Farma Vojty Kotka: Poznejte okamžik, kdy se radost z práce mění v lekci, kterou nikdo nechce zažít
Reakce k článku
Podělte se o svou reakciElektřina v maringotce
Vojta se také dočkal elektřiny. Mohl tak poslat do výslužby agregát, který dle jeho slov nebyl moc ekonomický a za dobu provozu sežral půl cisterny paliva. Vojta tak konečně v září mohl realizovat klimatizaci v maringotce, která poslouží i jako topení. A světla se dočkaly ovce. Navzdory Vojtově snaze instalovat dvě světla (a to bez vypínačů) na strop salaše, došlo přece jen na odborníka. Vojta sice nadšeně dráty zapojil, ale asi udělal někde chybu. Po jeho slavnostním zvolání, že je elektrikář, začala světla nebezpečně poblikávat. Nakonec i Vojta pochopil, že to bude chtít někoho, kdo tomu rozumí.
Revitalizace rybníka
Největší akcí bylo zahájení revitalizace rybníka. Čolci už podle odborníka udělali ve vodě vše potřebné a rozšířili se do okolí. Právě to byl ten správný moment, kdy se mohlo z rybníka odstranit bahno. Bylo to trochu komplikovanější, než se plánovalo, ale s povoláním posily, tedy velkého bagru, už šla práce od ruky.
Vířivka pro manželku
Vojta chtěl kromě klimatizace zapůsobit na manželku i vířivkou, kterou už měl pár měsíců uskladněnou pod maringotkou a tak se spolu s Alešem dali do díla. Hvězdy byly Vojtovi asi nakloněny, protože to zvládl. Jen manželka nepřijela. A ještě mu zakázala, aby si vzal do vířivky Aleše.
Nezvaná návštěva pod maringotkou
Vojta nakonec nezůstal sám. Nastěhovala se k němu kuna. Ta radostně šramotila pod maringotkou a nakonec ji kamera natočila, jak zaběhla pod auto. A to nevěstí nic dobrého.
Problémy s ovcemi
Přišel čas, kdy dospělé ovce měly dostat berana. Bohužel jedno špatné rozhodnutí přineslo na farmu smutek. Vojta ve snaze oddělit dospělé ovce od jehňat, znovu změnil místa pro pastvu a tak se skupina ovcí ocitla v terénu, kde byly mokřady. Tak se ovce nakazily parazitem a než se našla ta správná léčba, jedna uhynula. Vojta si jen postěžoval, že i přes jeho snahu se v lokalitě chovat k přírodě co nejšetrněji, mu to příroda moc dobře neoplácí. Zachráněné kytičky na loukách zaplatila životem ovce.
Vojta vysvětluje:
Ten osmý díl je hrozně specifický. Osmička je vlastně svým způsobem moje šťastné číslo. Ale tady se ukázala právě hořkost celého farmaření, že jsme vlastně chtěli rozšířit chov ovcí a do toho přišla nemoc o které jsme zpočátku nevěděli, co je. S tím, že pak jsme na to sice přišli, ale zjistily jsme, že ovce jsou nemocné z mokřadů, které byly zdrojem nákazy parazity.
Nakonec uhynula jedna ovce. A jsem psychicky trochu připravený na to, že se k tomu jednou budu se postavit čelem jako farmářsky. Že to patří k životu na farmě. Ale byla to zase taková zkušenost, kterou tam všichni říkají, že člověk jí musí projít, aby si to celé, porovnal a uvědomil. Ale nějak jsem si vždycky myslel, že prostě ovečky budou a všechno zvládnou, jenže to tak nebylo.
Tak snad se alespoň ty brambory urodily.
Dívejte se 12.12. ve 20.15 na Primě. Už nyní na prima+.
Reakce k článku
Podělte se o svou reakci