Považujete se za znalce seriálu Chalupáři? Možná ještě nevíte úplně všechno


Reakce k článku
Podělte se o svou reakciRežisér František Filip dostal doporučení na vesnici Višňovou (v seriálu Třešňová) od scenáristy Antonína Máši, který se tu narodil. Po úspěchu seriálu spoluautor scénáře Václav Pavel Borovička zpracoval námět do knižní podoby, která vyšla v roce 2000, a udělal radost všem příznivcům seriálu. I přes každoroční reprízování si seriál udržuje své diváky z řad pamětníků.
Ta dřevěná skříň ve světnici
Jednu z hlavních rolí měl v seriálu samozřejmě orchestrion – do detailu vypracovaná a prostorově výrazná dřevěná skříň, která přehrávala dobové hity. Obvykle kombinovala různé způsoby vytváření zvuku, včetně dechových, strunných a bicích nástrojů. Původním majitelem byl sběratel Zdeněk Hromádka. Tento orchestrion stával dlouhé roky na chalupě v Hodslavicích, kde vyrůstal. Byl tam po jeho prarodičích a nevěděl, jak k němu přišli. Pradědeček byl varhanář. Zdeněk Hromádka orchestrion prodal, aby si koupil rogalo. Až při sledování seriálu Chalupáři rodinný poklad poznal. Ve dřevě byl vyrytý povědomý nápis. Orchestrionu se v Čechách zachovalo jen několik. Nakonec byl orchestrion pečlivě zrekonstruován a nabídnut muzeu.
Pomník naproti kostela
Hned několikrát se v seriálu v pozadí natočené scény objevil pomník s pěticípou hvězdou umístěný před kostelem. Jedná se o pomník věnovaný vojákům Rudé armády s nápisem v azbuce: Pro ty, kteří v naší paměti neumírají. Obsahuje šest jmen padlých ruských vojáků.
Humlův zeťák Krbec musel být v balíku
Krbec (Josef Vinklář) parkoval svůj taxík před hotelem InterContinental v Pařížské ulici. Tento pětihvězdičkový hotel patřil do mezinárodní sítě luxusních hotelů a byl dobudovaný těsně před natáčením seriálu. (Hotel prošel v roce 2023 rozsáhlou modernizací a nadále poskytuje ubytovací služby.) Taxikář Krbec si musel s takovým výhodným „štaflem“ přijít na pěkné peníze, ač na to nevypadal.
Stopu v seriálu zanechal i populární ventilátor a známe i Slávkův hudební vkus
Seriálovým badatelům neušlo, že Krbcovi mají v bytě ventilátor Omnia, se kterým bylo Československo na světové výstavě v Bruselu. Jeho specifikací bylo, že neměl ochrannou mřížku. Dodnes se dá koupit ve funkčním stavu.
Hudba, kterou si Slávek pouští před večeří a děda Huml (Jiří Sovák) ji ohodnotí jako detonaci, je ukázka ze skladby od maďarské skupiny Syrius.
Pocta jinému seriálu
Odůvodnění Evžena Humla, že musí nosit pokrývku hlavy, protože mu jinak stydne, je narážkou na seriál Eliška a její rod, kde zaznělo stejné vysvětlení a celý seriál hraje v jedné rádiovce. Mimochodem, jmenuje se tam příjmením Bohouš, což je v Chalupářích jméno jeho nájemníka (Josef Kemr), a jménem Evžen, stejně jako v Chalupářích.
Seriál byl zachráněn za pět minut dvanáct
Náklady na natáčení seriálu přesáhly 12 milionů korun, hodně stál i filmový remaster v roce 2021, který trval rok a půl a probíhal na jednom z nejlepších filmových skenerů v Evropě. Celý proces byl složitý, protože originální negativy byly v hodně špatném stavu, za který mohlo naprosto nevhodné skladování v sedmdesátých letech. Jenže kdo mohl tušit, jaký poklad František Filip natočil? Československá televize nedisponovala depozitářem, kde by mohl filmovému materiálu zaručit optimální teplotu a vlhkost. Negativy byly napadené plísní, která narušila emulzi filmu.
Když máš v chalupě orchestrion
Píseň, která otvírá a uzavírá každý díl, se jmenuje Když máš v chalupě orchestrion, ke které text napsal Zdeněk Borovec a hudbu zkomponoval Luboš Fišer. Píseň byla nahraná a vydaná v roce 1976 v Supraphonu na malé gramofonové desky zvané singly.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- youtube.com,
- Autorský text