Jiří Kodet se ve filmu Pelíšky nezapomenutelně vryl do paměti diváků. Noky nebo lití olova nic nepřekoná

Jiří Kodet se ve filmu Pelíšky nezapomenutelně vryl do paměti diváků. Noky nebo lití olova nic nepřekoná

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Po herectví zatoužil už v okamžiku, kdy mu dědeček zahrál jednou divadlo. A měl velké plány, chtěl se dostat až do Zlaté kapličky. Jiří Kodet patřil bezesporu mezi naše nejelegantnější herce. Rád o sobě říkal, že je kavárenský povaleč s vidlemi.

Ve filmech se začal objevovat už v padesátých letech, ale ty nejlepší role vytvořil až na konci kariéry. Role neurotického Krause z Pelíšků patři rozhodně k tomu nejlepšímu, co kdy před kamerou předvedl. Říká se, že si zahrál tak trochu sám sebe, protože se o něm rozhodně nedalo říct, že by byl rozeným optimistou a stále nad věcí.

Možná za jeho vznětlivostí byly problémy z dětství. Jeho rodiče (sochař Jan Kodet a herečka Jiřina Steimarová) spolu dlouho nevydrželi a Jiří se s rozpadem jejich manželství nikdy nevyrovnal. Jako nejstarší ze tří dětí se už v chlapeckých letech stal trochu nedobrovolně hlavou rodiny a už tehdy začal být cholerický a nebylo snadné se s ním domluvit.

Jediná osoba, ke které v rodině vzhlížel, byl děda Jiří Steimar, který hrál v Národním divadle v Praze a překvapil vnuka tím, že si v dílnách divadla nechal udělat zmenšenou přesnou kopii divadla, kterou doma pracně složil a vnukovi sehrál představení, na které celý život vzpomínal. Děda ho naučil základům herectví a lásce k této profesi.

S velkou nespravedlností se musel vyrovnat v okamžiku, kdy druhý manžel jeho matky emigroval. Matku vyhodili z divadla a jeho z gymnázia. Jako by on mohl za činy svého otčíma. Už tak to pro něj bylo těžké, protože s otčímem, kterým byl automobilový závodník Jaroslav Juhan, si hodně rozuměl a jeho útěk považoval za zradu. Navíc za jeho čin pykal a touha po vzdělání se proměnila v nutnost se někde vyučit. Neměl moc na vybranou. Z nouze nastoupil na kladrubském učilišti a vyučil se žokejem, přestože neměl v plánu tuto práci dělat.

Nakonec si řekl, že se bude tak dlouho hlásit na DAMU, až to klapne. Stačilo mu to třikrát. Přece jen narazil v uměleckých kruzích na lidi, kteří dokázali poznat talent a nepletli si ho s kádrovým posudkem. Už ve škole si zkusil, jaké to je, stát na divadelních prknech, ale opravdového herce z něj udělal až režisér a herec Jan Kačer v divadle v Ostravě.

Kodet a Holubová
Kodet a Holubová | Zdroj: Space Films / © Česká televize

Kačer si ho také vzal do Prahy, když se zakládal Činoherní klub, a to v pozdějších letech Kodet okomentoval jako svou životní výhru. Pochvaloval si skvělou partu lidí, která se dokázala domluvit na tom, co se bude hrát.

Dětský sen se mu splnil až v roce 1990, kdy dostal nabídku hrát v divadle, odkud vyhodili jeho matku. V Národní divadle vydržel až do roku 2004. Za život vytvořil přes 200 rolí, často záporných, které mu vzhledem k charakteru seděly. Až v roce 1997 byl jeho talent oceněn, když si za vedlejší roli ve filmu Knoflíkáři odnesl Českého lva. A za dva roky se na pódium vrátil pro další sošku, tentokrát za jednu z hlavních rolí ve filmu Pelíšky.

Věděli jste, že…

  • Jiří Kodet si pro roli Vilmy přál do filmu Ivu Janžurovou a psal jí velice poetické SMS, aby roli přijala. Nedočkal se.
  • Film všichni předem těžce podceňovali, takže musel být natáčen na levnější šestnáctimilimetrový materiál.
  • Název Pelíšky byl původně pouze pracovní a nikomu, s výjimkou Jiřího Kodeta, se nelíbil. Štáb však lepší název nenašel, a tak zůstaly Pelíšky.
  • Silvie Koblížková, představitelka Uzlinky, měla z Jiřího Kodeta (Kraus) strach. Během natáčení se ale hodně skamarádili, protože jim oběma často měnili scénář.
  • V roce 1999 dostal film Hlavní cenu diváků a Cenu poroty Zlatý prim na soutěži Novoměstský hrnec smíchu. Za scénář dostal cenu Petr Jarchovský a oceněni byli i herci Jiří Kodet a Eva Holubová.

Pelíšky se objeví na obrazovkách ČT 24. 12. večer.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku: