Ať tě síla provází, Vadere! Zemřel ikonický záporák původní trilogie Star Wars, David Prowse
Foto: Stefano Buttafoco / Shutterstock.com

Ať tě síla provází, Vadere! Zemřel ikonický záporák původní trilogie Star Wars, David Prowse

Opustil nás David Prowse, představitel Darth Vadera z původní trilogie. Vzpěrač a kulturista chtěl být inženýr, nikdy nečekal, že kdy ztvární jednu z nejlepších filmových postav všech dob.

David Prowse se narodil 1. července roku 1935 v anglickém Bristolu. Od malička miloval sport. Často běhal, chvíli se věnoval atletice, později ho ale začala naplňovat kulturistika a vzpírání. V Londýně je stále v provozu tělocvična, kterou zde před lety otevřel.

O herectví nikdy moc nepřemýšlel

David se chtěl v životě stát především vzpěračem a kulturistou, myslel však i na zadní vrátka. Proto nastoupil na vysokou školu, aby se stal dopravním inženýrem. Této profesi se ale nikdy nevěnoval. Stal se vzpěračem a tato disciplína ho dovedla až k herectví. Právě díky své síle, tělesné konstrukci a výdrži se na roli filmových záporáků nesmírně hodil.

Lucasovi vadil jeho britský přízvuk

Darth Vader se stal první postavou, kterou hráli v jednom projektu tři herci. David Prowse sice vystupuje v 99 % scén, režisérovi Lucasovi se však nelíbil hercův britský přízvuk, a tak Vaderovi propůjčil hlas americký herec a dabér James Earl Jones. Když je pak v jedné scéně Vaderovi sundána helma, rovněž nevidíme Davida Prowse, nýbrž Sebastiana Shawa, co však vedlo režii k tomuto kroku, nevíme.

Veškeré souboje a scény však točil právě David Prowse, bez něj by to nebyl Darth takový, jakého ho z původní trilogie známe.

David Prowse již v minulosti bojoval s rakovinou prostaty, boj s tímto nepřítelem se mu ale podařilo vyhrát. Jeho úmrtí bylo oznámeno prostřednictvím Twitteru, kde se píše, že po krátké nemoci zemřel ve věku 85. let v domácím kruhu v okolí nejbližších. 

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy