Roman Polanski, život a dílo skandálního režiséra
Foto: www.shutterstock.com

Roman Polanski, život a dílo skandálního režiséra

Roman Polanski, život a dílo skandálního režiséra Další fotografie v galerii >
Foto: www.shutterstock.com

Roman Polanski je režisér francouzsko-polského původu. Kromě známých filmů lemovalo život a kariéru slavného režiséra i mnoho skandálů. Které byly ty zásadní milníky?


Dětství v židovském ghettu

Roman Polanski se narodil v roce 1933 v rodině židovského původu jako Rajmund Liebling. Tím byl jeho další osud předurčen už na počátku.

Na malého Rajmunda čekal nelehký životní start v krakovském ghettu, kde prožil své dětství. Matku i sestru mu odvedli do koncentračního tábora v Osvětimi, chlapce zachránil otec, jemuž se podařilo válečné hrůzy přežít. Tyto zážitky pak využil pro film Pianista. Slavné filmové drama bylo oceněno třemi Oscary a řadou dalších filmových cen.

Hluboce jej poznamenala nejen válka, ale také fakt, že otec si posléze našel novou ženu. Ještě jako teenager se našel ve světě filmu a divadla, kde si následně získal celosvětové uznání. Mezi jeho nejznámější filmy patří Hořký měsíc, 48 hodin v Paříži nebo Rosemary má děťátko.

Natáčení filmu Ples upírů ovlivnilo i osobní život slavného režiséra. Herečku Sharon Tate do něj obsadit původně nehodlal, podle něj hrála velmi špatně. Nakonec to udělal a do půvabné blondýnky se k tomu osudově zamiloval.

Tragická smrt i zneužívání

K naplnění lásky v podobě společného potomka nedošlo. Sharon Tate byla v roce 1969 zavražděna sektou Charlese Mansona. Nenarozený syn Richard Paul zemřel spolu se svou matkou. Otřesný čin Romana Polanského zlomil, avšak nezničil geniálního tvůrce. Důkazem byl film Čínská čtvrť s Jackem Nicholsonem.

Úspěšnou kariéru Romana Polanského poznamenalo roku 1978 obvinění ze zneužívání nezletilé dívky. Polanski se u soudu hájil, že styk s dívkou byl z její strany ryze dobrovolný a že navíc nebyla panna. Soudce nicméně neobměkčilo zejména to, že dívce bylo teprve třináct.

Před trestem Roman Polanski nakonec uprchl do Ameriky. V roce 2009 jej dávný hřích dostihl na filmovém festivalu v Curychu, kde byl zatčen. Švýcarsko ale nakonec slavného režiséra odmítlo vydat.

Přidejte si nás na domovskou stránku
Seznam.cz nebo Google Zprávy
Přidat na Seznam.cz Přidat na Google zprávy

Režiséři

Další články z rubriky Režiséři

5 faktů, které jste nevěděli o Christopheru Nolanovi

5 faktů, které jste nevěděli o Christopheru Nolanovi

Rodák z Anglie letos oslavil padesátku a k narozeninám si nadělil sci-fi akčňák Tenet, který právě běží v kinech. Přinášíme vám 5 zajímavostí, které jste o slavném filmaři nevěděli.

3 nezapomenutelné filmy Karla Zemana

3 nezapomenutelné filmy Karla Zemana

Rodák z Ostroměře u Nové Paky se narodil v roce 1910, tedy ještě za Rakouska-Uherska. Až do své smrti v roce 1989 se postupně vypracoval na jednoho z nejvýznamnějších filmařů minulého století. Na dlouhé roky ovlivnil práci tvůrců po celém světě. Tyto 3 filmy patří mezi zlatý fond kinematografie.

Zemřel Jiří Menzel. Podívejte se na rozhovor, který poskytl po výhře Oscara

Zemřel Jiří Menzel. Podívejte se na rozhovor, který poskytl po výhře Oscara

Ve věku 82 let v sobotu ve večerních hodinách odešel slavný český režisér Jiří Menzel. Pomocí sociální sítě tuto zprávu zveřejnila jeho manželka, která se o něj v posledních letech starala. Tvůrce nezapomenutelných filmů Postřižiny nebo Slavnosti sněženek se tak odebral do filmového nebe.

Režisér Četnických humoresek Antonín Moskalyk: Náměty čerpal i z vlastního života

Režisér Četnických humoresek Antonín Moskalyk: Náměty čerpal i z vlastního života

Antonín Moskalyk nebyl jen tvůrcem úspěšných seriálů jako Četnické humoresky či Dobrodružství kriminalistiky, ale byl také režisér pozoruhodných dramatických televizních děl. V listopadu by oslavil devadesáté narozeniny, připomeňme si režisérovu tvorbu.

Přehlídka toho nejlepšího, co natočil režisér filmu Tenet Christopher Nolan

Přehlídka toho nejlepšího, co natočil režisér filmu Tenet Christopher Nolan

Nejnovější film z rukou Christophera Nolana si můžete právě teď prohlédnout v kině. O Tenetu se říká, že je na něm poznat Nolanův rukopis. A jak lépe se s tímto rukopisem seznámit než sledováním předchozích kreativních počinů tohoto režiséra.


Další články z rubriky Režiséři