Živnostník bez přijímače: Musíte platit rozhlasový a televizní poplatek?


Reakce k článku
Podělte se o svou reakciKdo nepočítal, může platit
Do konce června 2025 musely všechny registrované firmy a podnikatelé oznámit České televizi a Českému rozhlasu počet svých zaměstnanců. Kdo překročil hranici 24 přepočtených plných úvazků, automaticky spadl do kategorie povinných plátců televizního a rozhlasového poplatku. A ano, čtvrtletně.
Televize ani rádio nemáte? I tak vás to může stát peníze.
Novela zákona z roku 2025 předefinovala, co je přijímač. Televizor ani rádio dnes už nemusíte vlastnit. Stačí mít mobil, notebook, tablet nebo počítač, na kterém lze sledovat nebo poslouchat vysílání. Takže pokud jako podnikatel takové zařízení používáte aspoň měsíc, technicky vzato spadáte mezi poplatníky.
Ale pozor! Pokud máte 24 a méně zaměstnanců, poplatek platit nemusíte. Zato firmy s 25 a více plnými úvazky neuniknou ani v případě, že rádio neslyší a televizi neznají. Počet technických zařízení už přitom vůbec nerozhoduje. Rozhodující je jen počet lidí.
Registrace i pro ty, co nic neplatí
Podle výkladu zákona by se OSVČ, které podnikají samy na sebe, měly zaregistrovat u ČT i ČRo. Měly by uvést, že mají nulový počet zaměstnanců. To podnikatele příliš nepotěšilo. Ani ne tak kvůli zvýšení poplatků o 25 korun. Ale kvůli další papírovací vlně. Protože ta nikoho nebaví.
Zaskočena byla i samotná ČT a ČRo. Přiznaly, že by nebylo ideální, kdyby jim každý z 2,5 milionu podnikatelů posílal čestné prohlášení, že nikoho nezaměstnává a nepronajímá firemní auta. Nakonec ale přišlo ujištění:
Jestliže firma dosud poplatky nehradila a má méně než 24 přepočtených plných úvazků, nemusí podnikat žádné kroky.
Uvedl pro deník iDnes.cz Radek Konečný z České televize.
OSVČ a mobil: stačí vám k poplatku jen telefon v kapse?
Nejvíc zmatku panuje kolem OSVČ, které často balancují na hraně definic a do zákonných škatulek se zkrátka nevejdou. Ministerstvo kultury sice tvrdí, že kdo žádné zařízení nevlastní, evidenci se vyhne. Jenže pozor! Zákon neřeší jen vlastnictví, ale i užívání.
A pokud podnikáte a víc než měsíc používáte mobil, počítač nebo jiný přístroj, který umí přehrát veřejnoprávní vysílání (ano, stačí i rádio v tlačítkovém mobilu), měli byste být přihlášení jak jako fyzická, tak i podnikající osoba.
Zkrátka: pokud jste OSVČ a techniku používáte k práci, byť jen soukromou, zákon vás pravděpodobně bere jako poplatníka. A jaké jsou sazby? Měsíčně 205 Kč (55 Kč rozhlas, 150 Kč televize). Ročně 2 460 Kč.
Podnikatelské subjekty se podle nového mediálního zákona musí registrovat k rozhlasovému a televiznímu poplatku. V případě, že využívají přijímač. Čili např. mobilní telefon nebo počítač, tablet apod. k podnikatelským účelům. A to po dobu alespoň jednoho měsíce.
Vysvětlila pro zmíněný web tisková mluvčí ČRo Lidija Erlebachová.
OSVČ bez techniky? Poplatky řešit nemusíte, ale raději to doložte
Jste OSVČ a podnikáte bez počítače, mobilu nebo tabletu? I to je v dnešní době možné. A v takovém případě se vás povinnost registrovat k rozhlasovým a televizním poplatkům opravdu netýká.
OSVČ či právnické osoby, které nemají zaměstnance nebo mají do 25 zaměstnanců a nedisponují zákonem definovaným přístrojem, se nemusí registrovat a jsou od poplatků osvobozeny.
Potvrdila pro iDnes.cz Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení Ministerstva kultury ČR.
Přesto ale není od věci svůj stav raději potvrdit čestným prohlášením. Český rozhlas doporučuje, aby OSVČ, kterých se nová pravidla netýkají, doručily pro jistotu jednoduché oznámení. Právě kvůli předejití nedorozumění a případným nepříjemnostem. I když zákon mlčí, administrativa mluví jasně: kdo papírově doloží, má alespoň na chvíli klid.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci