Všechny malé a velké bytosti očima veterináře Jamese Herriota a jeho přátel
Poté, co ho Siegfried jmenoval společným obchodním partnerem, tlačí James na převzetí větší zodpovědnosti prostřednictvím nového programu ministerstva zemědělství pro testování tuberkulózy skotu. Ale nečekané problémy ho mohou přivést na pokraj sil. V době, kdy se blíží druhá světová válka, musí celá rodina zvážit své cíle v Darrowby i mimo něj.
A co víme o chlapíkovi, který nás svými příběhy spolehlivě dokázal pobavit i dojmout k slzám?
James Herriot je pseudonym Jamese Alfreda Wighta, yorkshirského veterináře a autora bestsellerů. Při sledování seriálu nebo čtení jeho knih diváci a čtenáři získali pocit, že Herriotovi důvěrně rozumí, ale co vlastně víme o muži, který za příběhy stojí?
Od toho, co mu královna vyprávěla u oběda, po jeho občasné záchvaty deprese a vážnou slabost pro psy, zjistěte o tomto talentovaném, ale skromném rodinném muži několik zajímavých faktů.
Psát začal v 50 letech
Wightovy rané ambice napsat knihu byly odsunuty na vedlejší kolej dlouhými hodinami, které vyžadovala jeho praxe venkovského veterináře. Nakonec začal psát rukopis v roce 1965 po určitém přemlouvání své manželky. Když si Wight našel po večerech volný čas, zaznamenával své zážitky.
Vydavatelé odmítli jeho první pokusy, ale jeden zkušební čtenář navrhl, aby psal v první osobě, protože příběhy byly založeny na skutečném životě. Wight horlivě revidoval svou knihu a v roce 1968 vydal první knihu pod pseudonymem James Herriot. Navzdory slávě, která se dostavila, zůstával stále na prvním místě veterinářem, přestože mu jeho knižní bestsellery začaly slušně vydělávat. Jak říkal:
Pokud mi farmář zavolal, že má nemocné zvíře, bylo mu jedno, jestli jsem úspěšný spisovatel.
Zástupy fanoušků vyhledávaly jeho veterinární praxi
Koncem 70. let se James Herriot stal známým a jeho knih se prodalo více než milion výtisků.
V ordinaci se začaly objevovat davy turistů, a tak si náš otec musel vyhradit pravidelně dvě hodiny odpoledne na podepisování knih, a to se na ulici tvořily fronty,
uvedli potomci autora v rozhovoru pro Express.
Táta cítil, že to dluží svým fanouškům, zvláště těm, kteří za ním přicestovali až z dalekých Spojených států. Návštěvníci tam byli hlavně proto, aby viděli skutečného Jamese Herriota, a byli také potěšeni, když se objevil Donald Sinclair (známý jako Siegfried),
vzpomínaly děti veterináře.
Do ordinace jich přicházejí doslova tisíce,
řekl sám spisovatel listu The Chicago Tribune v roce 1968.
Vidím je ve 2:45 ve středu a v pátek a chrastím na ně svou psí charitativní krabicí (ve prospěch psího útulku). Jsou to velmi štědří lidé.
Královna Alžběta byla obdivovatelkou
S literární slávou přišlo pozvání pro Jamese Alfreda Wighta, aby se připojil k Jejímu Veličenstvu na oběd.
Při soukromém obědě v Buckinghamském paláci mu královna řekla, že jeho knihy jsou ty jediné, které ji opakovaně rozesmály nahlas,
uvedly autorovy děti pro Daily Mail.
Královna Alžběta se také v roce 1979, kdy bylo Wightovi 62 let, rozhodla spisovatele a veterináře vyznamenat. Za zásluhy o veterinární vědy byl vyznamenán Řádem britského impéria (OBE). Podle syna Jima si z toho dělal trochu legraci a tvrdil, že je to spíš za to, kolik zaplatil za své knihy na daních.
Bojoval s depresí
Pro mnohé fanoušky Jamese Herriota, muže, který vyprávěl tak povznášející příběhy, bylo překvapením, když se jeho syn Jim Wight zmínil, že otec často trpěl depresemi, a to zejména po smrti svého otce v roce 1960. Sám své pocity popsal i v jedné z knih. Říkal, že „překonavá melancholii“.
Obě Wightovy děti, Jim a Rosie, byly v roce 2020 vyzpovídány deníkem Daily Mail a poznamenaly, že příčiny nemoci Herriota bylo obtížné určit a že jsou náležitě hrdé na to, jak se s nimi otec vypořádal. Pokračoval v práci a nedovolil, aby jeho deprese ovlivnily životy jeho rodiny.
Byl to milovník psů
Wight nikdy nebyl bez psa. Jako chlapec dostal irského setra a štěně pojmenoval Don. Jeho žena přivedla bígla jménem Sam do Wightova dospělého života a pes seděl po boku veterináře během osamělých jízd na vzdálené farmy. Po Samovi přibyli do rodiny hned dva psi: Dan, černý labrador, a Jack Russell teriér jménem Hector. I oni mu dělali společnost na cestách. Hector zvědavě sledoval přes čelní sklo okolí a Dan si rád pokládal hlavu na veterinářovo koleno, jak popsal své společníky v knize z roku 1968 Herriot. Posledním psem autora byl border teriér zvaný Bodie.
Půl století pracoval jako veterinář
Wight pracoval ve své profesi na plný úvazek v letech 1940 až 1980, kromě dvouapůlleté služby během druhé světové války. Poté pokračoval ve výpomoci v praxi na částečný úvazek až do roku 1989.
Lidé se mě často ptají, kdy můj otec skutečně odešel z veterinární práce,
řekl Jim Wight pro Daily Mail.
Vždycky mě to přinutí škrábat se na hlavě. Vlastně to nikdy neudělal. Stále přicházel, i když nebral ani korunu. Dělal to jen proto, že to miloval.
Alf Wight jako James Herriot provozoval praxi spolu s bratry Donaldem a Brianem Sinclairovými (v knihách Siegfried a Tristan Farnonovi), pak s řadou různých studentů a asistentů a nakonec se svým vlastním synem od roku 1967. Po téměř půl století péče o zvířata Wight odešel do úplného důchodu ve věku 73 let. Jeho veterinární praxe je stále v provozu.
Je tu vlak jménem „James Herriot"
Spolu s poctami, jako je veterinární knihovna na jeho alma mater Glasgow Veterinary College pojmenovaná po něm, muzeum World of James Herriot a výroční cena od The Humane Society of USA, má autor dokonce vlak pojmenovaný na jeho počest. „James Herriot“ je osobní vlak britské železniční třídy 180, který cestuje z jeho rodiště Sunderland v Anglii do Londýna King's Cross, a to se zastávkou v Thirsku (v knihách reprezentován jako Darrowby).
Knih Jamese Herriota se po celém světě prodalo přes 80 milionů kopií a byly přeloženy do 36 jazyků a upraveny pro film a televizi. Pro někoho, kdo začínal prakticky s ničím, je to obrovský úspěch.
Seriál uvádí ČT od 7. září.