Režisér, který sbírá jednoho Českého lva za druhým, Jan Hřebejk, slaví 53. narozeniny
První úspěch v rytmu hudby
Jan Hřebejk vystudoval FAMU obor scenáristiky a dramaturgie a už ve škole se pustil do režijní práce. Svůj první celovečerní film pustil do světa v roce 1993. Šlo o muzikál Šakalí léta (71 %) podle scénáře Petra Jarchovského, se kterým spolupracoval už na studijních projektech. Šestadvacetiletý Hřebejk přinesl divákům vzpomínku na 50. léta a zavedl je do Dejvic, kde je poklidný maloměstský život narušený příchodem rokenrolové hudby, ze které mládež jásá a rodiče šílí. Zdařilý muzikál s Jakubem Špalkem, Martinem Dejdarem a Josefem Abrhámem příjemně překvapil a odnesl si Českého lva za Nejlepší film roku 1993.
Nejúspěšnější režisérské období přišlo na konci devadesátých let a za spolupráce se scenáristou Jarchovským.
Zlatá devadesátá
Vznikla úspěšná retro podívaná Pelíšky (91 %) a od roku 1999 je to jeden z divácky nejoblíbenějších filmů až dodnes. Film získal 3 České lvy a 5 nominací. Získal i nominaci na Křišťálová glóbus, byl oceněný na filmovém festivalu v Polsku a získal celou řadu diváckých cen. Ve filmu se sešla výborná sestava herců a Jiří Kodet zde doslova zazářil. Ale i jeho kolegové Donutil, Holubová, Stašová, Polívka a Dušek vytvořili své nezapomenutelné role. Období roku 1968 je stále velice zajímavé období našich dějin a ve filmu je to vděčné téma.
Další úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a hned následující rok vznikl příběh plný lidskosti zasazený do konce 2. světové války Musíme si pomáhat (85 %) s ústřední trojicí Šišková, Polívka a Dušek. Film získal nominaci na Oscara, 5 Českých lvů, a ještě další nominaci.
Sázka na oblíbené herce
V roce 2003 stejná spolupráce režiséra a scénáristy přinesla divákům Pupendo (75 %), zasazené do osmdesátých let, do totality, na kterou bychom neměli zapomínat. Doba plná podivností, paradoxů a dobrých i temných lidských stránek je zde vyobrazena na dvou rodinách, které se s nástrahami doby vyrovnávají různými způsoby. Osvědčenou kombinaci herců Holubová, Polívka a Dušek doplnila Vilma Cibulková. Pupendo získalo 2 České lvy a 6 nominací.
Ani další roky režisér nelenil a vznikly divácky oblíbené snímky Horem pádem, Kráska v nesnázích, Medvídek, U mě dobrý a Nestyda.
V roce 2009 si opět jeho film Kawasakiho růže (72 %) odnesl 2 České lvy a 7 nominací. Děj rozehrává smutný příběh lidí, kteří se musí vypořádat z ne vždy čistou minulostí a není tak úplně zřejmé, zda se z padoucha může stát hrdina, který má být oceněn Cenou paměti národa za disidentskou činnost.
Vzal nás zpět do školy
Jedním z posledních filmů, o kterém se hodně mluvilo a psalo, je výsledkem česko-slovenské spolupráce. Film Učitelka (76 %) z roku 2016 našel inspiraci ve skutečné učitelce. Ta si ze svého povolání dokázala udělat nástroj pro zneužívání rodičů svých žáků. Zlom nastává v okamžiku, kdy hrstka rodičů odmítne dál teror učitelky snášet a vzbouří se.
Seriálová tvorba
Za zmínku stojí také seriál z nabídky HBO Až po uši, který zobrazuje příběhy mladých lidí a jejich někdy překvapivé milostné problémy.
Nedávno měl premiéru seriál Boží mlýny s Eliškou Křenkovou, Vincentem Navrátilem a Martinem Myšičkou v duchu české krimi.
Popřejme Janu Hřebejkovi šťastnou ruku při další tvorbě a mnoho zajímavých scénářů.
Zdroj: