Když se diktátor dostane na plátno aneb filmové parodie na Hitlera
Foto: www.shutterstock.com

Když se diktátor dostane na plátno aneb filmové parodie na Hitlera

Když se diktátor dostane na plátno aneb filmové parodie na Hitlera Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

Adolf Hitler byl nepochybně nejhorším člověkem této planety. Nejspíše kvůli jeho krutosti je velmi oblíbenou postavou pro karikatury či přehnané parodie v různých komediálních filmech.


Králíček JoJo (JoJo Rabbit)

Děj satirického dramatu od Taika Waititiho se točí kolem Johannese „Jojo“ Betzlera, který je nadšenec pro Hitlerjugend. Jeho nejlepším přítelem je imaginární Adolf Hitler, jenž mu v podvědomí vždy ukazuje „správnou cestu“.

Hitler je zde ztvárněn režisérem a autorem scénáře Taika Waititiem osobně. Jinak než v literární předloze, kde se jedná spíše o realistické ztvárnění Hitlera, je postava Vůdce ve filmu spíše vtipná, nešikovná, místy dokonce sympatická.

Už je tady zas (Er ist wieder da)

Představte si následující situaci. Píše se rok 2015. 70 let po sebevraždě Hitlera se najednou zase objeví na přesně tom samém místě, kde se zastřelil. Takhle začíná německý film „Už je tady zas“.

V tomto snímku se Hitler naučí využívat moderní techniku, dokáže svou propagandu šířit tím novodobým internetem a je pravidelným hostem v německých talk-show.

Je zajímavé pozorovat Hitlera v moderním světě. Natáčení se konalo i v různých městech a vesnicích. Tam nebylo předem oznámeno, že se jedná pouze o natáčení filmu, některé reakce náhodných kolemjdoucích na znovuzrozeného Hitlera jsou tedy pravé. Oliver Masucci se zde postaral o ztvárnění Hitlera, a člověk musí uznat, že zvládl dokonalou parodii.

Dva idioti ze Scotland Yardu (Der Wixxer)

Německá parodie starých Edgar Wallace krimifilmů je takřka nejlepší příklad parodického filmu. Producent, autor scénáře i představitel hlavního hrdiny Oliver Kalkofe si udělal srandu ze všeho, co ho napadlo. A to se vztahuje i na Adolfa Hitlera.

Sluha hlavního padoucha se totiž jmenuje Alfons Hatler. Velmi hubený a vždy slušný služebník vypadá a mluví jako Hitler. Přesto patří mezi nejoblíbenější postavy filmu, hlavně díky svým narážkám na svou „historii“. Citát, jenž zazní poté, co se padouch otráví, mluví za vše: „Nechápu, zabít se jen, protože jeho plán na světovládu ztroskotal. Pro to nemám pochopení. Zbabělec.“

Diktátor (The Great Dictator)

Nejspíše nejpovedenější a nejlepší parodie na Hitlera všech dob. Charlie Chaplin se zde plně ponořil do politické problematiky a předvedl parádní satiru.

Jedná se o Chaplinův první film se zvukem. Pro diktátora si vymyslel vlastní jazyk. Chtěl, aby gestikulace, vzhled a tempo mluvy natolik připomínalo Hitlera, aby nebylo možné mu rozumět. Hitlera (neboli Hynkela, jak se parodie Adolfa ve filmu jmenuje) ztvárňuje Chaplin přehnaně arogantně, ješitně, netolerantně, panovačně, nestřídmě a bez jakékoliv empatie. Úplným opakem je židovský holič, taktéž ztvárněn Chaplinem. Po zaměnění se právě tento holič dostane jako diktátor do pozice veřejného proslovu. Tento proslov se zapsal do filmové historie jako nejlepší a nejpravdivější proslov všech dob.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Komedie

Další články z rubriky Komedie

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách: Kdo během natáčení zemřel přímo na place
83%

Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách: Kdo během natáčení zemřel přímo na place

V Čechách žije posledních sedm vodníků – Pan Wassermann s chotí, dcerou Polly a jejich sloužící, Karel, Bertík a Alois s dcerou Janou. Dům, kde skupina vodníků bydlí, stojí na břehu Vltavy, a kvůli mokrým zdím bude brzy zbourán - vodníci se tak musí přesunout do nového suchého bytu.

Děda postrach rodiny (2020): Komedie pro celou rodinu
62%

Děda postrach rodiny (2020): Komedie pro celou rodinu

Robert de Niro si od svých dramatických rolí opět odskočil do veselé rodinné komedie. Tentokrát jako senilní děda bojuje se svým vnukem o místo v domě. Bláznivá podívaná pro celou rodinu právě přichází do kin.

Průšvihář Lavi je zpět. Tentokrát naběhne na fotbalový pažit ve filmu Vyšehrad
89%

Průšvihář Lavi je zpět. Tentokrát naběhne na fotbalový pažit ve filmu Vyšehrad

Desítky tisíc fanoušků na sociálních sítích, miliony zhlédnutí on-line seriálu, to všechno má na svědomí Julius „Lavi“ Lavický, fotbalista, kterému není nic svaté. Průšvihář, jehož neopakovatelně ztvárnil herec Jakub Štáfek, se po obrovském úspěchu v online světě vrhá na film.

Diktátor (1940): Kterak Charlie Chaplin před 80 lety zesměšnil Hitlera před celým světem
90%

Diktátor (1940): Kterak Charlie Chaplin před 80 lety zesměšnil Hitlera před celým světem

Nejvíce oceňovaný filmař a komik všech dob. Chtěli po něm, aby konečně upustil od němých filmů a přidal zvuk. Odpověděl celovečerním filmem, který se stal jedním z nejzásadnějších satirických děl všech dob a trnem v oku celého Německa.

Hoří, má panenko: Co zachránilo režiséra Miloše Formana před odnětím svobody
85%

Hoří, má panenko: Co zachránilo režiséra Miloše Formana před odnětím svobody

Celý děj filmu se odehrává kolem hasičského plesu, na kterém má být předán dar v podobě požárnické sekyrky bývalému předsedovi Aloisi Vránovi, jenž malé obci sloužil padesát let. Ovšem celý ples se již od začátku potýká s problémy.


Další články z rubriky Komedie