Láska nebeská (2003): Vánoční klasika každoročně pobuřuje feministky
81%
Foto: www.shutterstock.com

Láska nebeská (2003): Vánoční klasika každoročně pobuřuje feministky

Stalo se už tradicí, že evropské i americké televize ve vánočním programu najdou místo na romantický doják Láska nebeská. A každým rokem se ve stejný čas objevují v tisku i na internetu rozhořčené hlasy, které by tento film nejraději zavřely někam do kumbálu. Co jim na vánoční klasice režiséra Richarda Curtise tak vadí?

Láska nebeská (2003): Vánoční klasika každoročně pobuřuje feministky Další fotografie v galerii >

Podle publicistky Hadley Freeman se ve filmu Láska nebeská považuje za přirozenost, že vysoce postavení muži z pozic šéfů sexuálně obtěžují svoje ženské podřízené, a ještě to nazývají "láskou". Ideální partnerkou je pak taková dívka, která nejenže hezky vypadá, ale navíc je také tichá a poddajná. 

"Hugh Grant, Colin Firth, Alan Rickman, ti všichni hrají nadřazené samce, zatímco většina žen se nachází v nižším sociálním či profesním postavení a pasivně čeká, až ji někdo z těch vážených pánů obejme na letišti," píše Hadley Freeman. 

zdroj: youtube

Kritička Lucy Cosslett si zase každé Vánoce klade otázku, proč proboha postava ztvárněná herečkou Laurou Linney nemůže mít románek s kolegou a zároveň se starat o svého mentálně postiženého bratra? Znamená to snad, že všichni muži automaticky utíkají, když chce jejich partnerka věnovat pozornost i svému sourozenci?

Momentů, které popudí nejen feministky, je v Lásce nebeské určitě dost. Většině diváků to nicméně nebrání v tom, aby si u závěrečné scény každoročně poplakali dojetím. 

DOPORUČUJEME

Novinky