Seriál Servant: Představitelka sladké Myrcelly ze Hry o trůny nyní v roli hororové chůvy

Seriál Servant: Představitelka sladké Myrcelly ze Hry o trůny nyní v roli hororové chůvy
Seriál Servant: Představitelka sladké Myrcelly ze Hry o trůny nyní v roli hororové chůvy Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com
Dělat chůvu u bohaté rodiny ve Filadelfii zní jako práce snů. Co na tom, že ve skutečnosti se má chůva starat místo o děťátko o panenku a navíc se po jejím příchodu začnou v domě dít nevysvětlitelné věci?

Streamovací služby a internetové televize se rozjíždějí a kromě převzatých děl se nebojí ani vlastní tvorby. Svou troškou do mlýna přispívá i Apple TV se seriálem Servant. Slibuje hodně, bohužel ne vždy očekávání naplňuje. 

Tichá dívka Leanne přichází do domu televizní moderátorky Dorothy a známého šéfkuchaře Seana, aby se starala o jejich sedmiměsíční dítě. Místo miminka však nachází panenku, kterou ovšem Dorothy považuje za živého tvora. Sean dívce vysvětluje, že po náhlé smrti jejich syna se Dorothy naprosto zhroutila a tato panenka jí má pomoci překonat nejtěžší fázi jejího stavu. O tragédii ví jen nejbližší rodina. Zatímco Dorothyni blízcí se strachem čekají, co se stane, až se probere ze svého transu a uvědomí si, že její syn je mrtvý, Leanne dostává možnost užít si naplno volný čas, který získává tím, že ve skutečnosti nemá o koho pečovat.

Leanne ovšem nečekané možnosti nevyužívá, místo toho se o panenku stará jako o skutečné dítě i v nepřítomnosti nemocné Dorothy. Jednoho dne se stane něco, co všechny (snad kromě Leanne a Dorothy) šokuje – v kolébce se místo panenky objeví živé dítě. Sean neví, co si počít, ale když zjistí, že po děťátku nikdo nepátrá, pomalu přistupuje na hru, ve které všichni předstírají, že nemluvně je jeho a Dorothyin syn. A události, které se odehrávají v domě, jsou čím dál tím podivnější…

Seriál má od prvního okamžiku klasicky hororově temnou atmosféru. Přesto nejde o typického zástupce tohoto žánru. Scény účinně vytváří napětí, nicméně  chybí „lekavé“ momenty nebo překvapivé zvraty a pointy, místo toho režisér obvykle nechá napětí tiše vyšumět a přejde do dalšího obrazu. Tím vcelku dobře zvyšuje naši zvědavost. Je to hlavně tím, že divák čeká, kdy už se konečně něco stane. Bohužel se tohle čekání protáhne na celých deset epizod a konec není příliš uspokojující. Scén, kdy se reálně něco děje, je velmi málo, většinu seriálu se mlčí, zírá, nebo se prohodí pár vět o nějakém „velkém tajemství“. V průběhu dílů se sice dočkáme několika větších odhalení, ale čekání na ně je poměrně dlouhé, ačkoliv rozhodně tvůrcům nemůžeme upřít, že je velmi dobře natočené. 

Herci se svých rolí zhostili výborně. Rupert Grint, alias Ron z Harryho Pottera, se zde představuje jako talentovaný herec, který dospěl a s čarodějnickým zrzkem už nemá mnoho společného. Bratra hlavní hrdinky, který znepokojeně sleduje stav své sestry a u toho ujíždí na kokainu a zároveň se vyrovnává s vlastním traumatem ze ztráty synovce, hraje výborně. Nell Tiger Free, známá jako půvabná a nevinná Myrcella ze Hry o trůny tu vystupuje jako tichá dívka s tajemnou minulostí. Dlouhé tmavé vlasy trošku připomínají Samaru z Kruhu, děsivost zjevu ovšem zjemňuje její obličej, který si pořád uchoval něco z Myrcelliny něžnosti. To se hodí, protože dokáže skvěle ztvárnit jak momenty, kdy působí jako někdo, z koho bychom měli mít strach, tak okamžiky, kdy přemýšlíme, jestli ve skutečnosti není ona ta, kdo je tu oběť.

Tahle nejistota nás provází celým seriálem, protože divák nemá za celou dobu šanci zjistit, kdo z postav je důvěryhodný a kdo je psychopatickým jedincem. Pouze u Dorothy víme jistě, že to v hlavě nemá úplně v pořádku, ale postupem času se ukazuje, že nemůžeme věřit vlastně vůbec nikomu. Pro budování napětí je to dobrý prostředek, ovšem vzhledem k otevřenému a velmi nevysvětlenému konci to úplně ideální není. Sice víme, že nás nejspíš čeká druhá série a v posledním dílu dojde k určitému odhalení, ale aby byl cliffhanger opravdu funkční, stálo by za to vysvětlit alespoň některé události, které se v domě odehrály. Nezbývá než doufat, že Servant tyto mezery napraví právě ve druhé řadě. Myšlenku má totiž velmi slibnou, jen ji zatím nedokázal dostatečně rozvinout. Místo nervy drásajícího hororu dostáváme komorní drama bez výraznější pointy.