Bylo nás pět: Kdo z dětských hereckých hvězd zůstal u filmu a kdo má co společného s Jamesem Bondem
Foto: www.shutterstock.com

Bylo nás pět: Kdo z dětských hereckých hvězd zůstal u filmu a kdo má co společného s Jamesem Bondem

Bylo nás pět: Kdo z dětských hereckých hvězd zůstal u filmu a kdo má co společného s Jamesem Bondem Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

Šestidílný seriál „Bylo nás pět“ z roku 1994 uchvátil nejen děti, pro které byl určený, ale k obrazovkám při každé repríze usedají i jejich rodiče a prarodiče. Příjemný humor, nostalgie starých časů a herecké obsazení dodalo knižnímu příběhu Poláčkovy prózy nový kabát a diváky stále baví.


A kam se ztratili rošťáci, které si režisér Karel Smyczek do dětských rolí vybral?

Vypravěčem seriálu je veselý rošťák s velkou představivostí PETR BAJZA. Toho si zahrál Adam Novák.

Bratr herečky Sandry Novákové se před kamerou objevil v roce 1990 ve dvou pohádkách, ale teprve seriál herce dostal do povědomí televizních diváků. Adamova dětská herecká kariéra ještě pokračovala (Zdivočelá země, Cesta domů, Aféry), ale v roce 2011 s hraním skončil. U filmu ale zůstal. Po studiu scénografie se talentovaný Adam živí malováním, tvorbou soch, návrhem dekorací a scénografií. Jako výtvarník se uplatnil například v další řadě seriálu „Zdivočelá země“ nebo u bondovky „Casino Royale“. Byl nadšeným divákem seriálu „Hra o trůny“, a i přes nabídky hereckých rolí v českých nekonečných seriálech, se chce věnovat malování.

Petrův pobožný kamarád, který si sbíral hříchy ke svaté zpovědi, byl ČENĚK JIRSÁK. V seriálu se role zhostil Jaroslav Pauer, který si ještě zahrál pár drobných rolí, ale nakonec se rozhodl pro jiný obor a tím byla režie. Tu vystudoval na FAMU. Dnes žije v Praze a živí se jako režisér a scénárista.

Trochu lakomý Petrův kamarád, který měl stále bláznivé nápady ANTONÍN BEJVAL byl synem majitele povoznictví a obchodu s uhlím. Zahrál si ho Štěpán Benyovzský. Ten u herectví zůstal, ale v televizi na něj moc nenarazíte. K vidění byl v jedné z epizod seriálu „Sever“ z roku 2019 nebo ve filmu „Všechno bude“ z roku 2018. Štěpán se věnuje divadelní režii a občas napíše scénář.

Další z Petrových kamarádů byl chytrý syn berního úředníka ÉDA KEMLINK. Janu Brynychovi herectví moc neučarovalo a lákal ho svět sportu. Vystudoval zemědělskou univerzitu v Praze a hrál australský fotbal za Vinohrady Hawks.

Nejstarší z chlapecké party byl PEPEK ZILVAR. Několikrát propadl, měl řeči jako dospělý a za otce válečného invalidu a žebráka. Jana Müllera si všichni pamatujete v otrhaném a špinavém oblečení a v klobouku. O reálném Zilvarovi, který sloužil Poláčkovi jako předloha, se toho ví hodně. Vystudoval dokonce matematiku a fyziku na VŠ a v letech 1910-1911 byl jeho učitelem T.G. Masaryk, který na škole přednášel. O Janu Müllerovi se toho moc neví. Zahrál si ještě v pohádce „Lotrando a Zubejda“ a ve dvou televizních filmech. Když se točil před 20 lety pořad „Osudy hvězd“, byla tam zmínka, že pracuje ve stavební firmě svého otce.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy