Filmové adaptace knih: Tyhle jsou tak hrozné, že by bylo lepší, kdyby nikdy nevznikly
Foto: www.shutterstock.com

Filmové adaptace knih: Tyhle jsou tak hrozné, že by bylo lepší, kdyby nikdy nevznikly

Filmoví senáristé hledají inspiraci, kde se dá, a tak není divu, že nevynechávají ani knihy. Příběh je ověřený úspěchem literární předlohy, takže se přece nemůže nic pokazit. Nebo ano?

Filmové adaptace knih: Tyhle jsou tak hrozné, že by bylo lepší, kdyby nikdy nevznikly Další fotografie v galerii >

Eragon
Tohle fantasy bylo velmi populární, navíc se začalo natáčet v době, kdy fantasy filmy obecně letěly a tak nikdo nepředpokládal neúspěch. Scenáristé ale smrskli pětiset stránkovou bichli na hodinu a půl dlouhý film, do kterého se zdaleka nevešlo vše, co čtenáře na Eragonovi zaujalo. Ani herecké výkony nebyly nic moc – nejlepší byl asi digitálně vytvořený drak. Tenhle film je prostě absolutní propadák.

Hobit
Dvousetstránkovou knihu natáhl Peter Jacskon na tři několikahodinové díly. Přidal spoustu zápletek, a ačkoliv některé z nich vycházeli z dalších Tolkienových knih, jiné si úplně vymyslel. Z dětské pohádky udělal akční film, z bojácného Hobita hrdinu a z trpaslíků sexy muže. A to vše nejspíš jen proto, že zmlsaný úspěchem Pána Prstenů toužil po dalším úspěchu a hlavně tučném výdělku. Jiné vysvětlení to snad ani mít nemůže.

Čtěte také: Nudí vás obyčejné filmy? Zhlédněte ty nejbizarnější snímky všech dob

Hlídač č. 47
Na mysli máme zpracování z roku 2008. V té době Koptova kniha nebyla příliš známá, ale to nic neubírá na kvalitě příběhu válečného veterána a jeho manželky. Nicméně scenáristé z předlohy zachovali snad jen název a jména hlavních postav. Děj úplně převrátili, když ve filmu Doušova žena svého manžela bez výčitek podvádí, zatímco v knize je mu trpělivě věrná. Rozdílů je tu tolik, že divák znalý knihy přemýšlí, proč nezvolili autoři úplně jiný název. Film sám o sobě totiž není úplně špatný, jen s knihou nemá vůbec nic společného, takže z toho vychází jeden velký paskvil.

Čtěte také: Přehlídka nejkontroverznějších snímků. Tyhle filmy budete mít problém sledovat až do konce

Je to i můj život
Tohle je podobný případ, jako Hlídač č. 47. Samotný film je velmi dobře hodnoceným, například na csfd má 82 %. A není se čemu divit, nabízí opravdu silný příběh plný emocí. Ovšem užít si ho můžete, jen když neznáte knihu. V té se totiž děj točí okolo něčeho trošku jiného a scenáristi ve filmu dokonce nechávají zemřít úplně jinou postavu, než která zemře v knize. 
 

DOPORUČUJEME

Novinky