoš, pořádně se rozčertil a svolal krizový livestream:
Voda je dar! A ne marketingový produkt!
Jenže lajky nepřibývaly. Musel jednat jinak. A tak Krakonoš podal stížnost k Evropskému soudu pro přírodní spravedlnost. Tam se ukázalo, že restituční nárok Trautenberka byl zfalšovaný a Alojz von Trautenberk ve skutečnosti nikdy neměl titul, jen kartáč na knír, a o svém rodokmenu hodně přeháněl.
Chalupa byla navrácena státu, prameny se staly majetkem akciovky jednoho vlivného lobisty. Trautenberk tentokrát neutekl a dostal podmínku. Musel se přihlásit na kurz „Emoce a les".
A tak se v Krkonoších opět začalo žít pokojně. Anče si vymyslela podcast „Horská moudrost", Kuba natáčel novou minisérii „Lesní drama" a hajnej dostal grant z EU na interaktivní mykologický park kolem bývalé Trautenberkovy chalupy.
Krakonoš se jen usmál pod vousy a načrtl do vzduchu nový hashtag #pravdaseukazala.
A jestli je sojka bonzačka neudala za jejich drobné podvody, žijí si spokojeně dodnes.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- Autorský text