Jeho hlas působil jako pohlazení a v dabingu neměl konkurenci, přesto se tento chlapík celý život styděl za svou orientaci


Reakce k článku
Podělte se o svou reakciHerec s hlasem, který nešlo přeslechnout
Stačilo, aby promluvil, a každý měl hned jasno, komu hlas patří. Některé slavné zahraniční hvězdy by u nás nebyly ani zdaleka tak populární, kdyby je Miroslav Moravec nenadaboval. Lidé, kteří ho znali, o něm nikdy nemluvili ve zlém. Byl přátelský, pracovitý a spolehlivý.
K jeho smůle se mu nepodařilo ve studentském věku vystudovat DAMU. Jednou neměl talent, podruhé neměl dobrý hlas (!!!) a když to zkoušel do třetice po povinné vojenské službě, dostal radu, aby šel rovnou do divadla. Ani to ho neodradilo a nakonec mohl herectví studovat alespoň dálkově.
Divadlo miloval nade vše
Když hledal své první angažmá, dostal příležitost v Mostě a vystřídal ještě pár oblastních scén, než ho režisér Otomar Krejča vzal do Prahy do Divadla za branou. Potom byl chvíli v Divadle S. K. Neumanna a v roce 1996 se konečně dostal do Divadla na Vinohradech, po kterém vždy toužil. Bohužel tam byl pouhých osm let a musel odejít pro nadbytečnost.
Dostal i hodně příležitostí v televizní a filmové tvorbě. Většinou šlo o menší role. To se svým hlasem měl mnohem větší úspěch a nadaboval celou řadu zahraničních hvězd. Jeho hlasem promlouval Komisař Moulin (Yves Rénier) ve stejnojmenném francouzském seriálu. Hlas propůjčil i komisaři Thannerovi (Eberhard Feik) z německého seriálu Místo činu nebo Kojakovi (Telly Savalas).
Stopu zanechal i v celé řadě filmů: Hrbáč, Pošetilost mocných, Fantomas se zlobí, Hrabě Monte Christo, Fantomas kontra Scotland Yard, Fantomas, Něžné kuře, Mexiko v plamenech, Jestřábí žena, Železná maska, Tenkrát na západě, Chobotnička, Kmotr, 48 hodin v Paříži, Bitva v Ardenách, Absolutní moc a mnoho dalších.
Soukromý život plný otazníků
Své soukromí si chránil a ani mezi kolegy nebyl moc sdílný. Vědělo se o něm, že je ženatý a má syna. To od něj rodina očekávala. Teprve po jeho smrti se začalo psát o tom, že dával přednost mužům. Fanoušci žasli, kolegové to dávno věděli, ale respektovali to, že o tom Moravec mluvit nechtěl. Neměl dost odvahy udělat nějaký coming out a smířit se sám se sebou. Celý život tak prožil se svým tajemstvím, což ho muselo hodně trápit.
Není jasné, zda manželka Milada něco o manželových preferencích věděla, ale vztah se synem Prokopem byl napjatý a nikdy k sobě nenašli cestu. I to Miroslava Moravce hodně trápilo.
Stáří plné nemocí a starostí
Ani se zdravím to v pozdějším věku neměl ideální. Měl šedý zákal, zhoršoval se mu sluch, postihla ho plicní embolie a po srážce s taxíkem měl zlomený krček stehenní kosti. Ještě se ani nevzpamatoval z operace a rekonvalescence a zjistil, že má rakovinu plic. S nemocí bojoval statečně tři roky.
Ani pobyt v nemocnici nepomohl k urovnání vztahů s jediným synem. Údajně došlo k mírnému zlepšení, ale vnuka si také neužil. Poslední dny v motolské nemocnici chtěl strávit sám.
Zemřel v březnu v roce 2009 ve věku 70 let. Na syna žádné dědictví nečekalo. Moravec přišel kvůli dluhům na nájmu o bydlení a exekutoři zabavili vše, co mělo nějakou cenu. Celý jeho majetek (starožitný nábytek, obrazy a cennosti) skončil v dražbě, o které téměř nikdo nevěděl, a vznikly určité spekulace, že neproběhlo všechno tak, jak mělo. Nemocný Moravec už asi neměl dost sil, aby se o věci zajímal.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci