Filmy točené z pohledu počítačové obrazovky: nový filmový formát se stává stále oblíbenějším
Foto: www.shutterstock.com

Filmy točené z pohledu počítačové obrazovky: nový filmový formát se stává stále oblíbenějším

Filmy točené z pohledu počítačové obrazovky: nový filmový formát se stává stále oblíbenějším Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com
Na počítačích trávíme stále více času. Ať už pracujeme, nebo si třeba píšeme s přáteli, naše fotky, vzpomínky a možná i tajemství v nich zůstanou navždy. A někdy se to může otočit proti nám. Toho využili i filmový tvůrci a zrodil se tak úplně nový filmový formát.

Ten spočívá v tom, že celé dění sledujeme jen z pohledu obrazovky počítače a mobilního telefonu. Vidíme tedy zprávy, videohovory, internetová vyhledávání, zkrátka všechno, co hlavní postava na počítači dělá. Tyto části dohromady dávají celkový příběh a postupné gradování ho dělá ještě napínavějším. Vysoký rozpočet tu rozhodně není potřeba, a tak šanci dostanou i méně známí režiséři

Filmy většinou upozorňují na nebezpečí internetu a lidí, které na něm můžete potkat. Často vám z toho bude až běhat mráz po zádech. Téměř všechny jsou totiž v hororovém nebo thrillerovém žánru a počítačové prostředí jim na děsivosti jen přidává. Podívejte se na 5 oblíbených filmů z této kategorie!

1) Face 2 Face - 83 %

Face 2 Face má nejlepší hodnocení z našeho seznamu, ale není vůbec strašidelný ani nepoukazuje na nebezpečí internetu. Jde totiž o drama o dvou teenagerech Teelovi (Daniel Amerman) a Madison (Daniela Bobadilla), kamarádů z dětství, kteří si k sobě po několika letech znovu najdou cestu a spojí se přes videochat. Z útržků z jejich hovorů se stále dozvídáme více o jejich životech, stejně jako oni sami o sobě. Společně sdílí své šťastné zážitky, ale později i ty smutné...

Příběh je upřímný a opravdový, ukazuje nám šťastné okamžiky, ale hlavně problémy dospívajících lidí, kteří se v životě pořád cítí tak trochu ztraceni.

2) Pátrání (Searching) - 77 %

V hlavní roli tohoto thrilleru se nám představí John Cho. Film zobrazuje příběh Davida Kima (John Cho) a jeho šesnáctileté dcery Margot. Když Margot jednoho dne nečekaně zmizí, policie se hned pouští do vyšetřování. Ani po několika dnech však nemá žádnou stopu, a tak se její otec rozhodne prohledat její počítač a kontaktovat její přátele. Nakonec zjišťuje, že jeho dcera není tak úplně bez chybičky a všechno je jinak než se zdá.

Jde o moderní thriller, který má ukázat, jak zranitelné jsou děti v dnešní době jen kvůli internetu. Děj se posouvá rychlým tempem a vše postupně v útřižcích informací graduje, což tvoří skvělou atmosféru thrilleru. Navíc film může nabídnout známou tvář, která přitáhne mnohem větší množství diváků.

3) Teror na síti (Cyberbully) - 69 %

Ve filmu se jako dospívající dívka Casey objeví Maisie Williams, která se na internetu setká s kyberšikanou. Anonymní hacker chce zveřejnit její soukromé fotografie a ona se mu v tom snaží, co nejrychleji zabránit. Vše začíná pomalu a nenápadně, až se nakonec vše obrátí proti ní a její kyberstalker jí násilně vnikne do počítače.

Film je inspirován řadou skutečných případů, což ho dělá ještě děsivějším.

4) The Den - 63 %

Elizabeth pracuje jako testovací uživatelka nové chatovací sítě The Den. Zpočátku nudná práce se mění v něco zcela jiného po zmizení jejího přítele Damiena. Elizabeth se tedy pouští do pátrání a snaží se najít kohokoliv, kdo by jí mohl pomoct. Vše se ale nakonec zvrtne a sama se ocitne v beznadějné pasti.

Komunikace prostřednictvím chatovací sítě je zase něco úplně nového, film skvěle zachycuje strašidelné momenty plné zoufalství, které tyto anonymní internetové útoky přináší.

5) Odebrat z přátel (Unfriended) - 51 %

Lana Barns byla obyčejná středoškolačka, dokud se však na internetu neobjevilo video, kvůli kterému dříve oblíbená školní kráska spáchala sebevraždu. V den výročí její smrti se parta jejích spolužáků sejde na videochatu, kde se ale později objeví nečekaný host, který z chatu nejde odebrat. Chce vědět, kdo na internet nahrál video, které Lanu stálo život. A nekončí pouze u výhružek, neznámý uživatel totiž nemá problém s nimi hrát hru na život a na smrt dokud se odpověď nedozví. Nakonec se v diskuzi objeví i jejich údajně mrtvá spolužačka Lana Barns...

I přes nízké hodnocení filmu, byl jedním z prvních známých snímků tohoto formátu. Zápletka a celkové zpracování však není tak zajímavé jako u ostatních z nich, jednoznačně ale jde o ten nejhororovější.

V roce 2018 byl natočen druhý díl tohoto filmu Odebrat z přátel: Dark web.

Jeden z nejnovějších filmů tohoto formátu je také horor Host (2020), který se dokonce odehrává během koronavirové krize.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy