Co dnes dělá legendární Arnoštek z Kouře? Ze Šimona Cabana je úspěšný architekt

Co dnes dělá legendární Arnoštek z Kouře? Ze Šimona Cabana je úspěšný architekt
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.
Jméno Šimon Caban vám možná příliš neřekne. Legendárního DJe Arnoštka, který to roztáčí se svou diskotékou, však pravděpodobně znáte. Co dělá jeho představitel Šimon Caban dnes?

Věčný Arnoštek

Arnoštek, který je „prostě boží“, měl být údajně v kultovním snímku Tomáše Vorla Kouř parodií na Arnošta Pátka, jednu z normalizačních hvězd ze stáje tehdy mocného muže českého hudebního byznysu Františka Janečka.

Sklepácká satira socialistické společnosti si vydobyla pevné místo v české kinematografii a Arnoštek s ní. Řada hlášek už zlidověla.

Nezaměnitelné kouzlo vtiskl této postavě Šimon Caban. Sám později v jednom z rozhovorů prohlásil, že při vykreslování této postavy se řídil heslem, že „čím blbější to bude, tím to bude lepší“. Podle některých byl Arnoštek parodií na zženštilého homosexuála, sám Caban však po letech v jednom z rozhovorů vysvětloval, že postava si spíš utahovala z tehdejších svazáků.

Dnes se „Arnoštek“ Šimon Caban živí jako režisér, scénograf a architekt. Tvůrčí tým tvoří od 90. let se svým bratrem Michalem a manželkou Simonou Rybákovou. Ostatně byl to právě bratr Michal, který vymyslel choreografii pro Kouř. Simona Rybáková pak stála za návrhem kostýmu.

Úspěšný divadelník a architekt

Se svým bratrem již v roce 1980 během studií založil tanečně divadelní soubor nazvaný Baletní jednotka Křeč. S tímto souborem realizoval filmy, multimediální akce i divadelní představení.

Neodmyslitelně je sourozenecká dvojice spjata taktéž s MFF Karlovy Vary, kde jsou již od roku 1995 až dosud režiséry úvodního a zakončovacího ceremoniálu. Oba bratři se rovněž podíleli na pořadech České televize v režii Jiřího Nekvasila.

Aktivně činný je Šimon Caban i v několika divadlech. Jeho působištěm se stalo Studio Dva, svou stopu zanechal rovněž hudebním divadle Karlín či v Národním divadle Moravskoslezském.

Že i jako architekt je mimořádně úspěšný dokazuje ocenění Grand Prix Architektura za architektonickou činnost, které obdržel v roce 2004. Realizuje rodinné domy, nábytek, design soukromých, firemních i veřejných interiérů.

Zdroje: