Nejdřív budete zívat. A pak si to pustíte ještě jednou. Dnes večer na ČT1

Nejdřív budete zívat. A pak si to pustíte ještě jednou. Dnes večer na ČT1

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Šest přátel, zahrádkářů a rybářů, se schází v hospodě na Libeňském ostrově. Kapitalismus je v plenkách a jeden z přátel se stává obětí skořápkářů. Je třeba vzít spravedlnost do svých rukou a dát podvodníkům za uši.
Obsah článku
  1. Komedie Jana Hřebejka
  2. Herecké obsazení
  3. Proč film (ne)vidět

Komedie Jana Hřebejka

Film U mě dobrý natočil Jan Hřebejk a scénář k němu (na motivy povídek Petra Šabacha) napsal Petr Jarchovský. U mě dobrý ostatně není prvním Hřebejkovým filmem, který režisér natočil podle povídek Petra Šabacha. Šabachovými knížkami byly inspirovány už Hřebejkovy rané filmy (Šakalí léta, Pelíšky nebo Pupendo). Hřebejk o filmu U mě dobrý říká:

Jelikož je to Šabach, film bude blízký našim předchozím komediím. Zároveň si však myslím, že by mohl pamětníkům připomenout Rozmarné léto nebo Slavnosti sněženek.

Zajímavost: Původně bylo v plánu natočit i druhý díl filmu, Jenže hned po prvním víkendu, když se film dostal do kin, zůstaly tržby hluboko za očekáváním. Z pokračování proto sešlo.

Herecké obsazení

Obsazení filmu je skvělé. Role bývalého kouzelníka se ujal Bolek Polívka, hospodského ztvárnil Jiří Schmitzer a jeho ženu si zahrála Lenka Vlasáková. Muže, který prohraje své úspory ve skořápkách, si zahrál Miroslav Vladyka a jeho manželku, která se promění v protřelou prostitutku, ztvárnila Simona Babčáková

Ta na natáčení vzpomíná:

Nejlepší bylo, když jsme točili na bleším trhu na Kolbence. I když jsem netočila, chodila jsem vymustrovaná jako prostitutka mezi lidmi po tržišti. Vzbuzovala jsem neuvěřitelné reakce! Taky si mě chtěli koupit a odvézt. Lidé, kteří se tam pohybovali a prodávali různé věci, do toho prostředí patřili. A mě potěšilo, že jsem tam přesně zapadla, že jim prostitutka nepřipadala v těch místech jako něco nepatřičného.

Zajímavost: Ve filmu můžete vidět i režiséra Jana Hřebejka. Na konci filmu, když hlavní postavy plují na loďce, je záběr na dům. V jeho okně je vidět právě Jan Hřebejk.

Proč film (ne)vidět

Film se rozjíždí velmi pomalu a zvolna. Nejprve se seznamujeme s dobou, s hlavními hrdiny a s tím, jak se hrají skořápky. Ve chvíli, kdy se začínáme nudit, se film konečně rozjede. Obyčejní chlapíci z hospody to pořádně natřou zkušeným  lumpům. Mirka Spáčilová píše:

Malý zdejší Podraz z groteskní líhně kapitalismu 90. let se nepřevléká za světácké vzory a jeho hrdinové čili Dannyho parťáci z libeňské přístavní hospůdky se netváří jako podvodníci století. Nehraje se o miliony dolarů, nýbrž o tisíce korun; nikoli poker, ale mariáš; ne ruleta, ale skořápky; ne v kasinu, nýbrž v tržnici; a místo sektu pění pivo

Filmová kritička a novinářka Věra Míšková dodává:

U mě dobrý je film, který postupně získává sympatie, protože mu přibývá napětí, švih i spád a naplno přichází ke slovu i humor. Výsledný dojem tak nakonec diváky smíří i s první, skoro smrtelně rozvleklou částí, kde se z hlediska scénáře dohromady nic neděje, z hlediska režie jsou donekonečna předkládány atributy doby s pečlivostí pro Hřebejka typickou, leč ne vždy zcela funkční.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře