Komisař, kterého Češi zbožňovali. Jeho skutečné jméno zná jen málokdo


Reakce k článku
Podělte se o svou reakciLehké to neměla ani televizní stanice WDR, kterou zasypali diváci přívalem stížností, jak může zločiny vyšetřovat někdo, kdo sám vypadá jako kriminálník.
Herec Götz George se narodil v roce 1938 a kvůli minulosti svého otce to neměl úplně snadné. Otec, který si říkal Heinrich George, byl nejprve nakloněný ke komunismu, ale s příchodem Hitlera vycítil svou příležitost a stal se loajálním ke Třetí říši. To se mu vyplatilo a byl často obsazován do filmu. Dokonce se účastnil oslavy vůdcových narozenin. S nacistickou nálepkou se potom jeho syn musel vyrovnat. A také s tím, že po válce otce odvedli agenti sovětské tajné služby a už ho neviděl. O jeho dalším životě se dozvěděl až po letech. Otec zemřel ve spojeneckém integračním táboře.
Příležitost ve filmu
Götz vystudoval Lyceum ve Švýcarsku a díky matčině přímluvě (herečka Berta Drews) dostal práci v divadle v Západním Berlíně a začal poctivě navštěvovat divadelní kurzy. Měl dobré fyzické předpoklady – byl urostlý, hezký v obličeji a nebál se kaskadérských kousků. Právě tyto předpoklady mu umožnily získat roli v nesmrtelné mayovce Poklad na stříbrném jezeře. Bylo mu pětadvacet a poprvé si vydělal slušné peníze. Kašlal na to, že ho herečtí kolegové za tuto roli kritizovali.
Místo činu a nezbedný komisař
V šestadvaceti se oženil s kolegyní Loni von Friedl a na svět přišla dcera Tanja. Během dalších deseti let se stal Götz George jedním z nejpopulárnějších mladých herců v zemi. Manželství mu sice nevydrželo, ale na obzoru už byla kriminální série Místo činu, která se vysílala od roku 1971 a postupně střídala různá města a vyšetřovatele.
V roce 1981 přišel na řadu Duisburg, Götz ale nejprve roli Schimanského odmítl. V jednom rozhovoru uvedl, že role to byla hezká, ale ve scénáři bylo něco, co se mu nelíbilo.
Postava měla nosit kravatu, ale já Duisburg znám, v nažehleném obleku by tam toho nikdo moc nevyšetřil,
prozradil.
Náhoda tomu chtěla, že v té době šel kolem obchodu s armádním výprodejem a ve výloze se mu zalíbil béžový parker, americká bunda M65, která měla odpárané nárameníky. A byla to láska na první pohled. Tak jako poručík Columbo neudělal krok bez svého pomačkaného kabátu, tak Schimanski oblékl parkera a už ho nesundal.
Do kriminálního žánru vnesl odlišný styl policajta. Už v úvodní epizodě ukázal brloh, ve kterém bydlí, plný lahví od piva a špinavého nádobí. A uprostřed nepořádku chlap jako hora, který přípravu vajec k snídani vyřešil tak, že je syrová vypil. Pánev byla špinavá.
K natáčení této scény se váže i úsměvná historka. Režisér nebyl stále spokojený a herec musel syrová vejce pít dvanáctkrát, než byla scéna natočená podle režisérových představ. Tolik vajec jeho zažívání nezvládlo a pozvracel se.
Role ho proslavila nejen v Německu
Navzdory nespokojenosti skutečných policistů, Schimanski do dělnického světa Duisburgu a celého průmyslového Porúří plného chudých migrantů zapadl. Mnohem víc než doma byl v místních hospodách a v postelích žen nevalné pověsti. Klel, nerespektoval nadřízené a pohrdal autoritami. Nebyl tak poťouchlý a mazaný jako Colombo, ale vyvažoval to vytrvalostí. Jeho postava si nakonec své diváky získala a on se k ní občas vracel celých dvaatřicet let.

V devadesátých letech se k němu štěstí obrátilo zády
Postupně přicházel o práci, protože lidé z branže tvrdili, že má hvězdné manýry. On zase obviňoval scenáristy, že neumí napsat pořádný příběh. Navíc mu náhle zemřel jeho přítel Eberhard Feik, který hrál parťáka Schimanského Christiana Thannera. O slovo se přihlásila i minulost. V lese poblíž Sachsenhausenu byly nalezeny ostatky a test DNA určil, že šlo o jeho otce. Teprve tehdy se dozvěděl, že po zatčení byl Heinrich George držený v integračním táboře pro nacistické prominenty a v září 1946 zemřel na komplikace po operaci slepého střeva. Jeho tělo skončilo v hromadném neoznačeném hrobu.
Götz George byl celý život sportovní nadšenec, a tak si pořídil letní byt na Sardinii, aby se mohl věnovat milovanému plavání a potápění. Právě šnorchlování v moři se mu málem stalo osudným. Srazil se s rychle jedoucím člunem německých turistů a lodní šroub mu vážně zranil nohu. Moc nechybělo a mohl přijít o nohu. Nakonec se alespoň zahojil vysokým odškodněním ve výši milionu dolarů.
Krátce poté mu utekla přítelkyně, a protože požadovala velmi vysoké odchodné, bulvár měl o čem psát. Unavený herec se nakonec uzavřel před světem a na Sardinii si léčil duši. Sám dlouho nezůstal a společnost mu dělala o jedenadvacet let mladší novinářka Marika Ulrich, se kterou se v roce 2014 oženil.
Götz George zemřel 19. června 2016 po krátké nemoci, údajně na následky léčby rakoviny a vážných problémů se srdcem.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- ndr.de,
- nachtkritik.de,
- Autorský text