Dnes už je tahle legenda trochu vyčpělá, kdysi šlo o nejakčnějšího hrdinu filmového plátna

Dnes už je tahle legenda trochu vyčpělá, kdysi šlo o nejakčnějšího hrdinu filmového plátna

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Dnes už je legenda Jamese Bonda trochu vyčpělá, protože téma hrdinů, kterým se vyhýbají kulky a ženy nemají sílu odolat jejich šarmu, je přehršel. V šedesátých letech, kdy měl agent 007 tvář Seana Conneryho, šlo ale o nejakčnějšího hrdinu filmového plátna.
Obsah článku
  1. James Bond jako idol 
  2. 007 jako dobře prodejná značka
  3. Nakonec už pro herce té slávy bylo moc

Úsměvné je, že než Connery ztvárnil svého prvního Bonda, natočil se stejným režisérem, Terencem Youngem, v roce 1956 film, který se moc nepovedl, a věděl to i režisér. Zklamaný Connery byl tenkrát na pochybách, jestli má v herectví pokračovat, a ptal se Younga, zda si myslí, že jako herec udělá kariéru. On ho uklidnil a řekl mu, že si na něj určitě vzpomene, až bude dělat film, kde by mohl vyniknout. To, že to bude až takový trhák, asi netušil.

James Bond jako idol 

Součástí jeho povolání bylo zabíjet lidi. Neměl to rád, ale když to musel vykonat, zabíjel, jak nejlépe uměl, a snažil se na to co nejdříve zapomenout. Povinností tohoto agenta, jehož znamením byla dvojitá nula před číslem, tak vzácná mezi členy tajné služby, která dávala jejich majiteli právo vraždit, bylo pohlížet do očí smrti s chladnokrevností chirurga. Když už někdo měl být připraven o život, muselo se to zdařit. Výčitky svědomí se nehodily k jeho povolání.

U nás v šedesátých letech tento hrdina moc známý nebyl, ale v západním světě se stal jednou z nejpopulárnějších filmových postav. První film s Jamesem Bondem se v československých kinech oficiálně promítal až v roce 1965, a to „Dr. No“ (u nás uváděný jako Doktor No, původně z roku 1962). První oficiálně knižně vydaná bondovka vyšla v češtině až v roce 1968, konkrétně „Žít a nechat zemřít“ (Live and Let Die), ale v omezeném nákladu.

Tento charismatický chlapík jménem James Bond s tajným označením 007 bydlí v Londýně na King´s Road v komfortním třípokojovém apartmánu, kde mu hospodaří Skotka jménem May. Čísla 001 až 006 již nejsou mezi živými a 008 už netrpělivě čeká na svůj čas.

Kdo by si myslel, že po neohroženém hrdinovi budou vzdychat hlavně ženy, spletl by se. Podle teorií z dob největší bondovské slávy byli podle odborníků Bondem očarovaní nejvíce muži, kteří neměli valné mínění o své mužnosti. Stačí si připomenout krátký úryvek z knihy:

Bond provedl bez přerušení dvacet pomalých vzporů na rukou, tak aby veškerá svalová soustava byla neustále v akci. Když se pak bolest paží stala nesnesitelnou, položil se naznak, s rukama podél těla vztyčil napjaté nohy, až bylo téměř slyšet skřípění jeho břišních svalů. Pak se znovu postavil a začal důkladně procvičovat svalstvo na šíji a zádech, což nakonec spojil s dechovým cvičením. Rozehřátý námahou vstoupil do velké koupelny vyložené bílými kachlíky a dal se několik minut omývat proudy střídavě ledové a horké sprchy.

007 jako dobře prodejná značka

Duše i tělo Jamese Bonda se staly v neuvěřitelné krátkém čase populárními po celém světě. Začaly se prodávat košile typu James Bond 007, první série čtyř tisíc kusů byla prodána za jeden den. V londýnském hotelu Hilton nebyl jeho noční klub moc navštěvovaný. To se změnilo, když ho přejmenovali na 007 Room. Od toho okamžiku tam bylo stále přeplněno. Po prvním filmu se výrazně zvedl prodej knih. Na celém světě se jich prodalo desítky milionů, třináct románů bylo přeloženo do osmnácti jazyků.

Pravým objevitelem Jamese Bonda pro film byl Terence Young. Postava Iana Fleminga by nikdy nebyla tak slavná, kdyby neožila na filmovém plátně a neměla podobu Seana Conneryho. Ten s nabídkou na natočení prvního filmu dostal nabídku na tři herce do hlavní role.

Cary Grant by roli vzal, ale nechtěl nic slyšet o tom, že by se měl upsat studiu pro další filmy, které byly v plánu, pokud by první film uspěl. James Mason měl podobný problém. Potom se objevilo jméno Conneryho a Youngovi došlo, že je to ten pravý. Poslal ho ke svému krejčímu, obuvníkovi a dodavateli košil a hned věděl, že by tu roli mohl točit do konce života, a to i bez jeho přítomnosti.

Nakonec už pro herce té slávy bylo moc

Nakonec ale Connery od postavy utekl. Chtěl ukázat, že je v něm víc, a ve velké míře se o to přičinili novináři, kteří ho roky pronásledovali a obtěžovali stupidními otázkami, jako například: „Jak se cítíte jako James Bond?". Byl smutný, když jel na festival uvést film Pahorek a na tiskové konferenci musel stále odpovídat na nicotné otázky o bondovkách. Stejně tak už mu vadila pověst sukničkáře, která se s ním kvůli postavě Bonda táhla.

Zájem diváků o postavu byl tak velký, že příležitost dostali i jiní herci. Jak to v poslední době vypadá, je stále složitější najít toho pravého herce, který by splňoval náročné požadavky. Pro někoho zůstává Sean Connery tím nejlepším agentem 007 dodnes.

Reakce k článku

Podělte se o svou reakci
Komentáře
Zdroje článku:
  • Magazín Kina 67, František Goldscheider, Orbis, 11-066-67,
  • Autorský text