Na obrazovky míří nová pohádka. Jindy půvabný herec tentokrát moc parády nenadělá


Reakce k článku
Podělte se o svou reakciRoli Zlatovlásky si zahrála Jasmína Houf, která měla v době natáčení sotva dvacet let. Krásná herečka, která jako by se pro role princezen narodila, se už před Zlatovláskou objevila v celkem úspěšném seriálu Kamarádi na TV Prima. Její role tam však byla plná kontroverzí, chovala se divně a často jen zírala. Když mluvila, nepůsobila zrovna přirozeně a bylo hodně těžké si ji oblíbit, přestože její postava byla kladná. Ve Zlatovlásce je to jinak a v pohádkovém prostředí působí mladá herečka uvolněně a přirozeně. (Na ostudnou pohádku Princezna na hrášku raději zapomeneme.)
Jiříka, kterého si v staré klasice zahrál Petr Štěpánek, v této verzi hraje Tomáš Weber o kterém se píše jako o mladém talentu. Působí však trochu zženštile, obzvláště po boku svého pohádkového přítele Štěpána (Marek Lambora), kterému zřejmě záměrně nasadili paruku inspirovanou účesem Godefroye de Montmirail – rytíře a hraběte z 12. století, který se vyskytuje ve francouzské komedii Návštěvníci. Jindy půvabný herec tentokrát moc parády nenadělá, ale i tak si svou roli pochvaluje, jak vyplývá z rozhovoru.

Rozhovor s Markem Lamborou
Není vám líto, že jste nedostal nabídku zahrát si hlavní roli Jiříka?
Ne ne. Na kontě už jednoho prince mám, takže po princi jsem netoužil a chtěl jsem si vyzkoušet i něco jiného. Navíc hrát ho po Petru Štěpánkovi! Ale moje babička byla samozřejmě smutná, když se dozvěděla, že nebudu princ. Mně ale opravdu postava Štěpána přijde taková barevnější.
Jak jste si rozuměl s představitelem Jiříka, potažmo s kolegy na place?
Já jsem byl úplně nadšený! Nedovedu si představit, že bych to točil s někým jiným než s Tomášem a Jasmínou! S Tomášem jsme byli přes třicet dní ustavičně spolu, a kdybychom si nesedli, tak opravdu nevím, jak by to natáčení dopadlo. Prošli jsme časově náročnými kamerovými zkouškami, měli jsme možnost se víc seznámit na soustředění s koňmi a při šermu, takže nám to spolu fakt sedělo, rozuměli jsme si jak lidsky, tak před kamerou a bylo to hrozně hezké. Tomáš i Jasmína jsou oba mladší než já, tak jsem si z nich mohl dělat i trochu srandu, ale zároveň jsme se navzájem učili. Jak oni ode mě, tak já od nich.
V čem je tahle pohádka jiná než jiné pohádky, v čem je to její kouzlo?
Myslím, že Honza Těšitel zvolil moc hezkou a neobvyklou formu vyprávění kamery a my jsme se snažili to udělat „nepohádkově“. Ačkoli je charakter té pohádky jasně daný, snažili jsme se o ještě větší přirozenost, o něco navíc oproti pohádkám, co se teď točí. Zároveň je to velmi výpravný film se spoustou krásných zvířat a hezkých scenerií. A to všechno dohromady tomu filmu dodává určitý punc kvality.
Zajímavou profesní zkušenost prožil během natáčení Petr Štěpánek
I on se podělil o své dojmy.
V původní verzi Zlatovlásky jste hrál Jiříka, jaké byly vaše pocity, když vám nabídli roli v nové adaptaci?
V prvním okamžiku jsem se začal smát, protože mi hlavou proběhlo všechno to, co se odehrálo před víc než padesáti dvěma lety. Pak jsem si zkusil přečíst scénář a on byl moc hezký, protože má atributy laskavosti a pěkné atmosféry. A řekl jsem si: Proč do toho nejít? Pokud nová Zlatovláska vydrží taky dvaapadesát let, bude to zázrak.
Vaši roli krále hrál v původní verzi Ladislav Pešek. Inspiroval jste se jím nějak?
Vždycky jdu spíš sám za sebe. Navíc ten scénář je samozřejmě jiný. Není to tak, že bychom tu pohádku kopírovali. Název je stejný, ale cesta k tomu je jiná. Nevstupuji podruhé do stejné řeky, já jsem na úplně jiném břehu.
V čem se nová verze liší?
Hodně se mi líbí, že tady je velké množství zvířat, která mluví, a celá Jiříkova cesta je zvířaty provázena. My jsme to tenkrát natočili ve velkém tempu, ale taky v naprosté pohodě, protože jsme vůbec netušili, že se z toho stane kultovní pohádka. Kolik generací se na ní vystřídalo… Tahle nová verze je velkorysá v mnoha ohledech, to my jsme byli daleko skromnější, co se týče scénografie, kostýmů, masek, lokací…
Natáčeli jste tenkrát na Červené Lhotě…
Ano, a myslím, že jsme tím ten zámek vlastně zviditelnili. Do té doby nikdo moc nevěděl, kde ta Červená Lhota vlastně leží, a teď tam chodí návštěvníci a kastelán jim ukazuje, kde přesně v pohádce lítaly mouchy, a podobně.
Jak se vám líbí současné pohádky. Není vám někdy smutno po těch vašich, natáčených před pár desítkami let?
Mám z toho určitý smutek. My jsme tady u nás uměli dělat skvělé pohádky za pár korun, speciálně televize. A dnes, kdyby se z celého televizního programu vyškrtly všechny reprízy, tak zůstanou jen zprávy a sport. Česká televize se teď soustředí na podobný model, jako mají soukromé televize, ale přitom by si mohla dovolit být solitér, ať už jde o tvorbu pro děti, nebo pro dospělé. Myslím si, že dnešní společnost potřebuje tu laskavost, úsměv dřívějších pohádek. Aby lidi přemýšleli i o jiných věcech než o problémech, které mají. Já jsem nejvděčnější divák na světě, jak jsem starší, tak bych i někdy utrousil slzu, ale ty nové věci mě nechávají chladným.
Také vám Petr Štěpánek mluví z duše? Najít dobrou pohádku v modernější verzi není vůbec snadné. Co by asi na novou Zlatovlásku řekla Jorga Kotrbová, která tenkrát v té zlaté paruce vypadala trochu komicky. To se bohužel nedozvíme, protože tato skvělá herečka už dávno dala přednost životu na farmě a novinářům se vyhýbá obloukem.
Do světa, kde dobro zvítězí nad zlem, se můžete vypravit už 23. 7. na Oneplay.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci- Press kit Bioscop,
- oneplay.cz,
- Autorský text