Na skok v naší filmové historii aneb Kdo si užíval slávu v krásném roce 1967

Na skok v naší filmové historii aneb Kdo si užíval slávu v krásném roce 1967

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Pro svět československého filmu byl tento rok na dlouhou dobu posledním, kdy měl otevřené dveře do světa, a to nejen východním směrem. Byla to doba změn a lidé ještě netušili, co se na ně už další rok chystá. Nejen o filmech a hercích informoval čtenáře časopis Kino, který každoročně vydával knižně Magazín.
Obsah článku
  1. Diváci chtěli do kina na Claudii, ale odborníci vybrali jinou herečku
  2. Mezi herci vyhrál charismatický Ital
  3. Názory návštěvníků kin se od odborné kritiky trochu odlišují
  4. Závěrem

Díky Magazínu vznikla také mezinárodní anketa, která měla za úkol vybrat pět nejvýznamnějších hereček a herců současnosti. V době, kdy nebyl internet, napadlo Františka Goldscheidera rozdat anketní lístky na festivalu v Karlových Varech. Obrátil se na filmové tvůrce, herce, režiséry i filmové publicisty. Díky jeho nápadu tak vznikl unikátní žebříček hodnotící herce očima odborníků.

Někteří nechápali, koho něco takového zajímá, jiní přislíbili, že anketu vyplní. Redakce trpělivě čekala několik měsíců, než se jim lístky vrátí. Mezi těmi, kdo hlasovali, byl třeba herec Josef Abrhám, italský režisér Michelangelo Antonioni, kritik Richard Blech, americká herečka Jean Crawfordová, herec a režisér Miroslav Macháček, herečka Zdeňka Procházková, americká herečka Natalie Woodová nebo ředitel tehdejšího Čs. filmového ústavu Dr. Stanislav Zvoníček.

Diváci chtěli do kina na Claudii, ale odborníci vybrali jinou herečku

Nejvíce hlasů si pro sebe mezi herečkami získala Francouzka Jeanne Moreau, což je zvláštní v době, kdy byla sexuálním symbolem mladičká Brigitte Bardot. Vedle Jeanne byla Brigitte považována za roztomilého svůdného diblíka, ale Jeanne měla jisté tajemné kouzlo. Nikdo si netroufl odhadnout, na co myslí. Kritici o ní říkali, že na filmovou hvězdu není dost hezká. Ona ale krásu neřešila, a dokonce si s proslulou krasavicí Bardotkou zahrála ve filmu Viva Maria.

Roger Vadim ji obsadil do své verze Nebezpečných známostí a vedle Gérarda Philipa jako Valmonta stvořila Juliette de Merteuil. Ve filmu režiséra Jean-Louise Richarda zářila jako Mata-Hari. Od roku 1949 za něj byla krátce provdaná. Richard se stal otcem jejího jediného syna Jérôma. Během natáčení Moderato Cantabile měl její desetiletý syn autonehodu Jean-Paulem Belmondem, který řídil. Dnes je Jérôme Richard malířem a Jeanne se dožila úctyhodných 89 let a zemřela v roce 2017.

Český divák si ji nejspíš vybaví jako starou paní, bývalou špionku, ve francouzském filmu Nikita, kdy učila v uzavřeném světě špionů mladou rebelku slušnému chování.

Další místa si pro sebe ukradly italská hvězda Sophia Loren, její kolegyně Anna Magnani, Němka žijící ve Francii Simone Signoret a ocenění se dočkala i Audrey Hepburn narozená v Belgii.

Jeanne Moreau et Marcello Mastroianni na festivalu v Cannes v roce 1991
Jeanne Moreau a Marcello Mastroianni na festivalu v Cannes v roce 1991 | Zdroj: Georges Biard / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Mezi herci vyhrál charismatický Ital

Přestože už svět bavil svými kousky Jean-Paul Belmondo, hlasující měli jednoznačně slabost pro Marcella Mastroianniho, hvězdu dramatických rolí i milovníků. Filmovému plátnu kraloval přes 3 desetiletí a natočil přes 150 filmů s nejuznávanějšími světovými režiséry. Rodák z italského Lazia za sebou nechal v anketě Brita Laurence Oliviera, Američana Spencera Tracyho, zmíněného Jeana-Paula Belmonda a ruského umělce pocházejícího ze Sibiře, jehož jméno bylo Innokentij Smoktunovskij. Pamětníci si ho možná vybaví ve filmu Doktor Jekyll a pan Hyde z roku 1985.

Autor ankety si zároveň postěžoval, že naši umělci byli v anketě znevýhodněni, protože cizinci, kteří obdrželi anketní lístky, jednoduše československou tvorbu moc neznají. Z ženských kandidátek si vedla nejlépe Jana Brejchová a pár hlasů si získali Rudolf Hrušínský, Jozef Króner a Jan Werich.

Názory návštěvníků kin se od odborné kritiky trochu odlišují

Podmínkou pro účast bylo aktivní herectví. Autor uvedl, že mu do vydání, na které se dlouho čekalo, několik herců zemřelo a musel vše měnit. Zároveň také uvedl, že názory umělců a kritiků se úplně odlišují od názorů lidí, kteří chodí na filmy do kina. Krátce předtím proběhla podobná anketa v kinech a tam se do pětice oblíbených hereček dostala Claudia Cardinale a na Jeanne Moreau si nikdo nevzpomněl. Kromě Loren a Hepburn lidé ještě zmiňovali Brigitte Bardot. Mezi herci zvítězil Jean Marais, za ním skončil Mastroianni, Pierre BriceLex Barker.

Závěrem

Jak čas plyne, ukazuje se, jak je popularita pomíjivá a opravdu jen ty největší hvězdy v srdcích diváků zůstávají i dávno poté, co natočili poslední klapku. Mohou za to filmy jako Tenkrát na západě, Vinnetou a podobné skvosty, které prostě nejde nemilovat.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku:
  • Magazín Kino 67, sestavil František Goldscheider, vydal Orbis,1967, 11-066-67,
  • Autorský text